(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Patrz: domieszka rzędowa
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób sadzenia pod odchylony płat darni odciętej dwoma uderzeniami motyki-toporka pod kątem prostym; sadzonkę umieszcza się w utworzonej szparze (w kącie po przecięciu dwu płaszczyzn); obecnie bardzo rzadko stosowany ze względu na liczne wady.
(Hodowla lasu, Szczegółowa hodowla lasu), Sadzenie z wykorzystaniem różnych typów sadzonek przystosowanych do sadzenia gatunków liściastych, natomiast z iglastych najlepsze efekty uzyskuje się przy sadzeniu 2-letniej sosny.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zalecany na stokach; wbijając łopatę do głębokości około 15 cm, odcina się z trzech stron kwadrat (30x30 cm) darni i odgina w kierunku niedociętego boku, po spulchnieniu umieszcza się sadzonkę, a następnie przykrywa darnią przeciętą w taki sposób, by sadzonka znalazła się pośrodku darni.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sadzenie polegające na umieszczeniu sadzonki w ukośnej szparze wykonanej w glebie motyką, a następnie naciśnięciu gleby, która po wyjęciu motyki powraca do pierwotnego położenia; stosowane na glebach niezadarnionych w wypadku małych sadzonek, np. sosny.
(Hodowla lasu, Szczegółowa hodowla lasu), Sadzonki z bryłką (zakryty system korzeniowy) ukształtowaną przez obrys pojemnika, umieszczone w otworze wykonanym specjalnym kosturem; do sadzenia należy używać kosturów o kształcie bryłki korzeniowej.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sadzenie w otwór wykonany świdrem, dotyczy zwykle sadzonek z bryłką.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sadzenie w dnie bruzdy wyoranej pługiem dwuodkładnicowym lub z aktywną odkładnicą.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób sadzenia stosowany w przypadku dużych sadzonek (wyrostków). Najczęściej wykonywany przez dwóch robotników: jeden przygotowuje dół, drugi umieszcza korzenie sadzonki w dole i ugniata wokół nich ziemię zsypywaną przez pierwszego. Po całkowitym wypełnieniu dołu ziemią wokół sadzonek i jej udeptaniu, formuje się miseczkowe zagłębienie w celu zatrzymania wody opadowej.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób sadzenia stosowany w przypadku sadzonek, których korzenie nie mieszczą się w szparze; wielkość jamki należy dostosować do wielkości systemu korzeniowego. Sadzenie tym sposobem można prowadzić w glebie przygotowanej lub nieprzygotowanej, przy czym jamki można wykonać jesienią, wiosną przed sadzeniem lub w trakcie sadzenia. Jamki wykonuje się najczęściej łopatą, można użyć także świdra mechanicznego poruszanego silnikiem spalinowym. Używanie motyk uzasadnione jest jedynie na glebach kamienistych, żwirowatych oraz przerośniętych korzeniami.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób sadzenia stosowany w przypadku sadzonek o płaskim systemie korzeniowym. Na dnie jamki usypuje się mały kopczyk, na którym rozkłada się korzenie sadzonki. Szczególnie wskazany przy wysadzaniu starszych, kilkuletnich sadzonek.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób sadzenia wykonywanego ręcznie, stosowany w przypadku małych sadzonek (tzw. jednolatek), zwłaszcza o palowym systemie korzeniowym (sosna), przy wykorzystaniu różnego rodzaju kosturów. Sadzenie polega na wykonaniu w ziemi otworu w kształcie szpary, umieszczeniu sadzonki i zamknięciu szpary przez dociśnięcie jej boków do korzeni.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sadzenie sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w specjalnie przygotowana jamkę. Sposób wykorzystywany najczęściej przy zalesianiu nieużytków, hałd, wyrobisk, w terenach górskich.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Naturalny sposób odnowienia lasu polegający na powstawaniu nowego pokolenia drzew z nasion opadłych na powierzchnię gleby z drzew macierzystych. Samosiew górny polega na powstaniu młodego pokolenia pod okapem drzew matecznych, natomiast samosiew boczny - na powierzchni sąsiadującej z obsiewającym drzewostanem.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Rozróżnia się trzy sposoby zagospodarowania lasu: zrębowy, przerębowo-zrębowy, przerębowy. Obejmuje ogólne zasady użytkowania i odnawiania lasu oraz odpowiednie rozłożenie wspomnianych czynności gospodarczych w czasie i przestrzeni, w sposób zapewniający osiągnięcie zamierzonego celu produkcyjnego. Sposób zagospodarowania kształtuje cały kompleks leśny i nadaje mu cechy przestrzennego zróżnicowania.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » Wszystkich stron: 19