Dział
Hodowla lasu
Ilość znalezionych haseł: 667
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), teoretyczna zasada sformułowana na podstawach statystyki matematycznej, dotycząca stosunku między frekwencją genów a frekwencją genotypów w obrębie populacji. Wyznacza ona równowagę genotypową osiąganą przez statystyczną pulę genów. W dużej panmiktycznej populacji zarówno frekwencja genów, jak i genotypów jest stała z pokolenia na pokolenie (jeśli pominąć mutacje, migracje, dryf i selekcję) populacja taka jest w stanie „równowagi Hardy-Weinberga”. Częstość, z którą męskie gamety niosące allel A (częstość p) łączą się z gametami żeńskimi niosącymi allel A (również częstość p), wynosi p*p=p2. Podobnie częstość, z którą męskie gamety niosące allel a łączą się z żeńskimi również niosącymi allel a, wyniesie q*q=q2. Heterozygoty (Aa) powstają przez połączenie gamet niosących różne allele. Częstość, z którą męska gameta zawierająca allel A łączy się z gametą żeńską zawierającą allel a, będzie wynosić p*q=pq, stąd całkowita częstość heterozygoty Aa będzie 2pq. Całość można zatem przedstawić za pomocą wyrażenia dwumianowego: (p+q)(p+q)=p2+2pq+q2.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), nieujawnianie się jednego z genów allelicznych warunkujących określoną cechę organizmu, spowodowane działaniem drugiego, dominującego allelu tego genu. Jeżeli np. osobnik posiada w swoim genotypie dwa allele genu barwy kwiatów, z których jeden jest dominujący (np. barwa czerwona), a drugi recesywny (np. barwa biała), to w jego fenotypie (wyglądzie zewnętrznym) ujawni się cecha dominująca, a recesywna będzie ukryta, choć gen tej cechy może dziedziczyć potomstwo. Cecha recesywna może ujawnić się wyłącznie wtedy, gdy osobnik posiada dwa jej allele (wtedy np. jego kwiaty będą białe). Allele recesywne oznacza się we wzorach genetycznych małymi literami.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), dobór – zjawisko polegające na różnicującej i nielosowej reprodukcji różnych genotypów, stanowiące najbardziej istotny czynnik ewolucyjny, powodujący kierunkowe zmiany frekwencji genów i genotypów w populacjach. W braku selekcji i mutacji, frekwencje te przy swobodnym krzyżowaniu w obrębie dużych populacji pozostają z pokolenia na pokolenie nie zmienione (prawo Hardy- Weinberga). Selekcja biologicznie preferująca określone genotypy wskutek ich wyższości wyrażającej się żywotnością, długowiecznością, większą zdolnością do krzyżowania się, zapładniania i migracji, ma równocześnie charakter pozytywny i negatywny, tzn. preferencja reprodukcyjna i przeżywalność jednych genotypów idzie w parze z eliminacją innych, gorzej przystosowanych. Selekcja może działać na poziomie genów, komórek, klonów, potomstw pochodzących od tych samych rodziców, populacji, między populacjami i między gatunkami. Efektywność selekcji w obrębie popu¬lacji uprzednio nieselekcjonowanej zależy od rodzaju i in¬tensywności czynników selekcjonujących, od działania genów zawartych w selekcjonowanych fenotypach oraz od stopnia i charakteru zmienności genetycznej w obrębie populacji.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45