Dział
Informatyka w leśnictwie
Ilość znalezionych haseł: 627
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), pamięć operacyjna ROM to półprzewodnikowa, elektroniczna pamięć trwała. Umieszczane są w niej podstawowe programy obsługi współpracujących ze sobą urządzeń wewnętrznych komputera, oraz urządzeń wejścia i wyjścia, zaś w odniesieniu do kart graficznych także postać znaków , które komputer posiada bezpośrednio po załączeniu. W pamięci ROM w niektórych komputerach domowych umieszczony jest program zwany językiem programowania, służący do tworzenia własnych programów przez użytkownika. Człowiek zapisuje polecenia i wzory zgodnie z określonymi regułami, a program je na instrukcje zrozumiałe dla komputera. ROM służy tylko do odczytu i przechowuje jedynie stałe elementy oprogramowania. Jest układem elektronicznym, którego funkcje zapisywane są podczas procesu produkcyjnego. Wyłączenie sprzętu nie wpływa na zawartość tej pamięci, gdyż podtrzymywana jest bateryjnie.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), realizacja koncepcji udostępniania zasobów SILP leśniczym, która jest rozwinięciem zaakceptowanej przez Dyrektora Generalnego LP propozycji w sprawie rozwoju zasobów SILP udostępnianych w ramach projektu leśniczego. Panel leśniczego udostęniony jest w SILPWeb poprzez stanowisko leśniczego i składa się z dwóch modułów: dokumnety oraz raporty.
W części dokumnety dostępne są m.in. projekty wniosków gospodarczych, plany, zlecenia/zestawienia prac, WON/MM/RW, raporty leśniczego, protokół odbioru robót , formularze IOL (2, 3, 4,18) oraz inne dokumenty funkcjonujące w kancelarii leśnictwa. Moduł raporty zawiera kilkadziesiąt raportów dostarczająch informarmacji dotyczących wybranego leśnictwa.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), realizacja koncepcji udostępniania zasobów SILP leśniczym szkółkarzom, która jest rozwinięciem zaakceptowanej przez Dyrektora Generalnego LP propozycji w sprawie rozwoju zasobów SILP udostępnianych w ramach projektu leśniczego. Panel szkółkarza udostęniony jest w SILPWeb poprzez stanowisko leśniczego i składa się z dwóch modułów: dokumnety oraz raporty.
W module dokumnety udopstępnone są następujące dokumenty zlecenia, zestawienia prac, plany, opis szkółki, projekty szkółki, wnioski gospodarcze, WON, MM, RW, ocena produkcji, formularze IOL (2, 3, 4,18)
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), jeden z podsystemów systemu LAS. Podsystem planowanie pełni wielorakie funkcje związane głównie z tworzeniem i nadzorem nad realizacją planów rocznych i wieloletnich, a także tworzy warstwę pośrednią pomiędzy poszczególnymi podsystemami aplikacji LAS a bazą danych o stanie lasu – przechowuje informacje wykorzystywane następnie w procesach aktualizacji opisów taksacyjnych lasu. System planów integruje w sobie informacje o wszystkich zaszłych zdarzenia gospodarczych, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym, a poprzez powiązanie poprzez adres leśny z opisem taksacyjnym, stanowi bazę danych do corocznego procesu jego aktualizacji.
– Wspomaga proces planowania w cyklach rocznych umożliwiając szczegółowe planowanie przewidzianych do wykonania czynności gospodarczych w ramach specyficznych dla poszczególnych działalności typów planów (POZ – pozyskanie, HOD – hodowla lasu, OCHRL – ochrona lasu itp.) i z odniesieniem do określonej przestrzennie (poprzez adres leśny) lokalizacji w terenie. Planowanie odbywa się, zarówno w aspekcie finansowym, jak i rzeczowym, poprzez szczegółowe wyspecyfikowanie przewidzianych do wykonania czynności, wymaganych materiałów i możliwych do uzyskania produktów.
– Wspomaga proces nadzoru i kontroli nad realizacją planów poprzez rejestrację na każdej z planowanych pozycji planu informacji o jej wykonaniu (faktycznie wykonanych czynnościach, zużytych materiałach i uzyskanych produktach) w układzie analogicznym, jak po stronie planu.
– Zawiera wskazówki gospodarcze opracowane na etapie sporządzania planu urządzania lasu, będące wytycznymi do tworzenia rocznych planów gospodarczych.
– Umożliwia śledzenie realizacji wieloletnich planów gospodarczych (dotyczy Użytkowania i Hodowli Lasu).
– Zawiera mechanizmy pozwalające na wariantowanie i optymalizacje projektów planów rocznych.
– Zawiera moduł do rejestracji i rozliczania umów na dotacje.
- Zawiera moduł do rejestracji i przetwarzanie szacunków brakarskich podstawowych dokumentów źródłowych do tworzenia planu pozyskania drewna,
– Zawiera moduł tworzenia planów sprzedaży drewna.
– Zawiera moduł wspomagający proces nadzoru nad realizacją umów na wykonanie prac leśnych zawieranych w ramach ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
– Wspomaga proces kontroli wewnętrznej poprzez możliwość rejestracji do każdej z pozycji planu dokumentu źródłowego pt. „Protokół z kontroli”.
– Stanowi podstawowe źródło wstępnie zagregowanej i przetworzonej informacji na potrzeby hurtowni danych Lasów Państwowych.
Wbudowane mechanizmy zapewniają integracją modułu planowania z innymi podsystemami, w szczególności z podsystemem Finansowo - Księgowym, w takim zakresie iż umożliwiają automatyczne dekretowanie i księgowanie dokumentów wystawionych z powołaniem się na określoną pozycję planu. Mechanizm ten opiera się o tzw. grupę czynności jednoznacznie przypisaną do każdej z pozycji planu a grupującą czynności o podobnym charakterze i w podobny sposób wpływające na opis taksacyjny lasu w procesie jego aktualizacji. Grupa czynność (np. ODN-ZRB – odnowienie zrębów) zawiera w swojej definicji odniesienie do właściwych dla typu wykonywanych prac miejsca powstawania kosztów (MPK) a poprzez powiązanie w innych słowniku MPG z konkretnymi kontami zespołu „5” umożliwia automatyczne i prawidłowe odniesienie kosztów w księgach rachunkowych.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 »
Wszystkich stron: 42