Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Corvus frugilegus, ang. Rook) ptak z rodziny Corvidae (krukowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 41-49 cm, rozpiętość skrzydeł 81-94 cm, masa ciała 280-340 g. Czarne, granatowo połyskujące upierzenie. Nasada dzioba u dorosłych ptaków nieopierzona, biaława. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje tereny rolnicze, osiedla ludzkie, parki, obrzeża lasów. Gniazdo zakłada na drzewach. Gniazduje kolonijnie. W kwietniu składa 2-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 16-18 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i X-XI, na zimę przybywają do naszego kraju liczne ptaki ze wschodu i północy. Pożywienie: owady, dżdżownice, nasiona, drobne kręgowce, odpadki. Liczebność w Polsce szacowana na 150-200 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną częściową.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anser anser, ang. Greylag Goose) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 74-84 cm, rozpiętość skrzydeł 149-168 cm, masa ciała 2,5-5,5 kg. Przodek gęsi domowej. Duża gęś o szarobrunatnym ubarwieniu z różowymi nogami i dziobem. W locie ma jasnopopielate pokrywy skrzydeł, co odróżnia ją od występującej u nas jedynie na przelotach gęsi zbożowej. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje stawy, bagniste łąki, zarośnięte starorzecza. Gniazdo zakłada na wodzie (platforma z roślin) lub na ziemi, czasem na drzewach. W okresie IV-V składa 3-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 27-28 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty II-IV i IX-XII, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: trawy, zboża, nasiona, korzonki. Liczebność w Polsce szacowana na 3200-3600 par. Gatunek łowny. Okres polowań od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego - do 31 stycznia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anser albifrons, ang. White-fronted Goose) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 64-78 cm, rozpiętość skrzydeł 130-160 cm, masa ciała 1400-3300 g. Nieco mniejsza od gęsi zbożowej i gęgawy. Ubarwienie podobne do gęsi zbożowej, ale na czole biała plama wokół nasady dzioba, a na brzuchu czarne poprzeczne plamy o różnej grubości. Dziób różowy z białym paznokciem. Młode ptaki nie mają białej plamy na czole, a dziób jest ciemno przybrudzony. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gniazduje w północnej Eurazji i północnej część Ameryki Północnej. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach. Zwykle tworzy wspólne stada z gęsiami zbożowymi. Zamieszkuje stawy, jeziora, rozległe pastwiska, łąki, ścierniska. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i IX-XII, zimuje w zachodniej i południowej Europie oraz Azji Mniejszej, nielicznie także w zachodniej Polsce. Pożywienie: trawy, zboża, nasiona, korzonki. Gatunek łowny. Okres polowań od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego - do 31 stycznia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anser brachyrhynchus, ang. Pink-footed Goose) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 64-76 cm, rozpiętość skrzydeł 137-161 cm, masa ciała 1800-3300 g. Bardzo podobna do gęsi zbożowej, od której jest nieco mniejsza, różni się krótszą szyją i bardziej krągłą głową z krótkim, czarnym dziobem z niewielką różową plamką przed paznokciem. Ma bardziej popielaty grzbiet i pokrywy skrzydłowe kontrastujące z ciemnymi lotkami. Szary ogon jest szeroko biało obwiedziony. Nogi różowe. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje Grenlandię, Islandię i Spitsbergen. Do Polski zalatuje sporadycznie. Zamieszkuje stawy, jeziora, rozległe pastwiska, łąki, ścierniska. Pożywienie: trawy, zboża, nasiona, korzonki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anser erythropus, ang. Lesser White-fronted Goose) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 56-66 cm, rozpiętość skrzydeł 115-135 cm, masa ciała 1300-2500 g. Najmniejsza z naszych „szarych” gęsi. Bardzo podobna do gęsi białoczelnej ale mniejsza od niej, o krótszej szyi i okrągłej głowie ze stromym czołem. Dziób krótki i drobny. Biała plama na czole sięga wysoko ponad oczy. Z niewielkiej odległości widoczna żółta obrączka powiekowa. Reszta ubarwienia bardzo podobna do gęsi białoczelnej, ale czarne plamy na brzuchu zwykle mniejsze. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje północną Eurazję. Do Polski zalatuje sporadycznie. Zamieszkuje stawy, jeziora, rozległe pastwiska, łąki, ścierniska. