(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), wybrany drzewostan właściwego pochodzenia i dobrej jakości, odpowiednio zagospodarowany, dostarczający nasiona na potrzeby danej jednostki gospodarczej do czasu ścinki, która powinna być związana z rokiem nasiennym, aby w pełni wykorzystać urodzaj nasion. Wyboru GDN dokonuje komisja powołana przez dyrektora RDLP. Ewidencję GDN prowadzą nadleśnictwa i RDLP według jednolitego wzoru. W miarę usuwania GDN wybiera się nowe o podobnych cechach i funkcjach. Według nomenklatury stosowanej w ustawie o leśnym materiale rozmnożeniowym GDN stanowi źródło nasion zaliczane do kategorii „ze zidentyfikowanego źródła”.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan wyłączony z użytkowania rębnego w celu zapewnienia bazy nasiennej dla określonego regionu, uznany komisyjnie po przeanalizowaniu danych o jego pochodzeniu, jakości hodowlanej. Po odpowiednim zagospodarowaniu wykorzystywany do zbioru nasion z drzew stojących i do wyboru drzew matecznych.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan, którego korony występują poniżej warstwy drzewostanu głównego i spełniają podrzędną rolę w produkcji masy drzewnej. Są to drzewostany IV i V klasy Krafta lub drzewostany przeznaczone do usunięcia podczas trzebieży (w trzebieży dolnej).
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan, którego wiek jest wyższy od przyjętego wieku dojrzałości rębnej; jako w pełni dojrzały, powinien być w pierwszej kolejności przeznaczony do odnowienia.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan, w którym różnice wieku drzew przekraczają w okresie młodocianym 10 lat, a w starszych drzewostanach 20 lat.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan w wieku dojrzałości rębnej, nadający się do użytkowania. W praktyce uznaje się za rębne wszystkie drzewostany, które wiek dojrzałości rębnej osiągają w ciągu najbliższego dziesięciolecia lub dwóch najbliższych dziesięcioleci.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan mieszany - drzewostan składający się z dwóch lub większej liczby gatunków drzew, przy czym udział żadnego z nich nie przekracza 90% liczby drzew lub powierzchni uprawy w młodym wieku bądź 90% powierzchni przekroju pierśnicowego lub miąższości drzewostanu w starszym wieku.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan, w którym warstwa drzew rozdzielona jest na co najmniej trzy poziomy o charakterze pięter różnej wysokości, przy czym wierzchołki drzew jednego gatunku mogą występować w różnych poziomach. Drzewa wszystkich warstw drzewostanu wykazują, w zasadzie, miąższość grubizny, a także widoczne cechy zwarcia poziomego.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewostan wytypowany do zachowania puli genetycznej ze względu na jej określone cechy. Ewidencję drzewostanów zachowawczych prowadzi nadleśnictwo, RDLP i DGLP.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), drzewo, którego pęd szczytowy uległ rozwidleniu, najczęściej wskutek obumarcia lub zniszczenia pąka lub pędu wierzchołkowego.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), warunki środowiska, jakie kształtuje dana rębnia dla nowego i dotychczasowego pokolenia drzew w miejscu jej prowadzenia, jak i dla drzewostanów sąsiednich. Stanowią je czynniki świetlne, cieplne i wilgotnościowe oraz warunki osłony przed działaniem czynników destrukcyjnych, w szczególności wiatrów.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), w przyjętym sposobie zagospodarowania określoną rębnią do elementów czasowych należą okresy odnowienia, okresy uprzątnięcia i nawroty cięć.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), w przyjętym sposobie zagospodarowania określoną rębnią elementy przestrzenne określają wielkość i kształt powierzchni odnowieniowej, oraz jej położenie i następstwo cięć, przy czym jako miarę ekologiczną przyjmuje się wysokość rębnego drzewostanu. Wyróżnia się powierzchnie o kształcie kolistym lub eliptycznym (luki, małe gniazda, duże gniazda) bądź powierzchnie o kształcie wydłużonym (brzegi, smugi, pasy strefy).
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), taksacja obejmuje prace nad takimi elementami jak: wydzielanie i pomiar drzewostanów, inwentaryzację siedlisk i inwentaryzację drzewostanów, która uwzględnia ich strukturę, budowę, wiek, skład gatunkowy, zasobność i przyrost.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sposoby wykonywania cięć rębnych. Wyróżnia się cięcia zupełne, częściowe, gniazdowe, brzegowe i przerębowe.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » Wszystkich stron: 19