Dział
Arborystyka
Ilość znalezionych haseł: 388
(arborystyka, pielęgnowanie drzew), ARBORADIX TM jest urządzeniem służącym do określania przebiegu korzeni szkieletowych drzewa i określania przybliżonej wielkości obszaru zajmowanego przez system korzeniowy drzewa, co jest istotne zwłaszcza w sytuacji ograniczenia przestrzeni dostępnej dla rozwoju korzeni w warunkach miejskich. Podobnie jak w przypadku Arbotomu mierzony jest czas propagacji fali akustycznej w drewnie – tu pomiędzy daną strefą korzenia i czujnikami rozmieszczonymi na pniu drzewa. Impulsy mechaniczne są wzbudzane w ziemi poprzez uderzanie w metalowy słupek ustawiony na przypuszczalnej trasie przebiegu korzeni szkieletowych. Jeśli żaden impuls nie dotrze do drzewa, można przyjąć, że nie ma ono pod powierzchnią korzeni w miejscu, w którym wzbudzony został impuls. W celu stworzenia obrazu systemu korzeniowego, do programu wprowadzane są pozycje, na których zostały wzbudzone impulsy. System komputerowy generuje obraz przebiegu korzeni w postaci barwnej mapy, na której czerwone pola pokazują strefy podłoża, w których nie występują korzenie szkieletowe, natomiast zielone wskazują miejsca występowania korzeni. Ponieważ pomiar jest wykonywany zazwyczaj w odległości 1 m, 2 m i 5 m od drzewa, mapa systemu korzeniowego jest jedynie przybliżonym odwzorowaniem rozkładu systemu korzeniowego.
Zobacz więcej...
(arborystyka, pielęgnowanie drzew), blokada tkanek przewodzących w sąsiedztwie miejsca cięcia gałęzi polega na funkcjonalnym przeciwdziałaniu rozwojowi grzybów patogenicznych. Odizolowanie zainfekowanych tkanek drzewnych następuje poprzez likwidację drożności naczyń, cewek i przewodów żywicznych w drewnie oraz wiązek sitowych w łyku. Zatykanie naczyń następuje w wyniku wrastania komórek miękiszu drzewnego (wcistki) przez jamki do światła przewodów. Zatykanie cewek następuje w efekcie wygięcia ścian w jamkach lejkowatych tak, że torusy zamykają wyloty jamek. Przewody żywiczne są zasklepiane przez wcistki. Z czasem wnętrze naczyń i cewek wypełnia się związkami twardzielowymi: żywicami, gumami, garbnikami i związkami mineralnymi. Przerwanie ciągłości tkanek jest związane z procesem twardzielowania, zachodzącym u niektórych gatunków drzew. Strefy drewna twardzielowego są w pewien sposób zabezpieczone przed infekcjami grzybowymi, jednak bariera ta w dłuższym okresie czasu jest nietrwała, a drewno ulega rozkładowi. Rany po wykonanych cięciach, podobnie jak w przypadku zranienia mechanicznego korowiny wraz z łykiem, powodują powstawanie tzw. fałszywej twardzieli, chociaż teoretycznie termin ten jest zarezerwowany dla drzew liściastych beztwardzielowych, a wywołana zmiana należy do tzw. zabarwień biologicznych.
Zobacz więcej...
(arborystyka, pielęgnowanie drzew), cele badań diagnostycznych stanu zdrowotnego, żywotności i statyki drzew: - ocena żywotności, zdrowotności i statyki drzew, - ustalenie rodzaju i zakresu prac pielęgnacyjnych, - opracowanie operatów urządzeniowych zadrzewień, - opracowanie wytycznych gospodarowania drzewostanem, - ocena wpływu środowiska, - ocena opłacalności prowadzenia prac pielęgnacyjnych, - ocena wartości krajobrazowej, - wycena drzew, - ocena ryzyka zastosowania konkretnych rozwiązań w postępowaniu projektowo-planistycznym.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 »
Wszystkich stron: 26