Dział
Gruntoznawstwo
Ilość znalezionych haseł: 171
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), polega na przesiewaniu gruntu (wysuszonego do stałej masy) przez kolejne sita o znormalizowanych wymiarach oczek kwadratowych: 40; 25; 10; 2; 1; 0,5; 0,25; 0,10; 0,071 lub 0,063 mm i obliczaniu w procentach masy ziaren pozostających na poszczególnych sitach, w stosunku do całkowitej suchej masy badanej próbki gruntu. Zawartość wagową ziaren gruntu pozostałych na każdym sicie oblicza się ze wzoru:
Si =(msi/ms) 100%
gdzie:
msi – masa suchych ziaren pozostałych na sicie,
ms – masa całej suchej próbki wziętej do analizy.
Mając wyznaczone wartości Si, oblicza się kolejno ich sumy, przy czym rozpoczyna się od sita najgrubszego, a następnie sporządza się wykres uziarnienia (krzywą uziarnienia) gruntu.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), badania geotechniczne wykonywane w terenie. W zakres badań polowych wchodzą między innymi: wiercenia, badania geofizyczne, testy penetracji (np. sondowania statyczne i dynamiczne), testy in situ (testy presjometryczne i dylatometryczne, obciążenie płytą, testy sondą obrotową i testy wodoprzepuszczalności), pobieranie próbek gruntów i skał, pomiary zwierciadła wody gruntowej, testy w dużej skali, monitorowanie itp.
Zobacz więcej...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »
Wszystkich stron: 12