Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Ficedula albicollis, ang. Collared Flycatcher) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13,5 cm, masa ciała 12-16 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Ubarwienie samca w szacie godowej czarno-białe, ale w odróżnieniu od muchołówki żałobnej ma białą obrożę, większe lusterka na skrzydłach i plamkę na czole oraz białawą plamę na kuprze. Samica jest nieco jaśniejsza z szarą obrożą i kuprem. W Polsce występuje wyłącznie w południowej i wschodniej części kraju (najliczniej w puszczach Białowieskiej i Niepołomnickiej). Zamieszkuje stare lasy liściaste i mieszane. Gniazdo zakłada w dziuplach. W okresie V-VI składa 5-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: głównie owady latające. Liczebność w Polsce szacowana na 2500-10000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Ficedula parva, ang. Red-breasted Flycatcher) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11-12 cm, masa ciała 8-12 g. Wierzch ciała szarobrązowawy, głowa nieco bardziej popielata. Gardło i góra piersi u dojrzałego samca pomarańczowordzawe, u młodszego samca i samicy kremowe. Spód ciała białawy. Ogon czarniawy, ale po bokach jego nasadowej części białe plamy. W Polsce gniazduje najliczniej na Pomorzu, Mazurach, Podlasiu i we wschodniej części Karpat. Zamieszkuje rozległe stare lasy liściaste. Gniazdo zakłada w półdziuplach. W okresie V-VI składa 5-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-13 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty V i VIII-IX, zimuje w Indiach. Pożywienie: głównie owady latające. Liczebność w Polsce szacowana na 20-40 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Muscicapa striata, ang. Spotted Flycatcher) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13,5-15 cm, masa ciała 14-20 g. Skromne szare ubarwienie. Wierzch głowy i spód ciała kreskowane. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje brzegi lasów, parki, osiedla ludzkie. Gniazdo zakłada na drzewach (w półdziuplach) lub na budynkach. W okresie V-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: głównie owady chwytane w locie. Liczebność w Polsce szacowana na 100-300 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Ficedula hypoleuca, ang. Pied Flycatcher) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13,5 cm, masa ciała 10-15 g. Ubarwienie samców zwykle czarne z wierzchu i białe od spodu, ale część samców jest szarobrunatna przypominając z wyglądu samice. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje różnego rodzaju lasy, parki. Gniazdo zakłada w dziuplach. W okresie IV-VI składa 6-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: głównie owady latające. Liczebność w Polsce szacowana na 100-300 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Regulus regulus, ang. Goldcrest) ptak z rodziny Regulidae (mysikróliki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 8,5-9,5 cm, masa ciała 4-7 g. Nasz najmniejszy ptak, o krępej sylwetce z dużą głową i krótkim ogonem. Wierzch oliwkowozielony. Nieznaczny dymorfizm płciowy. Na wierzchu głowy u samca pomarańczowy paseczek, czarno obrzeżony po bokach, u samicy jest on żółty. Okolica oka rozjaśniona. Na skrzydle biały paseczek i brzegi lotek. Dziób krótki, szydełkowaty. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje bory i lasy mieszane ze świerkiem lub jodłą. Gniazdo zakłada wysoko na drzewach. W okresie V-VII składa 9-11 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 15-17 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek częściowo osiadły. Pożywienie: głównie drobne owady nadrzewne, pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 300-600 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Buteo buteo, ang. Common Buzzard) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 48-56 cm, rozpiętość skrzydeł 110-130 cm, masa ciała 430-1360 g. Średniej wielkości ptak drapieżny o bardzo zmiennym ubarwieniu utrzymanym w różnych odcieniach brązu, często z jaśniejszym spodem ciała. Ogon i lotki pręgowane. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W locie sylwetka dość zwarta o stosunkowo szerokich i niezbyt długich skrzydłach i dość krótkim ogonie. