(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), geny określające działanie innych genów; gdy jeden gen dominuje nad innym, nie dopuszcza do ujawnienia się jego efektu w innym locus (geny niealleliczne).
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), geny polimeryczne – geny dziedziczone zgodnie z prawami G. Mendla. Kodują cechy ilościowe, współdziałają wzajemnie ze sobą, ale nie wykazują dominacji (jeżeli są allelami) ani epistazy (gdy nie są alleliczne).
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), geny niestałe – geny, które w procesie rozwoju zmieniają się spontanicznie przechodząc od jednego do drugiego lub też w więcej stanów, ze stosunkowo dużą frekwencją w porównaniu do większości genów. Nie istnieje wyraźna i precyzyjnie określona granica pomiędzy genami labilnymi i stałymi, ale za gen labilny uważa się taki, którego szybkość spontanicznego mutowania jest na tyle wysoka, iż powoduje mozaikowatość w organizmach wielokomórkowych.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), geny powodujace śmierć organizmu wskutek zaburzeń rozwoju zygoty lub też osobnika, jednak przed jego wejściem w stadium rozrodcze. Z punktu widzenia ewolucyjnego geny letalne są eliminowane z populacji, natomiast z genetyki wnioskuje się, że są one allelami recesywnymi, ponieważ ich dominacja nie jest w stanie utrzymać sie w puli genowej populacji.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), geny determinujące pojawienie się określonej cechy, jednocześnie wpływając na kształtowanie innej.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), geny zlokalizowane na tym samym chromosomie, przekazywane łącznie w procesie dziedziczenia.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), wigor mieszańców – fenotypowa wyższość heterozygotycznych mieszańców pierwszego pokolenia nad wyjściowymi homozygotami w odniesieniu do jednej lub większej ilości cech stanowiących o fenotypowym efekcie współdziałania genów. Efekt ten może być zniesiony w przypadku chowu wsobnego, a odtworzony w wyniku przekrzyżowania wsobnego linii. Heterozję różnicuje się na: euheterozję i bujałoś mieszańców, w zależności od tego czy powstała heterozygota przewyższa homozygotę pod względem adaptacyjnym.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), w organizmach eukariotycznych diploid lub poliploid zawierający odmienne allele, w danym locus lub loci homologicznych chromosomów. Homozygoty zawierają w tym locus lub loci takie same allele. U prokariota o heterozygotyczności możemy mówić jedynie w odniesieniu do komórek diploidalnych, które zawierają dwie kopie z różnymi allelami tego samego lub większej ilości genów. Oznaczamy je jako HET.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), hodowla lasu której celem, poprzez realizację selekcji indywidualnej i populacyjnej, jest zapewnienie intensyfikacji produkcji oraz ulepszanie cech jakościowych, z uwzględnieniem plastyczności i odporności drzew na czynniki biotyczne.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), osobnik zawierający takie same allele w danym locus (loci) homologicznych chromosomów.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), oznacza jak bardzo grupa osobników lub wybrany osobnik różni się na korzyść od średniej w jednostkach odchylenia standardowego. Intensywność selekcji powoduje zmianę frekwencji genów i różnicuje osobniki pod względem szansy uzyskania potomstwa. δp - fenotypowe odchylenie standardowe s – różnica selekcyjna
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), alleliczne odmiany pojedynczego białka, różniące się strukturą cząsteczkową. Różnice w budowie białek wynikają bezpośrednio ze zróżnicowania w sekwencjach nukleotydów łańcucha DNA, determinując kolejność aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym, a tym samym strukturę pierwszorzędową białka. Różnice te wpływają na aktywność enzymów i ich ładunek elektryczny.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), nasiona, owocostany, owoce, szyszki. Każdy z rodzajów jednostek nasiennych po zbiorze i zgłoszeniu do Biura Nasiennictwa Leśnego powinien otrzymać świadectwo pochodzenia
(hodowla lasu, Genetyka i selekcja drzew leśnych), populacja komórek lub osobników uzyskana w drodze podziałów mitotycznych z jednej komórki lub jednego osobnika (ortytu), pojedynczy osobnik klonu określany jest jako ramet.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), grupa osobników o jednakowym składzie genetycznym, pozyskanych z jednego osobnika w drodze rozmnażania wegetatywnego (bezpłciowego, przez zrzezy, zrazy, odkłady korzeniowe).
« 1 2 3 4 5 6 7 » Wszystkich stron: 7