Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Mergus merganser, ang. Goosander) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 58-68 cm, rozpiętość skrzydeł 78-94 cm, masa ciała 1100-1900 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec jest biały z różowym nalotem, czarnym grzbietem i zielono połyskującą głową z grzywiastym czubem. Samica szara z brązową głową z rozczapierzonym czubem. W Polsce gniazduje głównie na północy kraju. Zamieszkuje jeziora, rzeki, wybrzeża morskie. Gniazdo zakłada w dziuplach po dzięciole czarnym lub w norach (!). W okresie V-VII składa 8-11 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 30-32 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i X-XII, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: ryby, rzadziej inne zwierzęta wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 900-1000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (dawniej: nurzyk podbielały, łac. Uria aalge, ang. Guillemot) ptak z rodziny Alcidae (alki), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 38-46 (bez wystających stóp, ok. 4) cm, rozpiętość skrzydeł 61-73 cm, masa ciała 490-1280 g. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). Ubarwienie godowe łupkowoczarne z wierzchu i białe od spodu. W locie spód skrzydeł z ciemnymi pasami, a nogi wystają poza ogon. W szacie spoczynkowej gardło i policzki białe. Gatunek północny, poza sezonem lęgowym pojawiający się regularnie, ale nielicznie na naszym wybrzeżu, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej. Wędrowny, przeloty IX-II. Rybożerny. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), metoda ochrony miejsc rozrodu zagrożonych ptaków realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej. Strefa ochrony całorocznej (ścisłej) funkcjonuje na zasadach rezerwatu ścisłego - wykonywanie jakichkolwiek czynności na tym obszarze wymaga uzgodnień z Generalną lub Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Dla ptaków drapieżnych jest to zwykle wydzielenie z gniazdem. Strefa ochrony okresowej (częściowej) to obszar wyłączony okresowo z gospodarki leśnej, obejmującym najbliższe wydzielenia wokół miejsca rozrodu opisanego strefą ścisłą. Strefa ochrony częściowej powinna obejmować obszar o promieniu 300-500 m od gniazda. Ochroną strefową objęto 20 gatunków ptaków: 11 gatunków ptaków szponiastych, 3 gatunki sów, ślepowrona, bociana czarnego, szlachara, cietrzewia, głuszca i kraskę.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Aythya marila, ang. Scaup) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 42-51 cm, rozpiętość skrzydeł 71-80 cm, masa ciała 700-1370 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec w szacie godowej jest ubarwiony podobnie do czernicy, ale ma popielaty, prążkowany wierzch ciała. Głowa czarna z zielonym połyskiem bez czuba. Dziób szary z czarnym paznokciem. Samica jest również podobna do czernicy ale nie ma czuba a u nasady dzioba oraz na policzku występują białawe plamy. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X. W Polsce gatunek regularnie przelotny (zwłaszcza na wybrzeżu) i zimujący, zapewne czasem też się gnieździ. Zamieszkuje bogato zarośnięte jeziora, zimą licznie gromadzi się w zatokach morskich. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 8-11 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 26-28 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Pożywienie: mięczaki i bezkręgowce wodne, rośliny wodne. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Tadorna tadorna, ang. Shelduck) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 55-65 cm, rozpiętość skrzydeł 100-120 cm, masa ciała 900-1600 g. Duża kaczka o bardzo skontrastowanym ubarwieniu. Ubarwienie w większości białe z czarną głową o zielonym połysku, rdzawobrązową przepaską na piersi, skrzydła i pasy na grzbiecie czarne. Dziób czerwony, u samca ozdobiony guzem na czole. W Polsce regularnie przelotny i coraz liczniej lęgowy. Zamieszkuje piaszczyste wybrzeża, zatoki, ujścia rzek. Gniazdo zakłada – co dla kaczek nietypowe – w norach. W okresie V-VI składa 8-10 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 29-31 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-XII, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie mięczaki i owady wodne, rzadziej rośliny wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 120-150 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45