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Najczęstszy ptak drapieżny w kraju, widywany zwykle jak czatuje na ofiarę z wysokiego posterunku. Często wypatrując zdobyczy zawisa na chwilę w powietrzu trzepocząc skrzydłami. Zamieszkuje lasy i zadrzewienia. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-V składa 2-4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 33-35 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty II-III i IX-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: gryzonie, krety, płazy, gady pisklęta ptaków, owady. Liczebność w Polsce szacowana na 50-80 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Monticola saxatilis, ang. Rock Thrush) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 17-20 cm, masa ciała 43-63 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma szaroniebieską głowę i szyję, rdzawobrązowy spód ciała i różnej wielkości biała plamę na dole grzbietu. Samica brunatna z wierzchu i płowobrązowa od spodu, gęsto nakrapiana. We wszystkich szatach ma rdzawy ogon. W Polsce gnieździł się w Pieninach i Tatrach, ale jego liczebność, podobnie jak w całej Europie, drastycznie spadła. Zamieszkuje kamieniste hale górskie, skałki. Gniazdo zakłada na skałach. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 14-15 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: większe owady. Liczebność w Polsce szacowana była na maksymalnie 10 par, ale brak stwierdzeń lęgów po 1990 roku. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Hydrobates pelagicus, ang. Storm Petrel) ptak z rodziny Procellariidae (burzykowate), rzędu Procellariiformes (rurkonose). Długość ciała 15-16 cm, rozpiętość skrzydeł 37-41 cm, masa ciała 22-38 g. Niewiele większy od jaskółki. Skrzydła zaokrąglone na końcach a ogon prosto ścięty. Ubarwienie brunatnoczarne z wyjątkiem białej, prostokątnej plamy na kuprze, oraz białych pasków na spodzie skrzydeł. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gniazduje na niedostępnych skalistych wyspach północnego Atlantyku i Morza Śródziemnego. Do Polski zalatuje sporadycznie. Unosi się nisko nad falami, prostoliniowym, trzepoczącym lotem. Pożywienie: zooplankton małe meduzy, rybki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Gavia adamsii, ang. Yellow-billed Loon) ptak z rodziny Gaviidae (nury), rzędu Gaviiformes (nury). Długość ciała 77-90 cm (plus nogi ok. 14 cm), rozpiętość skrzydeł 135-150 cm, masa ciała 4-6,4 kg. Największy z nurów, wyraźnie większy od nura czarnoszyjego, o grubej szyi i potężnym, żółtawym dziobie z podciętą żuchwą. Głowa i dziób są uniesione podczas pływania. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). Ubarwienie w szacie godowej bardzo podobne do lodowca, ale dziób żółty. W szacie spoczynkowej i młodocianej jaśniejszy niż lodowiec, zwłaszcza na bokach głowy i szyi. Gniazduje głównie w północnoamerykańskiej tundrze, nieliczna populacja (ok. 300 par) także na Islandii. Do Polski zalatuje sporadycznie, spotykany głównie w Zatoce Gdańskiej. Pożywienie: głównie ryby, rzadziej skorupiaki i mięczaki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Gavia arctica, ang. Black-throated Loon) ptak z rodziny Gaviidae (nury), rzędu Gaviiformes (nury). Długość ciała 63-75 (plus nogi ok. 10 cm), rozpiętość skrzydeł 100-122(127) cm, masa ciała 1,3-3,4 kg. Wyraźny polifenizm (występowanie u obu płci barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej wierzch ciała czarny z białą szachownicą na grzbiecie, spód biały. Głowa i tył szyi popielate, na przodzie szyi czarna plama. W szacie spoczynkowej czarniawy z wierzchu a biały od spodu. Cechą charakterystyczną jest białe zakole na boku z tyłu ciała. Dziób dość mocny, szary. W locie ma smukłe skrzydła i nogi wystające z tyłu ciała, gdyż ogon jest bardzo krótki. Lata wytrwale, ale mało zwrotnie. Polując na ryby potrafi długotrwale nurkować. Gniazduje nad przejrzystymi, zasobnymi w ryby jeziorami (lub zatokami morskimi bez pływów) w północnej Eurazji i północnej części Ameryki Północnej. Dawniej gnieździł się także w Polsce, ale wyginął jako lęgowy na początku XX wieku. Obecnie spotykany wyłącznie na przelotach ( IV-V i X-XI) oraz zimą. Pożywienie: głównie ryby, rzadziej skorupiaki i mięczaki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45