(ekonomika leśnictwa), ogół funkcji spełnianych przez kompetentne organa w zakresie zarządzania lasami państwowymi i sprawującymi nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności skarbu państwa. Lasami będącymi własnością skarbu państwa zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP), w skrócie Lasy Państwowe.
(ekonomika leśnictwa), w ekonomii pojęcie akcji występuje w trzech znaczeniach: 1) Rodzaj papieru wartościowego; 2) Część kapitału przypadającego na tę akcję w spółce akcyzyjnej; 3) Ogół praw związanych z posiadaniem tego papieru wartościowego np. prawo do dywidendy, prawo do głosowania. Występują trzy rodzaje wartości akcji jako papieru wartościowego, a mianowicie wartość nominalna, ta która umieszczona jest na tym papierze wartościowym, wartość emisyjna w momencie emisji czyli wypuszczenia akcji na rynek (na runku pierwotnym), wartość rynkowa – giełdowa, uzyskiwana na giełdzie papierów wartościowych (na rynku wtórnym).
(ekonomika leśnictwa), ogół środków gospodarczych (składników majątkowych) którymi jednostka gospodarująca rozporządza w danym momencie. Środki gospodarcze dzielą się na pewne grupy, najczęściej zgodnie ze wzrastającą płynnością, tj. majątek trwały (aktywa trwałe) i majątek obrotowy (aktywa obrotowe).
(ekonomika leśnictwa), zwana również nadwyżką finansową, jest różnicą między przychodami uzyskanymi ze sprzedaży produkcji a kosztami własnymi jej wytworzenia. Na akumulację finansową przedsiębiorstwa składają się elementy kosztopodobne takie jak podatki, akcyzy, cła, opłaty oraz zysk.
(ekonomika leśnictwa), jest to rozłożenie obciążenia finansowego w czasie, aż do chwili jego całkowitego wygaśnięcia. W praktyce gospodarczej amortyzacja wiąże się przede wszystkim ze stopniowym umarzaniem księgowej wartości niektórych składników majątku trwałego (środków trwałych, wartości niematerialne i prawnych) w odpowiednich ratach (kwotach) rocznych. Zatem amortyzacja jest kosztem materialnym związanym z procesem zużywania się środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Koszt ten ustala się wg określonych przepisami stawek odpisów amortyzacyjnych.
(ekonomika leśnictwa), Jest to system badań zjawisk i procesów gospodarczych zachodzących w jednostce gospodarczej. Analiza ekonomiczna może dotyczyć różnych obszarów działalności jak również organizacji jednostki i procesów gospodarczych w niej zachodzących. Analizę przeprowadza się na podstawie danych dostarczonych przez ewidencję i sprawozdawczość przedsiębiorstwa oraz na podstawie dostępnych danych uzyskanych w trakcie procesu analitycznego. Wyróżnia się różne rodzaje analiz uzależnione są one od zakresu, czasu, charakter i przedmiotu analizy. W analizach ekonomicznych najczęściej stosuje się odpowiednie wskaźniki lub może mieć formę opisową. Zadaniem analizy jest dostarczenie odpowiednich danych dla kierownictwa umożliwiając mu podejmowanie racjonalnych decyzji gospodarczych.
(ekonomika leśnictwa), Sąd gospodarczy – instytucją rozpatrującą sprawy sporne między jednostkami gospodarczymi.
(ekonomika leśnictwa), rodzaj przetargu publicznego, w którym sprzedawane są produkty niestandardowe takie jak: konie, dzieła sztuki, futra czy drewno. Nabywcą produktu jest osoba oferująca najwyższą cenę. Na przykład aukcja drewna cennego z nadleśnictwie Krotoszyn, która odbywa się corocznie w trzeci czwartek stycznia.
(ekonomika leśnictwa), Pod tym pojęciem rozumie się różnego rodzaju rachunkowe zestawienia, w których dwie przeciwległe strony się równoważą. Można przykładowo mówić o bilansie siły roboczej jako zestawieniu zapotrzebowania ilościowego pracowników z liczbą pracowników będących do dyspozycji, o bilansie ,materiałowym, w którym zapotrzebowanie na materiały zestawia się z ilością materiałów pochodzących z różnych źródeł, o bilansie księgowym itp.
(ekonomika leśnictwa), Jest to zestawienie aktywów a pasywów danej jednostki gospodarczej na dany moment czasowy, najczęściej na koniec roku. Sporządzany jest na podstawie danych liczbowych z kont prowadzonych wg zasad podwójnego zapisu. Układ bilansu księgowego, jego konstrukcja i zasady wyceny reguluje ustawa o rachunkowości. Bilans księgowy rozumiany jest także jako zestawienie składników majątkowych i źródeł ich finansowania.
(ekonomika leśnictwa), Współczynnik wprowadzony przez prof. J. Świądra, mający za zadanie podwyższać wartość upraw i młodników rosnących na lepszych siedliskach. Oblicza się go jako stosunek zasobności drzewostanu rębnego rosnącego na szacowanym siedlisku, na danej bonifikacji, do zasobności drzewostanu rębnego rosnącego na najsłabszym siedlisku, najgorszej bonitacji dla danego gatunku.
(ekonomika leśnictwa), usystematyzowany wykaz kont wraz z ich nazwami i symbolami przeznaczonych do ewidencjonowania operacji gospodarczych w danej branży. Sporządzony jest na podstawie wzorcowego planu kont opracowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i uzgodnionego z Ministerstwem Finansów.
(ekonomika leśnictwa), Jedna z metod pomiaru czasu pracy. Polega ona na obserwacji i wielokrotnym pomiarze wybranej kategorii czasu pracy, czy czasu przerw. Najczęściej stosuje się ją do pomiaru czasu całkowitego lub czasu głównego. Dane z takiego pomiaru służą do analizy czasu zmiany rokrocznej oraz do ustalenia przybliżonych norm czasu pracy za pomocą metody graficznej (wykresu).
(ekonomika leśnictwa), tak nazywa się prawą stronę konta służącą do księgowania wielkości traktowanych jako ujemne. Zapisy po tej stronie konta nazywa się zapisami na dobro konta lub uznaniem konta. Powszechnie stosuje się skrót „Ct”. Polskim odpowiednikiem jest określenie „Ma”.
(ekonomika leśnictwa), pojęcie zbliżone do pojęcia sił wytwórczych, często używane są zamiennie jako synonimy. Ogół sił i środków jakimi dysponuje przedsiębiorstwo oraz naturalne warunki produkcji leśnej czyli zasoby i siły przyrody a także czynniki rozwoju stymulujące procesy produkcyjne i wpływające na wyniki produkcyjne takie jak: postęp naukowy, techniczny, organizacyjny i ekonomiczny a także czynniki społeczne, polityczne i inne.
1 2 3 4 5 6 7 » Wszystkich stron: 7