Dział
Elementy mineralogii, petrografii, geologii historycznej, geomorfologii
Ilość znalezionych haseł: 226
(gleboznawstwo leśne), minerał skał magmowych, zaliczany do sialicznych z grupy plagioklazów, tworzących szereg izomorficzny. Pierwszym minerałem w szeregu jest albit, glinokrzemian sodowy Na(AlSi3O8), a ostatnim - anortyt, glinokrzemian wapniowy Ca(AlSi2O8). Szereg tworzą: albit, oligoklaz, andezyn, labrador, bytownit i anortyt. Albit posiada twardość 6-6,5, gęstość 2,61-2,63, rysę białą, jest bardzo dobrze łupliwy. Jest zazwyczaj biały. Występuje w skałach magmowych kwaśnych, głębinowych i wylewnych, a także w metamorficznych. Plagioklazy wietrzejąc wzbogacają glebę w potrzebny roślinom wapń.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), skały osadowe, okruchowe, luźne lub scementowane, zawierające ziarna o średnicy 0,01-0,1mm. Tworzą jedną z 4 podstawowych (obok psefitów, psamitów i pelitów) grup osadów klastycznych. Należą tu lessy, mułowce, mułki. Materiał aleurytowy tworzyć może specyficzne skały okruchowe, może też występować jako domieszka w innych skałach.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), duża grupa minerałów budujących skały magmowe zasadowe, z grupy minerałów femicznych. Posiadają zmienny skład chemiczny, ogólnie ujmowany jako krzemiany wapnia, sodu, potasu, magnezu, żelaza, glinu, manganu. Posiadają twardość 5-6, gęstość 2,8-3,6, są doskonale łupliwe. Są najczęściej zielone, brunatne, czarne, bywają też bezbarwne. Wchodzą w skład skał magmowych zasadowych, można je spotkać w skałach osadowych. Uważane są za źródło potasu, magnezu i żelaza w glebie.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), minerał skał osadowych z grupy siarczanów, CaSO4, zwany czasem bezwodnym gipsem. Jest produktem odparowania wody morskiej lub odwodnienia gipsów. Anhydryt to też skała osadowa, chemiczna, zbudowana z minerału o tej samej nazwie, często z domieszką gipsu, kalcytu, halitu. W Polsce występuje w towarzystwie gipsu i halitu na Kujawach, na dolnym Śląsku w kopalniach miedzi, na przedpolu Karpat i Sudetów. Zwietrzały tworzy materiał dość ciężki z którego wytwarzają się rędziny siarczanowe.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), minerał skał magmowych, zaliczany do sialicznych, z grupy plagioklazów, tworzący ostatnie ogniwo szeregu izomorficznego. Jest glinokrzemianem wapniowym Ca(AlSi2O8). Anortyt posiada twardość 6-6,5, gęstość 2,74-2,76, rysę białą, jest bardzo dobrze łupliwy. Jest zazwyczaj szary, niekiedy biały. Występuje w skałach magmowych obojętnych i zasadowych, głębinowych i wylewnych, a także w metamorficznych. Plagioklazy wietrzejąc wzbogacają glebę w potrzebny roślinom wapń.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), minerał skał osadowych, z grupy fosforanów, jest fosforanem wapnia Ca5[(F,Cl,OH)/(PO4)3]. Bywa bezbarwny, z zabarwieniem białym, żółtym, niebieskim, zielonym, fioletowym, czerwonym, brunatnym, twardość 5, gęstość 3,16-3,22, rysę ma białą, a łupliwość wyraźną. Wchodzi w skład wielu skał, zarówno osadowych, jak i magmowych, a także metamorficznych.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), minerał skał magmowych kwaśnych, z grupy minerałów femicznych, zwany też miką czarną. Jest glinokrzemianem potasu, magnezu, żelaza, manganu K[Mg,Fe,Mn2(OH,F)AlSi3O10]. Posiada twardość 2,5-3, gęstość 2,8-3,4, rysę białą, jest doskonale łupliwy. Jest najczęściej czarny, ciemnobrunatny, zwietrzały przyjmuje barwę złocistą (kocie złoto). Jest łatwo się kruszący i łatwo wietrzejący chemicznie. Wchodzi w skład skał magmowych kwaśnych i zasadowych, ze względu na łatwość wietrzenia trudno go spotkać w skałach osadowych. Uważany jest za pierwotne źródło potasu, magnezu i żelaza w glebie.
Zobacz więcej...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »
Wszystkich stron: 16