Dział
Laboratorium gleboznawcze, sprzęt i aparatura
Ilość znalezionych haseł: 86
(gleboznawstwo leśne), analiza gleby to zestaw czynności polowych, laboratoryjnych i kameralnych, których wynikiem jest ustalenie podstawowych i specjalistycznych właściwości gleby. Analizą polową są → terenowe badania gleby. Analiza laboratoryjna rozpoczyna się od oznaczenia uziarnienia gleby, odczynu, kwasowości, zawartości węgla organicznego i azotu całkowitego, zawartości kationów, anionów pojemności sorpcyjnej, makroelementów, mikroelementów i metali ciężkich, a także wielu składników organicznych, w tym liczebności bakterii, grzybów, oznaczanie aktywności enzymów, pomiar oddychania gleby i inne: → fizyczne właściwości gleb, → chemiczne i fizykochemiczne właściwości gleb, → biochemia i biogeochemia gleby. Do oznaczania właściwości służy aparatura laboratoryjna. Opracowanie wyników, to ich ujęcie w formie tabel i rycin, co czyni je prostszymi i łatwymi do interpretacji. W trosce o jakość wyników prac laboratoryjnych wprowadzono → certyfikat akredytacji laboratorium.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), w trosce o poprawę standardu jakości dotyczące laboratoriów badawczych i wzorcujących, przewidziane dla laboratoriów chcących potwierdzić posiadane kompetencje i zagwarantować najwyższą jakość wykonywanych badań laboratoryjnych, wprowadzono normę ISO 17025. Wymagania normy ISO 17025 obejmują: (1) przedsięwzięcia organizacyjne w laboratorium odnośnie Systemu Zarządzania pracami w laboratorium, oraz tworzenie dokumentacji, (2) kompetencje techniczne w zakresie prac badawczych laboratoryjnych. Wdrożenie normy ISO 17025, jest wstępem do starań laboratorium o certyfikat akredytacji, wydawany przez Polskie Centrum Akredytacji. Posiadanie certyfikatu akredytacji potwierdza, że dane laboratorium spełnia wszystkie wymagania zawarte w normie ISO 17025 i gwarantuje wysoką jakość wykonywanych usług. Korzyści z wdrożenia ISO 17025: prawidłowy tok przygotowań do badań i pobierania próbek, prawidłowy nadzór nad urządzeniami, wzrost jakości wykonywanych badań, możliwość pozyskania klientów o wysokich wymaganiach jakościowych, prawidłowe zabezpieczanie przetwarzanych informacji i wyników badań.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), urządzenie wykorzystuje technikę analityczną zwaną chromatografią. Służy ono do jednoczesnego oznaczania zawartości kationów (Na+, K+, Ca2+, Mg2+, NH4+, Li+, Mn2+ i inne) i anionów (fluorki, chlorki, azotany, azotyny, siarczany, fosforany i inne) w wodnych wyciągach glebowych oraz w wodach. Stanowi podstawowe wyposażenie laboratorium typy geochemicznego.
Zobacz więcej...
1 2 3 4 5 6 »
Wszystkich stron: 6