(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), komputerowe urządzenie peryferyjne służące do przetwarzania fal dźwiękowych na zmienny prąd elektryczny i przekazywania głosu z jednego komputera (nadawcy) do drugiego komputera (odbiorcy) u którego to ten głos jest odtwarzany przez głośniki komputerowe.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), dodatek do protokołu SMTP, za pomocą którego wysyłane są załączniki w poczcie elektronicznej. Dzięki MIME oprócz tekstu do wiadomości e-mail można dołączać pliki z grafiką, dźwiękiem, animacjami, programy wykonywalne itp. MIME do prawidłowego działania wymaga, by zarówno program pocztowy, jak i serwer pocztowy go obsługiwały. Ang. Multi-Purpose Internet Mail Extensions - wielozadaniowe rozszerzenia internetowej poczty elektronicznej.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), liczba działań arytmetycznych, jakie może wykonać komputer w danym czasie. Ponieważ komputery mają różne architektury, sama moc obliczeniowa nie zawsze wystarcza do porównania dwóch systemów komputerowych. Istnieje wiele innych czynników wpływających na efektywność danego systemu, takich jak wydajność pamięci operacyjnej, komunikacji między podzespołami i pamięci podręcznej czy zbiór rozkazów procesora. Dodatkowo same liczby zmiennoprzecinkowe mogą być reprezentowane w różny sposób, np. jako 32-bitowe lub 64-bitowe (podwójnej precyzji), co sprawia że obliczenia na nich trudno porównywać. Dlatego niezależnie od podawanej przez producentów mocy obliczeniowej, mierzy się ją często za pomocą testów wzorcowych.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), model bazy danych – zbiór zasad (specyfikacji), opisujących strukturę danych w bazie danych. Określane są również dozwolone operacje. Definiuje się strukturę danych poprzez specyfikację reprezentacji dozwolonych w modelu obiektów (encji) oraz ich związków. W informatyce głównymi modelami baz danych są: hierarchiczny model danych, relacyjny model danych, sieciowy (grafowy) model danych, obiektowy model danych, sieci semantyczne.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), modelowanie procesów biznesowych (ang. business process modeling) – jest to zbiór czynności wykonywanych przez analityków procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Modelowanie procesów ma na celu ustalenie w jaki sposób działa dana organizacja i może służyć do określenia docelowego sposobu postępowania. Modelowanie służy przedstawieniu modelu procesu, czyli uporządkowanemu opisowi procesu (najczęściej graficznemu). Z modelu procesu można wywnioskować przebieg i kolejność wykonywania poszczególnych kroków w procesie.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), modem cyfrowy- digital modem - urządzenie elektroniczne przekształcające dane cyfrowe na sygnały analogowe i odwrotnie. Służy ono do przesyłania danych komputerowych za pośrednictwem sieci telefonicznych. Modem cyfrowy pozwala na wielokrotne przyspieszenie transferu danych.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), wydzielony element układu fizycznego (np. komputera) spełniający określoną funkcję (może być wymieniany na inny, np. spełniający tę samą funkcję, choć o odmiennej budowie wewnętrznej); także wydzielony fragment programu komputerowego, który można wykorzystywać w innych programach bez znajomości jego wewnętrznej struktury, użytego języka programowania itp.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), centrum zdalnego zarządzania i weryfikacji pracy urządzeń i systemów informatycznych objętych nadzorem, opierającym się na dedykowanych narzędziach. Monitoring stanowi jeden z elementów proaktywnego wsparcia serwisowego.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), zakłócenie obrazu wynikające z interferencji pomiędzy dwoma nakładającymi się na siebie rastrami. Zjawisko mory obserwujemy często podczas skanowania kolorowych gazet - objawia się ono w formie pasków, jednolitych wzorów lub fali. W wypadku monitorów CRT mora może powstać, gdy nastąpi interferencja pomiędzy otworami maski kineskopu a wyświetlaną rozdzielczością obrazu.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), możliwość audytu jest cechą pozwalającą systemowi zachować rekord informacyjny o realizowanych transakcjach. Pojęcie to stanowi miarę wymagań w stosunku do systemów IT. Przykładowe miary: możliwość audytowania wybranych transakcji (aplikacja powinna przechowywać co najmniej przez pięć lat następujące informacje dotyczące transakcji: identyfikator transakcji, data i godzina transakcji, przeprowadzający transakcję, parametry transakcji).
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), określa stopień, w jakim rozwiązanie lub komponent może być powtórnie użyty. Pojęcie to stanowi miarę wymagań w stosunku do systemów IT. Przykładowe miary: minimum 40% wzorcowej architektury aplikacji powinno być możliwe do wykorzystania w projekcie, kolejne wersje aplikacji powinny być w stanie wykorzystać 80% testów zapamiętanych w repozytorium.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), możliwość rozbudowy określa, w jakim zakresie rozwiązanie będzie mogło w przyszłości sprostać zmieniającym się wymaganiom i celom. Pojęcie to stanowi miarę wymagań w stosunku do systemów IT. Możliwość rozbudowy może być mierzona np. średnią liczbą osobodni lub kosztem+E184 modyfikacji i rozbudowy
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), Microsoft SQL Server (MSSQL) to system zarządzania bazą danych, wspierany i rozpowszechniany przez Microsoft. Charakteryzuje się tym, iż jako język zapytań używany jest przede wszystkim Transact-SQL, który stanowi rozwinięcie standardu ANSI/ISO. MSSQL Server jest platformą bazodanową typu klient-serwer. W stosunku do Microsoft Jet, który stosowany jest w programie MS Access, odznacza się lepszą wydajnością, niezawodnością i skalowalnością. Przede wszystkim są tu zaimplementowane wszelkie mechanizmy wpływające na bezpieczeństwo operacji (m.in. procedury wyzwalane).
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), MySQL – wolnodostępny system zarządzania relacyjnymi bazami danych. MySQL rozwijany jest przez firmę Oracle. Wcześniej przez większość czasu jego tworzeniem zajmowała się szwedzka firma MySQL AB. MySQL AB została kupiona w 2008 roku przez Sun Microsystems, a ten w 2010 roku przez Oracle. MySQL był pisany raczej z myślą o szybkości niż kompatybilności ze standardem SQL – przez dłuższy czas MySQL nie obsługiwał nawet transakcji, co było zresztą głównym argumentem przeciwników tego projektu. MySQL obsługuje większą część obecnego standardu ANSI/ISO SQL (tj. SQL:2003). Wprowadza również swoje rozszerzenia i nowe elementy języka.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), urządzenie optyczne pozwalające na zapis danych na specjalnych przeznaczonych do tego nośnikach (płytach CD lub DVD).Do zapisu danych na płycie używana jest metoda Land-and-Groove-Recording. Nowością w nagrywarkach tego typu jest technologia LightScribe która pozwala na bezpośrednie drukowanie etykietki na nie aktywnej stronie nośnika. Oraz technologia LabelFlash, wykorzystywana przez marki NEC i Pioneer, która pozawala nie tylko wypalać etykiety na zewnętrznej stronie nośnika, to dodatkowo ma zwiększoną jakość nadruku i pozwala wypalać napisy na nieużywanej części przeznaczonej na zapis. Ale na stronie przeznaczonej do zapisu, wypala napisy tylko w jednym kolorze.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 » Wszystkich stron: 42