Dział
Informatyka w leśnictwie
Ilość znalezionych haseł: 627
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), polityka bezpieczeństwa jest to precyzowanie m.in. sposobu oraz zakresu ochrony informacji, uprawnień dostępu poszczególnych grup pracowników do strategicznych zasobów. Określa także zasady dostępu do sieci, serwerów jak i pomieszczeń służbowych. Elemntami technicznymi polityki bezpieczeństwa są m.in: narzędzia antywirusowe, firewalle, vlan (wydzielone wirtualne sieci wewnętrzne), filtrowanie wg MAC adresów kart sieciowych, uprawnienia użytkowników w systemie, systemy archiwizacji i składowania danych (kopie pełne i przyrostowe, przechowywanie nośników), produkty szyfrujące (np. infrastruktura klucza publicznego), uprawnienia do współdzielonych danych, systemy kontroli dostępu.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), portale spełniają ważną rolę w strukturze firmy. Ich zadaniem jest ułatwienie dostępu do zorganizowanych i personalizowanych informacji nie ograniczających się tylko do komunikatów firmowych. Portal korporacyjny jest bramą do informacji istotnych w danym przedsiębiorstwie, choć nie musi się do nich ograniczać. Cechy portalu korporacyjnego:
Format informacji dostępnych dzięki portalowi jest znacznie bardziej zróżnicowany niż ma to miejsce w przypadku portalu internetowego, on bowiem integruje dane m.in. z relacyjnych i sieciowych baz danych, dużych systemów komputerowych, a także rozbudowanych systemów planowania.
Portal korporacyjny to przede wszystkim uporządkowane informacje. W przeciwieństwie do jego internetowego odpowiednika wyszukiwarka nie stanowi centralnego elementu portalu, a często jest on jej pozbawiony. Korzystanie z wyszukiwarki wymusza na użytkownikach formułowanie skomplikowanych zapytań, które w rezultacie mogą przynieść nadmiar odpowiedzi, często nie związanych z poszukiwanym tematem.
Każdy użytkownik ma możliwość spersonalizowania widoku. Portal korporacyjny to spora ilość wyłącznie istotnych informacji. Niemniej jednak sam portal ich nie gromadzi. Systemy zarządzania dokumentami i bazy danych nie stanowią części portalu. Portal jedynie integruje ich zawartość, aby umożliwić przystępny do niej dostęp. W ten sposób możliwe jest przedstawienie danych z każdego rodzaju aplikacji (internetowych, biurowych i innych) w jednym okienku przeglądarki.
Portal korporacyjny pozwala na katalogowanie nowych typów informacji – adaptowanie istniejących rozproszonych infrastruktur, a także standardowych protokołów obowiązujących w Internecie.
Portal korporacyjny to zestawienie zawsze bieżących danych. Cały proces aktualizacji odbywa się automatycznie bez ingerencji ze strony człowieka.
Portal korporacyjny jest bezpieczny. Dostęp do informacji jest zróżnicowany w zależności od zajmowanego stanowiska lub przydzielonych przywilejów. Dostęp do samego portalu może być (i zazwyczaj jest) zabezpieczony mechanizmami autoryzacji.
Integracja wszystkich danych i aplikacji w przedsiębiorstwie przez udostępnianie ich użytkownikom (np. pracownikom firmy, firmom partnerskim, klientom) za pośrednictwem jednego wspólnego interfejsu. Celem jest umożliwienie łatwego i szybkiego dostępu do tych informacji, które są potrzebne pracownikom do wykonywania ich obowiązków, a przez to usprawnienie procesów biznesowych, zwiększenie efektywności pracy i trafności podejmowanych decyzji.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), program komputerowy (aplikacja, oprogramowanie) to narzędzie wykonujące działania zgodne z przeznaczeniem. Program komputerowy jest tworzony zgodnie z regułami języka programowania w postaci kodu źródłowego lub kodu maszynowego.
Programy komputerowe można podzielić według ich zastosowań na:
- aplikacje użytkowe (w tym np. aplikacje biurowe),
- systemy operacyjne,
- gry, itd.
Artur Andrzejewski
(informatyka w leśnictwie,programowanie i sprzęt), zbiór kodów (symboli), wchodzących w skład określonego języka programowania i używanych, w trakcie tworzenia danego programu, zgodnie z zasadami tego języka; zbiory kodów (symboli) są utrwalane w pamięci komputera w postaci magnetycznego zapisu zerojedynkowego (oznaczającego występowanie, na przykład na dysku twardym komputera, ciągów mikro – miejsc namagnesowanych i mikro –miejsc nie namagnesowanych ); w/w zbiór kodów (symboli) jest informatycznym opisem algorytmu, t.j. potoku czynności faktycznych do wykonania ( do zrealizowania) przez sprzęt komputerowy ( na przykład czynności, polegających na umieszczeniu w bazie danych nowych informacji, czy na określonym przetwarzaniu informacji ) - zawsze w reakcji na określony sygnał zewnętrzny lub na określony sygnał wewnętrzny; po sygnałowej aktywizacji danego programu (w tym mikroprogramu) jest on wprost lub za pomocą wewnętrznego języka tłumaczącego (translatora ) odpowiednio „interpretowany” przez mikroprocesory komputera ( w tym przez głowice czytająco – zapisujące) jako instrukcja (przepis) określonego działania. Można mówić o różnych programach komputerowych. Podstawowym programem jest system operacyjny komputera, t.j. program komputerowy zarządzający oraz nadzorujący funkcjonowanie wszystkich innych programów, zainstalowanych w komputerze. Można też mówić o programach do tworzenia oraz zarządzania bazą danych, a także o programach do tworzenia programów aplikacyjnych, t.j. do tworzenia konkretnych programów użytkowych (np. programów, pozwalających na tworzenie poszczególnych raportów).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 »
Wszystkich stron: 42