Dział
Informatyka w leśnictwie
Ilość znalezionych haseł: 627
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), firmware to określenie oprogramowania sterującego pracą urządzeń zainstalowanych fizycznie w komputerze - modemy, nagrywarki, twarde dyski, karty graficzne, dekodery DVD i inne. Firmware dostarczane jest zazwyczaj przez samych producentów urządzeń, którzy skrupulatnie dostosowują to oprogramowanie do technicznych możliwości swoich produktów. Dlatego też oprogramowanie to jest najczęściej ściśle przypisane do konkretnego typu urządzenia, tak aby w pełni wykorzystać wszystkie jego właściwości oraz dostępny potencjał. Firmware można jednak także uaktualniać, co nierzadko podnosi walory użytkowe urządzeń, mimo że sprzetowo nie dochodzi w ich konstrukcjach do żadnych zmian. Uaktualnień dokonuje się korzystając ze specjalnych programów, które nadpisując pamięć flash dokonują w oprogramowaniu sterujacym odpowiednich przeróbek.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), zapisany w postaci cyfrowej obraz kroju pisma drukarskiego, użyty w programie komputerowym.
Zbiór możliwych do uzyskania na ekranie lub w druku znaków o określonym kroju (np. Arial, Times New Roman, Helvetica), wykończeniach znaków (czcionka szeryfowa lub czcionka nieszeryfowa), wysokości podawanej w punktach (gdzie jeden punkt to ok. 1/29 centymetra), stylu (kursywa, wytłuszczona, podkreślona), odstępach pomiędzy znakami (kerning).
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), formatowanie (ang Formatting) to proces przygotowania czystego nośnika danych, zazwyczaj dyskietki lub dysku twardego, do pracy przez zapisanie na nim odpowiednich informacji kontrolnych. Rozróżniamy dwa rodzaje formatowania - niskiego i wysokiego poziomu.
Formatowanie niskopoziomowe (low level formatting) lub formatowanie fizyczne (physical formatting) to proces przeprowadzany przez producenta dysku, wykonywany przed jego pierwszym użyciem i mający na celu fizyczne zdefiniowanie położenia ścieżek i sektorów na jednolitej powierzchni magnetycznej nowego dysku.
Formatowanie wysokiego poziomu to proces modyfikowania zawartości dysku twardego tak aby sformatowany dysk był gotowy do instalacji systemów operacyjnych lub programów użytkowych. formatowanie wysokiego poziomu (High level formatting) to operacja przeprowadzana najczęściej przez użytkownika, w wyniku której na dysku twardym powstaje sektor startowy, tablica alokacji plików (FAT) oraz katalog główny. Sformatowany Dysk jest rozpoznawany przez system operacyjny jako czysty i nie zapisany nośnik danych. Dla każdego sektora na dysku zapisuje się specjalną strukturę, złożoną z nagłówka, obszaru danych - zawierających zwykle 512 bajtów i tzw. ogona. Nagłówek i ogon zawierają informacje używane przez sterownik dysku, to jest: numer sektora i kod korekcyjny. Aby następnie dostosować dysk do przechowywania plików, system operacyjny dzieli go na strefy złożone z grup cylindrów, gdzie każda strefa może być traktowana jak osobny dysk. Po podzieleniu dysku na strefy następuje tzw. formatowanie logiczne (logical formatting), czyli utworzenie pustego systemu plików. W tej fazie system operacyjny zapamiętuje na dysku początkowe struktury danych, np. tablice FAT (DOS) lub i-węzły (Unix) oraz początkowy katalog. W systemie MS-DOS do formatowania dysku służy program Fdisc który oprócz wykonywania formatowania logicznego analizuje także dysk w poszukiwaniu wadliwych bloków. Uszkodzony blok jest zaznaczany w tablicy FAT, co wycofuje go z dalszego użycia. Jeżeli bloki ulegają uszkodzeniom podczas normalnego działania, to specjalny program "chkdsk" odnajduje uszkodzone bloki i odcina do nich dostęp. Dane w uszkodzonych blokach są wówczas z reguły tracone.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), dokument widziany na ekranie monitora w postaci odpowiednio uporządkowanego zbioru informacji z góry zdefiniowanych, wymagający od użytkownika informatycznej bazy danych odpowiedniej ingerencji w postaci takich czynności faktycznych, jak w szczególności „kliknięcie” w odpowiednim miejscu formularza; wpisanie lub wybranie z listy odpowiedniego ciągu znaków tekstowych ( hasła ), w celu wywołania procesu przetwarzania informacji, polegającego w szczególności na:
a) wprowadzeniu informacji źródłowych do informatycznej bazy danych;
b) stworzeniu raportu;
c) wygenerowaniu raportu w postaci widoku na ekranie monitora;
d) wydrukowaniu raportu;
e) wysłaniu raportu do adresata itd. itp.
Rola formularza może przypadać różnym znakom graficznym (ikonom, przyciskom elektronicznym), których aktywizacja (np. przez czynność kliknięcia) inicjuje procesy, o których mowa powyżej, albo generuje formularz akcji z hasłami. Część akcji przetwarzania informacji w bazach danych jest inicjowana poprzez użycie odpowiednich klawiszy klawiatury komputera, albo też następuje automatycznie (bezingerencyjnie).
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), naturalny proces, w wyniku którego pliki znajdujące się na dysku twardym są zapisane na niesąsiadujących z sobą klastrach dysku. Dzieje się tak dlatego, że komputer zapisuje nowe dane w pierwszym wolnym klastrze dysku, który znajdzie. Na początku dysk zapełnia się więc równomiernie. Jednak gdy w trakcie użytkowania komputera kasowane są dane (np. w wyniku odinstalowania programów), powstają obszary zapisane przedzielone obszarami niezapisanymi. Kiedy teraz zainstalowany zostanie nowy program, to jego jedna część zmieści się w pozostawionym przez poprzedni program fragmencie na dysku, a pozostała zostanie zapisana w najbliższym wolnym miejscu. Niektóre pliki ulegną więc prawie na pewno fragmentacji. Do fragmentacji dochodzi także, gdy modyfikowane są zapisane na dysku dokumenty - dodatkowa zawartość dopisywana jest w zupełnie innym miejscu. Fragmentacja jest objawem niekorzystnym, gdyż spowalnia dostęp do danych. Aby odczytać sfragmentowany plik, głowica dysku twardego musi zatrzymać się w kilku miejscach, przez co wydłuża się czas dostępu do informacji. Proces fragmentacji plików występuje na każdym komputerze i co pewien czas (np. raz na tydzień) należy wykonać defragmentację dysku.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 »
Wszystkich stron: 42