(nauka o surowcu drzewnym), nie zawiera komórek żywych i nie przewodzi wody z solami mineralnymi; charakteryzuje się brakiem zabarwienia; niezabarwiona twardziel występuje u jodły i świerka nazywanych gatunkami skrytotwardzielowymi.
(nauka o surowcu drzewnym), stosunek ilości pracy potrzebnej do zniszczenia próbki do powierzchni jej przekroju. Udarność oblicza się ze wzoru: U = L/A [MJ/mm2] gdzie: U - udarność próbki, L - praca potrzebna do zniszczenia próbki, A - powierzchnia przekroju poprzecznego próbki. Udarność charakteryzuje wytrzymałość materiału na obciążenie dynamiczne. Do badania udarności służą młoty udarowe.
(nauka o surowcu drzewnym), zasadniczą częścią tego układu jest skórka korzeni, przystosowana do pobierania wody i jonów z gleby.
(nauka o surowcu drzewnym), zwany również asymilacyjnym, w którego skład wchodzą wszystkie komórki zawierające chloroplasty, do których dociera energia słoneczna tj. liście, młoda skórka.
(nauka o surowcu drzewnym), system spłaszczonych błonowych cystern, w których odbywa się obróbka, sortowanie i modyfikacja białek zsyntetyzowanych na endoplazmatyczne retikulum. Zmodyfikowane cząsteczki białek kierowane są (za pośrednictwem pęcherzyków przejściowych) do błony komórkowej, na zewnątrz komórki, do lizosomów lub innych układów błonowych.
(nauka o surowcu drzewnym), zbudowany jest z komórek pełniących funkcję izolowania wnętrza rośliny od środowiska zewnętrznego.
(nauka o surowcu drzewnym), układ wentylacyjny jest utworzony z przestworów międzykomórkowych w formie kanałów, komór i porów wypełnionych gazem. Swoistą funkcję wentylacyjną pełnią komórki szparkowe oraz komórki łyka niefunkcjonującego połączone z atmosferą za pomocą przetchlinek (umożliwiają wymianę gazową przez pokład korka).
(nauka o surowcu drzewnym), przystosowany do szybkiego transportu wody z solami mineralnymi, substancji energetyczno-budulcowych i hormonów. Funkcję tą pełnią naczynia i cewki w ksylemie oraz rurki sitowe wraz z komórkami sitowymi (przyrurkowymi) w łyku.
(nauka o surowcu drzewnym), możliwość wykonywania przez liście ruchów związanych z cyklem dobowym (u grochodrzewu) albo mechanicznym podrażnieniem (u mimozy). Do układu ruchowego drzew należy także szczególny rodzaj drewna, drewno reakcyjne.
(nauka o surowcu drzewnym), układ gromadzący obejmuje tkanki, w których magazynowane są substancje energetyczno-budulcowe (produkty asymilacji) w formie węglowodanów, białek, lipidów i często wody.
(nauka o surowcu drzewnym), obejmuje wszystkie tkanki merystematyczne, w tym wierzchołki pędów i korzeni oraz kambium i fellogen (kambium korkotwórcze). Merystemy wierzchołkowe umożliwiają rozrastanie się organów roślinnych na długość oraz ich pierwotne grubienie. Kambium i fellogen decydują o przyroście wtórnum łodygi na grubość.
(nauka o surowcu drzewnym), usuwanie zbędnych produktów przemiany materii u roślin odbywa się na zasadzie zbiorników, którymi są albo wakuole żywych komórek, albo całe komórki lub nawet tkanki (przeznaczone na śmierć), gdzie są odkładane substancje zbędne.
(nauka o surowcu drzewnym), funkcję tą realizują w zasadzie wszystkie komórki, gdyż mają ścianę komórkową o określonej wytrzymałości, choć niektóre z nich np. włókna drzewne, cewki są bardzo wyspecjalizowane w wyniku różnicowania komórkowego i biorą udział w tworzeniu mechanicznej konstrukcji organizmu.
(nauka o surowcu drzewnym), pociski lub ich odłamki tkwiące w drewnie po pewnym czasie ulegają zarośnięciu; tkanka drzewna otaczająca pocisk ma specyficzne niebieskie zabarwienie; uszkodzenia przez pociski są poważną wadą drewna okrągłego uniemożliwiającą w dużym stopniu przerób mechaniczny surowca drzewnego.
(nauka o surowcu drzewnym), zdolność drewna do utrzymania gwoździ i wkrętów ma duże znaczenie praktyczne. Od niej zależy w znacznym stopniu wytrzymałość i trwałość połączeń gwoździowych drewna, co odgrywa zasadniczą rolę np. w konstrukcji skrzyń. Miarą zdolności drewna do utrzymania gwoździ jest siła potrzebna do wyrwania ich z drewna.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » Wszystkich stron: 27