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i X-XI, zimuje w południowej Europie. Pożywienie: trawy, zboża, nasiona, korzonki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anser fabalis, ang. Bean Goose) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 69-88 cm, rozpiętość skrzydeł 140-174 cm, masa ciała 2-4 kg. Wielkości gęgawy, ale ciemniej ubarwiona. Upierzenie z wierzchu ciała brunatne, najciemniejsze na głowie, szyi i grzbiecie. Pierś i brzuch brązowowawe jasno prążkowane. Ogon brunatnoczarny, biało obrzeżony. Dziób z czarną nasadą i końcówką, ze zmienną ilością pomarańczowoczerwonej barwy w środkowej części. Nogi czerwonawe. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gniazduje w północnej Eurazji. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach. Jest najliczniej pojawiającym się gatunkiem gęsi w naszym kraju w okresie wędrówek, zarówno wiosna, jak i jesienią. Jest bardzo towarzyska i tworzy czasem wielotysięczne stada. Zamieszkuje stawy, jeziora, rozległe pastwiska, łąki, ścierniska. Gatunek wędrowny, przeloty II-V i IX-XII, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: trawy, zboża, nasiona, korzonki. Gatunek łowny. Okres polowań od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego - do 31 stycznia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Alopochen aegyptiaca, ang. Egyptian Goose) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 63-73 cm, masa ciała 1,5-2 kg. Ubarwienie wierzchu ciała brunatne, a spodu płowe. Pokrywy skrzydłowe białe. Głowa i szyja brązowo kreskowane z brunatną plamą wokół oczu. Dziób czerwonawy z czarnymi skrajami. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Pochodzi z Afryki. W Europie utworzył lokalne populacje z osobników zbiegłych z niewoli bądź celowo introdukowanych. Do Polski zalatuje sporadycznie, od niedawna także się lęgnie. Zamieszkuje łąki, ścierniska. Pożywienie: trawy, zboża, nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na kilka par pochodzących z niewoli. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Pyrrhula pyrrhula, ang. Bullfinch) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15,5-17,5 cm, masa ciała 20-38 g. Dziób mocny, krótki, stożkowaty. Na głowie czarna czapeczka obejmująca lico. Wyraźny dymorfizm płciowy. U samca wierzch popielaty, spód różowoczerwony, skrzydła i ogon czarne, pasek na skrzydle i kuper białe. U samicy spód różowobrązowy. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje głównie bory świerkowe i lasy mieszane. Gniazdo zakłada na drzewach lub krzewach. W okresie V-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek koczujący, zimą wręcz łatwiejszy do obserwacji niż latem. Pożywienie: nasiona, owoce, wiosną bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 50-100 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), twór, w którym składane i wysiadywane są jaja ptaków. Wyróżnia się trzy zasadnicze typy gniazd: gniazda ukryte, półukryte i odkryte. Do gniazd ukrytych należą gniazda umieszczone w głębokich dziuplach lub norach i niewidoczne z zewnątrz, wysłane lub niewysłane wewnątrz; w gniazdach niewysłanych jaja lub pisklęta spoczywają bezpośrednio na próchnie dna dziupli lub na ziemi w norze (np. dzięcioły). Gniazda półodkryte umieszczone są w płytkich dziuplach o szerokim wejściu (półdziuplach), z reguły mają wyściółkę (kopciuszek, rudzik). Gniazda odkryte można podzielić na zamknięte (kształtu kulistego z bocznym wejściem: pierwiosnek, piecuszek, świstunka, strzyżyk, raniuszek i remiz) oraz otwarte (kształtu czarki – większość gatunków wijących gniazda w naszych szerokościach geograficznych).
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), licząca kilkanaście gatunków grupa kaczek z rodzajów Aythya, Bucephala, Netta, Melanitta i innych. W odróżnieniu od pławic (kaczek pływających), żerując zanurzają się w wodzie całkowicie. Mogą zbierać pokarm aż z dna zbiornika. Ich nogi umiejscowione są z tyłu korpusu, w związku z czym stojąc na lądzie, mają niemal pionową postawę. Pływając po powierzchni, zanurzają się mniej więcej do połowy, a ich ogon jest położony równolegle do powierzchni wody. Startują po długim rozbiegu po powierzchni wody, podobnie jak łabędzie czy łyska. Typowe grążyce: czernica, głowienka, podgorzałka, hełmiatka, gągoł.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Coccothraustes coccothraustes, ang. Hawfinch) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 16,5-18 cm, masa ciała 46-70 g. Duża głowa, krótka szyja i masywny dziób. Ubarwienie beżowobrązowe z czarnym przodem lica, szarym karkiem, brązowym grzbietem. Na skrzydle białobeżowy pas, a koniec ogona biały. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, parki (chętnie z grabem). Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie V-VI składa 3-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 11-13 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III i IX-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: nasiona (potrafi miażdżyć dziobem pestki wiśni czy czeremchy), owoce, wiosną gąsienice. Liczebność w Polsce szacowana na 200-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45