Dział
Szczegółowa hodowla lasu
Ilość znalezionych haseł: 275
(Hodowla lasu, Szczegółowa hodowla lasu), Siedliska pod stałym wpływem wody stokowej, glebowo-opadowej lub gruntowej. Występują rzadko; fragmenty tych siedlisk spotykamy w szerszych dolinach w zakolach potoków i rzek górskich lub na spłaszczeniach i załamaniach stoków, w sąsiedztwie "oczek" wodnych oraz na terenach wysiękowych lub źródliskach, gdzie utrudniony jest odpływ wód stokowych. Drzewostany: olszowo-jesionowe i olszowe z domieszką jaworu, klonu, wiązu górskiego, buka, jodły, świerka. Runo tworzy świerząbek orzęsiony, tojeść gajowa, starzec Fuchsa, jarzmianka mniejsza.
Zobacz więcej...
(Hodowla lasu, Szczegółowa hodowla lasu), Występuje na terenach zalewowych, gdzie z uwagi na utrudniony odpływ, woda utrzymuje się okresowo przy powierzchni i dochodzi do zabagnienia. Najczęściej zajmuje gleby mułowo-murszowe, gruntowoglejowe, mineralno-murszowe, czarne ziemie murszaste. Drzewostan tworzy jesion (I-II bon.) i olsza (II-III bon.), z domieszką wziązu, brzozy, osiki, jaworu, wierzby i buka. W runie występują: świerząbek orzęsiony, tojeść gajowa, starzec Fuchsa, starzec gajowy, jarzmianka większa.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), czynność polegająca na usuwaniu gałęzi z najniższych okółków w celu otrzymania bezsęcznego surowca drzewnego. Prowadzenie zabiegu ogranicza się do wysokowartościowych drzewostanów na bogatych siedliskach oraz do wybranych drzew dorodnych, przede wszystkim takich gatunków jak dąb, buk, jesion, świerk, sosna, modrzew i jedlica. Do podkrzesywania przystępuje się wtedy, gdy drzewa osiągają około 10 cm pierśnicy i wysokość około 10-12 m; prowadzi się je sukcesywnie najpierw do wysokości 4-5 m, a później do wysokości najwyżej 8 m nie skracając korony więcej niż o 1/4. Zabiegi podkrzesywania wykonuje się gdy nie istnieje niebezpieczeństwo spałowania pni przez zwierzynę.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), analityczna cecha struktury zbiorowiska leśnego wyrażająca procent powierzchni (w rzucie prostopadłym na płaszczyznę) zajętej przez wszystkie rośliny danego płatu, określana jest w czterostopniowej skali: 1) zwarcie pełne (korony drzew stykają się brzegami lub częściowo zachodzą na siebie), 2) zwarcie umiarkowane (między koronami występują wąskie przerwy, w tym przerwy, w które mieści się jedno drzewo), 3) zwarcie przerywane (między koronami występują szerokie przerwy, w które łatwo mieści się jedno, a nawet dwa drzewa), 4) zwarcie luźne (w drzewostanie brak konkurencji między drzewami).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »
Wszystkich stron: 19