Dział
Żywe organizmy w glebie i próchnica
Ilość znalezionych haseł: 80
(Gleboznawstwo leśne), skorupiaki (Crustacea) są stawonogami związanymi ze środowiskiem wodnym, zwłaszcza morzami i tylko nieliczne zdołały przystosować się do życia lądowego. Takim przykładem są równonogi, zaliczane do stonóg, których gatunki występują zarówno w wodzie jak i na lądzie. Ich wielkość waha się od 2 do 20 mm. Ważną cechą środowiska ich życia jest wilgotność. Stonogi lądowe nie są zdolne do grzebania w glebie, ale w niej występują wykorzystując otwory, kanaliki, korytarze innych zwierząt. Równonogi żywią się resztkami organicznymi roślinnymi i zwierzęcymi. Te spośród nich, które mogą nadgryzać i pobierać fragmenty żywych roślin zaliczane są do szkodników, np. w szklarniach. W lesie spełniają wybitnie pożyteczną funkcję przez rozdrabnianie wilgotnej ściółki, głównie liściastej, ale także zdrewniałej. W ich przewodach pokarmowych stwierdzono rozwój mikroorganizmów. Według niektórych źródeł stonogi mogą przerabiać 1/6 rocznego opadu ściółki w lesie, przez co tworzona jest → próchnica leśna i jest też istotnym wkładem w w obieg materii w przyrodzie.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), śluzowce (Myxomycetes, Acrasiales) są organizmami zbliżonymi do grzybów. Ponieważ nie są bezpośrednio spokrewnione ani z roślinami, ani ze zwierzętami, ani nawet z grzybami, niektóre ich cechy przypominają cechy roślin, grzybów albo zwierząt. Śluzowce są organizmami heterotroficznymi. Żywią się bakteriami, grzybami (nieraz pochłaniają całe owocniki grzybów), pierwotniakami. Owocniki można spotkać na rozkładającej się materii organicznej, butwiejącym drewnie, w ściółce leśnej, na odchodach zwierząt roślinożernych. Tak jak inne → organizmy glebowe biorą udział w przemianach materii organicznej gleb.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), wazonkowce (Enchytraeidae) w przeciwieństwie do dżdżownic to pierścienice mało poznane, choć licznie występujące → organizmy glebowe w glebach leśnych, zwłaszcza tam, gdzie występuje → próchnica nadkładowa (→ ektopróchnica). Są znacznie mniejsze od dżdżownic (długości 1-50 mm i szerokości 0,25-0,75 mm) i w większość ich gatunków żyje w glebach. Nie są tak bardzo jak nicienie związane z wodą glebową, niektóre są zdolne tworzyć korytarze, większość żyje w warunkach tlenowych. Liczebność wazonkowców w glebie waha się zależnie od pory roku i warunków środowiska. Najliczniejsze notowane przypadki sięgają 300 000 osobników na 1 m2. Pokarmem wazonkowców są resztki roślin wraz z ich mikroflorą, grzybów. Znane są antagonizmy nicieni i wazonkowców, wykorzystywane nawet w ochronie truskawek zaatakowanych nicieniami. Zwierzęta te przepuszczają przez swoje ciało znaczne ilości gleby i podobnie jak dżdżownice przyczyniają się do poprawy jej struktury. Szczególnie ważne jest, że przyczyniają się do mieszania cząstek organicznych i mineralnych w glebach kwaśnych, w których ograniczona jest działalność dżdżownic.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), węgiel C, to pierwiastek chemiczny, niemetal występujący w postaci izotopów 12C oraz 13C, oraz promieniotwórczy izotop 14C. Występuje w odmianach alotropowych, z czego najbardziej znane to grafit oraz → diament. Wszystkie formy występowania węgla są stabilne i wymagają wysokiej temperatury żeby przereagować nawet z tlenem. Największe ilości nieorganicznego węgla występują w postaci skał wapiennych, dolomitów oraz dwutlenku węgla, natomiast znaczne ilości węgla organicznego znajdują się w paliwach kopalnych. Węgiel tworzy więcej związków niż wszystkie inne pierwiastki chemiczne. W powietrzu węgiel występuje w postaci dwutlenku węgla CO2. Jest obecny we wszystkich organizmach żywych. W ludzkim ciele jest po tlenie najliczniejszym pierwiastkiem ze względu na masę (ok. 18,5%). Związki zawierające węgiel są podstawą życia na Ziemi. Większość form węgla jest stosunkowo słabo reaktywna w warunkach normalnych. Nie reaguje z kwasem siarkowym, kwasem solnym, chlorem ani zasadami. W glebach węgiel występuje i odgrywa ważną rolę jako → węgiel organiczny w glebach, → materia organiczna w glebie, uczstniczy w procesie określanym jako → obieg materii w przyrodzie.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 »
Wszystkich stron: 6