Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anas strepera, ang. Gadwall) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 46-56 cm, rozpiętość skrzydeł 78-90 cm, masa ciała 500-1300 g. Dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec w szacie godowej szary z jaśniejszą głową, ciemniej plamkowaną piersią oraz czarnym tyłem ciała i popielatymi sterówkami. Lusterko w skrzydle białe. Dziób czarniawy. Samica podobna do krzyżówki, od której różni się pomarańczowymi pasami po bokach dzioba i białym lusterkiem. W Polsce dość rozpowszechniony i coraz liczniejszy gatunek lęgowy. Zamieszkuje bujnie zarośnięte wody nizinne. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 8-12 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 24-26 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie zielone części roślin wodnych. Liczebność w Polsce szacowana na 2000-2200 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Coracias garrulus, ang. Roller) ptak z rodziny Coraciidae (kraski), rzędu Coraciiformes (kraskowe). Długość ciała 29-32 cm, rozpiętość skrzydeł 52-57,5 cm, masa ciała 110-189 g. Ubarwienie niebieskie w różnych odcieniach, grzbiet rdzawobrązowy, lotki czarne. Dziób czarniawy, nogi żółtawe. Brak dymorfizmu płciowego. Jeszcze 30 lat temu gniazdowała na znacznym obszarze Polski, obecnie lęgowa tylko lokalnie (Mazowsze, Podlasie, Kurpie, Lubelszczyzna) i wciąż zmniejszająca liczebność. Przyczyny zanikania kraski nie są dotąd poznane, prawdopodobnie szkodzi jej chemizacja rolnictwa na afrykańskich zimowiskach. Zamieszkuje skraje lasów, łąki, pastwiska z zadrzewieniami. Gniazdo zakłada w dziuplach (najczęściej starych wierzb), zajmuje też skrzynki lęgowe. W czerwcu składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 17-19 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: duże owady latające, rzadziej drobne kręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 60-75 par. Zagrożona wyginięciem. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 10 m od gniazda, strefy ochrony okresowej nie wyznacza się.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Jynx torquilla, ang. Wryneck) ptak z rodziny Picidae (dzięciołowate), rzędu Piciformes (dzięciołowe). Długość ciała 16-18 cm, masa ciała 23-52 g. Ubarwienie maskujące, z wierzchu szare, brązowe i czarne, tworzące skomplikowany rysunek przypominający korę drzewa. Przez oko biegnie brunatny pasek, gardło prążkowane, a spód kropkowany na białawym tle. Ogon szary z kilkoma ciemnymi paskami. Dziób szary, zaostrzony. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje obrzeża lasów mieszanych, parki, ogrody. Gniazduje w dziuplach, których jednak samodzielnie nie wykuwa, lecz zajmuje dziuple wykute przez inne dzięcioły. W okresie V-VI składa 7-10 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 11-14 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny (co nietypowe jak na dzięcioła), przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: mrówki i ich larwy. Liczebność w Polsce szacowana na 8000-20000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Accipiter nisus, ang. Sparrowhawk) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Wyraźny dymorfizm płciowy (samica zdecydowanie większa od samca, wielkości samca jastrzębia). Długość ciała samca 29-34 cm, samicy 35-41 cm, rozpiętość skrzydeł samca 58-65 cm, samicy 67-80 cm, masa ciała 110-342 g. Samiec ma rdzawo prążkowany spód ciała i niebieskoszary wierzch. Samica ubarwiona podobnie do jastrzębia. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wszelkiego rodzaju lasy i zadrzewienia, zwłaszcza młode. Gniazdo zakłada na drzewach, zwykle w drągowinach sosnowych. W okresie V-VI składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 33-35 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek częściowo osiadły. Pożywienie: drobne ptaki. Liczebność w Polsce szacowana na 2,5-10 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Porzana porzana, ang. Spotted Crake) ptak z rodziny Rallidae (chruściele), rzędu Gruiformes (żurawiowe). Długość ciała 19-22,5 cm, masa ciała 61-147 g. Wierzch brązowy, czarno plamkowany, spód popielaty biało nakrapiany i brunatno pręgowany na bokach ciała. Ptaki często chodzą z zadartym ogonem ukazując płowożółte podogonie. Dziób dwubarwny, żółty z czerwoną nasadą. