(Gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do odważania badanych prób, odczynników chemicznych z mniejszą dokładnością (0,00g) jak → waga analityczna.
(Gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do oddzielania substancji lub mieszanek o maksymalnej gęstości 1,2 kg x dm-3. Zakres temperatur od -20 do +40oC, 50 do 15000 obroty/min.
(Gleboznawstwo leśne), mieszanina trzech objętości stężonego kwasu solnego i jednej objętości stężonego kwasu azotowego. Posiada silne zdolności utleniające. Rozpuszcza wszystkie metale, w tym złoto (króla metali, co dało nazwę). W → laboratorium gleboznawczym jest stosowana do przygotowania wyciągów glebowych w procesie zwanym →ekstrakcja z gleby. Wyniki oznaczeń pierwiastków w ekstrakcie gleby wodą królewską uważane są za ilości zbliżone do całkowitej ich zawartości i często traktowane są jako → zapas składników pokarmowych w glebie.
(Gleboznawstwo leśne), wskaźnik chemiczny to substancja umożliwiająca wizualne uchwycenie punktu końcowego miareczkowania w analizie miareczkowej np. na podstawie zmiany zabarwienia. Stosowane są jako dodatki do miareczkowanego roztworu lub jako papierki wskaźnikowe (na które nanosi się kroplę badanego roztworu. Również roztwór stosowany do określenia odczynu w terenie jest nazywany jako → wskaźnik Hellige’a. Popularnymi wskaźnikami są: błękit bromotymolowy, czerwień metylowa, → fenoloftaleina, oranż metylowy i inne.
(Gleboznawstwo leśne), odczynnik do badania odczynu gleby, a uzupełnia go → płytka Hellige’a. Jest to alkoholowy roztwór czerwieni metylowej i błękitu bromotymolowego. W kontakcie z bryłką gleby wskaźnik ten zmienia swoją barwę w zależności od jej odczynu. Jest to pomiar polowy, orientacyjny.
(Gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do rozdzielania próbki stałej na frakcje. Przydatna do analizy sitowej składu granulometrycznego gleby. Powszechnie stosowana do frakcjonowania piasków na podfrakcje i frakcji grubszych od piasku.
(Gleboznawstwo leśne), wyciąg glebowy zwany potocznie ekstraktem jest uzyskiwany przez sączenie, wirowanie, dekantację zawiesiny gleby, a proces ten to → ekstrakcja z gleby. Jest etapem procesu oznaczania wielu właściwości gleby, na przykład zawartości kationów zasadowych rozpuszczalnych w octanie amonu.
(Gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do szybkiego i efektywnego mieszania małych objętości substancji ciekłych lub do tworzenia zawiesin. Jest przeznaczone do mieszania materiałów biologicznych lub chemicznych znajdujących się w kolbach, probówkach.
(Gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do precyzyjnego w pełni zautomatyzowanego miareczkowania do punktu końcowego lub równoważnikowego badanego roztworu z wykorzystaniem elektrod szklanych i redoks. Zestaw jest stosowany w oznaczaniu kwasowości hydrolitycznej, kwasowości wymiennej, pH, sumy kationów zasadowych, przewodności elektrycznej, do oznaczania węgla organicznego w glebie i innych.
(Gleboznawstwo leśne), służy do odparowywania, ogrzewania próbek ciekłych w zakresie temperatur 20-100oC.
(Gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do wstrząsania z określoną częstotliwością materiału poddawanego analizie lub obróbce w kąpieli wodnej w określonej temperaturze.
« 1 2 3 4 5 6 Wszystkich stron: 6