Dział
Informatyka w leśnictwie
Ilość znalezionych haseł: 627
(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), stanowi element peryferii zewnętrznych; jest urządzeniem elektronicznym wejścia, zawierającym uporządkowany zestaw klawiszy, służących do ręcznego sterowania urządzeniami zestawu komputerowego lub ręcznego wprowadzania zindywidualizowanych informacji; współcześnie w klawiaturę komputerową wbudowuje się dodatkowe elementy sterujące (gładzik, dodatkowe przyciski, pokrętła, suwaki i in.), kontrolne (diody świecące) i inne (np. czytnik kart pamięci, czytniki linii papilarnych, porty USB, gniazda do zestawu słuchawkowego). Pod względem pełnionej funkcji klawisze komputerów IBM PC dzieli się na grupy: klawisze alfanumeryczne- obejmujące litery od A do Ż, cyfry od 0 do 9, znaki przestankowe, akcenty, nawiasy, symbole matematyczne i znaki specjalne klawisze funkcyjne- oznaczone od F1 do F10 lub od F1 do F12 klawisze sterujące ruchem kursora- w tym klawisze przesuwające kursor o jedną pozycję, oraz klawisze przesuwające kursor o wiele pozycji: Home, End, Page Up, Page Down, a także klawisz tabulatora Tab klawisze do wprowadzania zmian w tekście: Delete, Insert, umieszczone w jednej grupie z klawiszami do przesuwania kursora o wiele pozycji i dodatkowo w klawiaturze alfanumerycznej, i Backspace klawisze do wprowadzania poleceń: Enter, klawiatura numeryczna: zawiera dodatkowe klawisze cyfr, podstawowych symboli matematycznych, klawisz Enter i ewentualnie klawisze pomocnicze klawisze zmieniające działanie innych klawiszy: Shift, Ctrl i Alt, oraz Caps Lock i Num Lock klawisze pomocnicze: Escape a także kilka innych, m.in. Print Screen i Pause
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), pamięć USB, pendrive, pendrajw (ang. USB flash drive, flashdrive, flash disk, finger disk, USB stick, massive storage device, flash memory stick, pen drive i tym podobne) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu flash, zaprojektowane do współpracy z komputerem przez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB. Spopularyzowana, również w Polsce, marka PenDrive (ang. pen, pióro + drive, napęd) rozpowszechniła się – podobnie jak Adidas, Pampers, a wcześniej Elektrolux i Junkers – w odniesieniu do tego typu pamięci USB, najprawdopodobniej ze względu na skojarzenie z wyglądem przypominającym krótki długopis ze skuwką, która zwykle chroni wtyk USB. Jest urządzeniem przenośnym typu plug and play – do komputera dołączany jest najczęściej bezpośrednio przez złącze USB, więc nie wymaga dodatkowych akcesoriów, jak stacja dokująca lub dodatkowy napęd komputerowy. Szybkość uzależniona jest od wersji USB (1.1, 2.0 lub od 2010 roku 3.0) oraz od szybkości zastosowanej pamięci flash. Obecne rozmiary nowoczesnych urządzeń, zwanych seriami „mini”, nie przekraczają podwojonej wielkości złącza USB, a często wystają zaledwie kilka milimetrów po włożeniu ich do gniazda. Starsze modele zwykle wyposażone były w zewnętrzny przełącznik blokady zapisu i kasowania, podobnie jak miało to miejsce w dyskietkach.
Pamięci USB możemy podzielić na trzy grupy, ze względu na zgodność z przyjętymi specyfikacjami (wartości podane są jako maksymalne do osiągnięcia w danym standardzie z uwzględnieniem narzutu – ang. overhead – w rzeczywistości osiągnąć można znacznie mniejsze transfery):
- USB 1.1 (Full Speed) – urządzenia spełniające warunki tej specyfikacji mogą pracować z prędkościami 1,5 Mb/s (0,1875 MB/s) lub 12 Mbit/s (1,5 MB/s)
- USB 2.0 (High Speed) – urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji mogą pracować z prędkością 480 Mb/s (60 MB/s), ale w praktyce uzyskują jedynie 320 Mb/s (40 MB/s). Urządzenia w standardzie USB 2.0 są w pełni kompatybilne ze starszymi urządzeniami.
- USB 3.0 (SuperSpeed) – urządzenia transferują dane (po podłączeniu do portu USB 3.0) z prędkością do 4,8 Gb/s (600 MB/s). Pierwsze pendrive'y tego typu pojawiły się w roku 2009. Osiągają na razie niższe prędkości niż przewiduje standard, ze względu na obsługiwane protokoły[2]. Z pamięci USB 3.0 można przesyłać dane zarówno przez porty USB 3.0, jak i przez porty USB 2.0 (w tym drugim przypadku odpowiednio wolniej).
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), model urządzenia mobilnego, wykorzystywanego od 2007 roku w PGL LP, jako rejestrator leśniczego. Urządzenie to było jednym z następców wykorzystywanego przez dekadę rejestratora Psion Workabout MX.
Urządzenie wyposażone było w procesor PXA270 520 MHz, 32 bit RISC CPU, grafikę NVIDIA GoForce 4000 Multi-Media Processor, wyświetlacz 3,6` 480x640 VGA, RAM od 128 do 512 MB. Komputer działa pod kontrolą systemu Microsoft Windows CE Embedded 5.0, Windows Mobile 6.0 Classic lub Windows Mobile 6.0 Professional. Psion G2 spełniał norme IP65.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 »
Wszystkich stron: 42