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce słabo rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje bujnie zarośnięte brzegi wód, mokre turzycowiska. Wiosną odzywa się donośnym, rytmicznie powtarzanym pogwizdywaniem. Gniazdo ukryte w gęstych szuwarach, uwite w kształcie płytkiej czarki z liści i łodyg roślin wodnych, często pod okapem roślinności. W okresie V-VI składa 10-12 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 18-19 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne, części roślin wodnych. Liczebność w Polsce szacowana na 2500-3500 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Corvus corax, ang. Raven) ptak z rodziny Corvidae (krukowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 54-67 cm, rozpiętość skrzydeł 115-130 cm, masa ciała 800-1560 g. Znacznie większy i masywniejszy od gawrona. W locie różni się od niego dużą głową z mocnym dziobem, długimi skrzydłami o rozpiętości zbliżonej do myszołowa i długim klinowatym ogonem. Ubarwienie całkowicie czarne z metalicznym połyskiem. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy, wyraźnie zwiększył liczebność w drugiej połowie ubiegłego wieku. Zamieszkuje lasy, góry. Gniazdo zakłada na drzewach lub na skałach. W okresie III-IV składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 20-21 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Wszystkożerny. Liczebność w Polsce szacowana na 10-20 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Tringa totanus, ang. Redshank) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 24-27 cm, rozpiętość skrzydeł 47-53 cm, masa ciała 85-155 g. Długie czerwone nogi i średnio długi dziób z czerwoną częścią nasadową. Ubarwienie szare, brunatno nakrapiane. W locie charakterystyczną cechą są białe pasy z tyłu skrzydeł. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje rozległe, wilgotne łąki i turzycowiska. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-V składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 22-25 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VII-IX, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: skorupiaki, mięczaki, owady, robaki. Liczebność w Polsce szacowana na 2000-2500 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), podobieństwo ubarwienia zwierzęcia dorosłego, piskląt lub jaj do otoczenia. Zmniejsza szansę dostrzeżenia przez drapieżniki. Ptaki żyjące w koronach drzew, np. świstunki, mają upierzenie koloru zielonkawego. Gatunki żyjące na ziemi, np. skowronki, przepiórki, kuropatwy, mają barwy szare i brunatne upodabniające je do podłoża. U ptaków żyjących w obszarach polarnych dominującym kolorem jest często biały, np. u śnieguły, sowy śnieżnej, białozora, a zimą – u pardwy.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anas platyrhynchos, ang. Mallard) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 50-60 cm, rozpiętość skrzydeł 81-95 cm, masa ciała 750-1570 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Kaczor wyróżnia się zielono połyskującą głową i szyją oddzieloną od kasztanowatej piersi białą obrożą. Samica jest brunatno plamkowana. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Przodek kaczki domowej. Zamieszkuje wszelkie zbiorniki wodne (spotykana również daleko od wody). Gniazdo zakłada na ziemi lub na drzewach. W okresie IV-V składa 9-13 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 27-28 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: rośliny, nasiona, owoce, bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 200-400 tysięcy par. Gatunek łowny. Okres polowań od 15 sierpnia do 21 grudnia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (dawniej: krzyżodziób dwupręgowy, łac. Loxia leucoptera, ang. Two-barred Crossbill) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 14,5-16 cm, masa ciała 25-40 g. Charakterystyczne skrzyżowane końcówki dzioba (przystosowanie do otwierania szyszek modrzewia i wyłuskiwania nasion). Dziób wyraźnie smuklejszy od krzyżodzioba świerkowego, o mniej zakrzywionej szczęce. Wyraźny dymorfizm płciowy. Ubarwienie samca karminowoczerwone, samicy i młodych zielonkawobrązowe. We wszystkich szatach na skrzydłach dwa, szerokie białe paski pokrywowe. Zamieszkuje rosyjska tajgę i lasotundrę. Do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: nasiona drzew iglastych, jagody, bezkręgowce. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45