Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (dawniej: kurka wodna, łac. Gallinula chloropus, ang. Moorhen) ptak z rodziny Rallidae (chruściele), rzędu Gruiformes (żurawiowe). Długość ciała 27-31 cm, masa ciała 150-490 g. Mniejsza od łyski o brunatnym ubarwieniu z biało-czarnym podogoniem i białymi kreskami po bokach ciała. Koniec dzioba żółty, a jego nasadowa część wraz z płytką czołową jaskrawoczerwone. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje obficie zarośnięte wody stojące. Gniazdo zakłada na ziemi, w szuwarach, czasem na krzaku lub drzewie. W okresie IV-VI składa 5-9 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 21-22 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza 2-3 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne i rośliny wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 10-20 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Phoenicurus ochruros, ang. Black Redstart) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13-14,5 cm, masa ciała 13-20 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest ciemnoszary z czarną twarzą, gardłem i piersią oraz białą wstawką na lotkach drugorzędowych. Ogon i kuper rdzawe, tylko środkowe sterówki czarne. Samica ciemnoszara z wyjątkiem rudego ogona. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje osiedla, wsie, tereny ruderalne. Gniazdo zakłada na budynkach, czasem w półdziuplach na drzewach, zajmuje też półotwarte skrzynki lęgowe. W okresie IV-VI składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-17 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VII-IX, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: drobne bezkręgowce, nasiona, także jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 250-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Phalacrocorax carbo, ang. Cormorant) ptak z rodziny Phalacrocoracidae (kormorany), zaliczanej obecnie do rzędu Pelecaniformes (pelikanowe). Długość ciała 77-94 cm, rozpiętość skrzydeł 121-149 cm, masa ciała 1700-3200 g. Upierzenie czarne z miedzianym połyskiem na wierzchu. Dziób mocny, haczykowato zakończony. Na wiosnę ma białawe boki głowy i szyi oraz białe plamy u nasady nóg. Młode brunatne z jaśniejszym spodem ciała. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Do niedawna był bardzo nielicznym ptakiem lęgowym w kraju, lecz od lat 80. XX wieku rozpoczęła się ekspansja i trwający do dzisiaj silny wzrost liczebności. Obecnie dość pospolity gatunek lęgowy w Polsce, choć występujący tylko lokalnie. Zamieszkuje stare lasy na wyspach jeziornych i brzegach zatok. Gniazdo zakłada na drzewach. Gniazduje kolonijnie. W okresie IV-VI składa 3-4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 23-24 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty II-V i VI-XI, część osobników zimuje w kraju. Żywi się wyłącznie rybami. Odpoczywając, często suszy rozpostarte skrzydła, które namakają podczas nurkowania. Liczebność w Polsce szacowana na 20-22 tysiące par. Gatunek objęty ochroną częściową.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Turdus merula, ang. Blackbird) ptak z rodziny Turdidae (drozdy), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 23,5-29 cm, masa ciała 80-125 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ubarwiony czarno i z pomarańczowym dziobem. Samica brunatna, plamkowana od spodu. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy i parki z podszytem. Gniazdo zakłada na krzewach lub na drzewach. W okresie IV-VI składa 3-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza 2-3 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i X-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: owady, dżdżownice, jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 1-2 miliony par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), wiklinowy kosz umieszczany najlepiej w miejscu otoczonym ze wszystkich stron wodą (np. na zatapianej podczas rozlewisk wierzbie lub w wykrocie w olsie), aby uniemożliwić dostanie się doń lisowi, przeznaczony dla kaczek (głównie krzyżówek). Aby zabezpieczyć lęg przed doskonale pływającymi norkami amerykańskimi, lepiej nie umieszczać koszy nad powierzchnią wody. Koszy nie należy jednak wieszać zbyt wysoko, wystarczy metr, najwyżej dwa metry nad ziemią. Pisklęta opuszczają gniazdo w kilka godzin po wykluciu się z jaja, gdy więc będą wyskakiwać z kosza, by podążyć za matką, powinny mieć w miarę miękkie lądowanie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Sitta europaea, ang. Nuthatch) ptak z rodziny Sittidae (kowaliki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-14,5 cm, masa ciała 20-26 g. Wierzch ciała popielaty, spód beżoworudawy. Przez oko przebiega czarny pasek sięgający aż do karku. Dziób mocny, dłutowaty. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, parki. Jedynym nasz ptak, który potrafi chodzić po pniach drzew z głową w dół. Gniazduje w dziuplach, których otwór w razie potrzeby zmniejsza, oblepiając go gliną. W okresie IV-V składa 6-9 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-18 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: owady i nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 300-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45