Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Netta rufina, ang. Red-crested Pochard) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 53-57 cm, rozpiętość skrzydeł 85-90 cm, masa ciała 900-1400 g. Jest jedną z najładniejszych i najrzadszych naszych kaczek. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec w szacie godowej ma rdzawożółtą, krótką grzywę na wierzchu brązowej głowy. Szyja, pierś, pas przez środek brzucha i tył ciała czarne, boki białe, a wierzch tułowia brunatny. Dziób i tęczówka czerwone. Samica brunatna z ciemną czapeczką i rozjaśnionymi bokami głowy i spodem ciała. Dziób czarny z różową przepaską na końcu. W Polsce regularnie, choć nielicznie przelotny, bardzo nielicznie też się gnieździ. Zamieszkuje większe jeziora, stawy. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 8-10 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 26-28 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-XI, zimuje w basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie rośliny wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 15-20 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Tetrastes bonasia, ang. Hazel Grouse) ptak z rodziny Phasianidae (kurowate), rzędu Galliformes (grzebiące). Długość ciała 34-39 cm, masa ciała 305-490 g. Kurak leśny, nieco większy od kuropatwy. Całe upierzenie gęsto plamkowane brązowo, szaro i czarno. Nieznaczny dymorfizm płciowy. Samiec wyróżnia się bardziej szarą tonacją ubarwienia i ma czarne gardło, podczas gdy samica jest bardziej brunatna. Ogon szary z czarną pręgą przy końcu. W Polsce występuje głównie na północnym-wschodzie, w Górach Świętokrzyskich i w Karpatach, ponadto mniej licznie na lubelszczyźnie i zamojszczyźnie. Zamieszkuje lasy - chętnie mieszane, z udziałem świerka. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 7-11 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 23-27 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: pąki, liście, kwiaty, jagody, wiosną także owady. Liczebność w Polsce szacowana na 35-45 tysięcy par. Widywany rzadko z powodu skrytego trybu życia. Wiosną jego obecność zdradza głos tokowy, złożony z serii zaskakująco wysokich – jak na tak dużego ptaka – gwizdów. Naśladując ten głos, można niekiedy przywabić tokującego osobnika. Gatunek łowny. Okres polowań od 1 września do 30 listopada.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Sylvia nisoria, ang. Barred Warbler) ptak z rodziny Sylviidae (pokrzewkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15,5-17 cm, masa ciała 22-28 g. Ubawienie wierzchu ciała szare z jaśniejszymi obrzeżeniami piór tworzącymi delikatny łuskowany wzór. Białe zakończenia pokryw skrzydłowych tworzą dwa paski na skrzydle. Spód faliście prążkowany na białym tle. Tęczówka jaskrawożółta. Młode ptaki jednolite, bez prążkowania. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje zakrzaczone brzegi lasów, zakrzaczone łąki. Gniazdo zakłada na krzewach. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 12-13 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: owady i jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 20-50 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Accipiter gentilis, ang. Goshawk) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Wyraźny dymorfizm płciowy (samica zdecydowanie większa od samca). Długość ciała samca 49-56 cm, samicy 58-64 cm, rozpiętość skrzydeł samca 90-105 cm, samicy 108-120 cm, masa ciała 520-1330 g. Ubarwienie szarobrunatne z wierzchu, białe od spodu z gęstymi, ciemnymi prążkami, ogon szeroko pręgowany. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wszelkiego typu lasy. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-VI składa 3-4 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 35-38 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: ptaki wielkości gołębia, rzadziej ssaki (wiewiórka). Poluje najczęściej z zasiadki, rzadziej krąży. Potrafi uchwycić ofiarę nawet w pościgu wśród gałęzi. Liczebność w Polsce szacowana na 5-10 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Bombycilla garrulus, ang. Waxwing) ptak z rodziny Bombycillidae (jemiołuszki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 18-21 cm, masa ciała 35-83 g. Łatwo rozpoznawalna po szarobrązowym, sutym upierzeniu z czubem. Skrzydła ozdobione białymi paseczkami i czerwonymi końcami lotek drugiego rzędu, koniec ogona żółty. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gniazduje w syberyjskiej tajdze. W Polsce spotykana wyłącznie zimą (XI-V) w lasach, parkach, alejach i osiedlach ludzkich. Jej pojawy mają w niektóre lata charakter inwazji. Pożywienie: latem owady, zimą owoce (głównie jarzębina, jemioła). Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45