Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Delichon urbicum, ang. House Martin) ptak z rodziny Hirundinidae (jaskółkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13,5-15 cm, masa ciała 12-23 g. Nieco mniejsza od dymówki, o bardziej krępej sylwetce z krótszym i mniej rozwidlonym ogonem. Z wierzchu granatowoczarna, od spodu biała. Na kuprze biała plama. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje osiedla ludzkie. Gniazdo zakłada na budynkach (często pod okapem dachu albo pod gzymsem). W okresie V-VII składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 14-16 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. W odróżnieniu od dymówki, która nocuje w trzcinach, oknówki po okresie lęgowym gromadnie nocuje na drzewach. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne owady latające. Liczebność w Polsce szacowana na 350-600 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Larus ichthyaetus, ang. Pallas's Gull) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 58-67 cm, rozpiętość skrzydeł 146-162 cm, masa ciała 960-2000 g. Duża masywna mewa, rozmiarami zbliżona do mewy siodłatej, ale o odmiennym profilu głowy z wydłużoną głową z płaskim czołem i długim dziobem. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej wygląda jak wielka mewa czarnogłowa. W szacie młodocianej ma szarą maseczkę połączoną paskiem na potylicy. Na wierzchu szerokie popielate pasy na pokrywach skrzydłowych, spód skrzydeł bardzo jasny. Ogon biały z wyrazistym czarnym pasem przedkońcowym. Zamieszkuje wschodnią Europę i Azję. Do Polski zalatuje sporadycznie. Spotykana głównie na wybrzeżu. Pożywienie: ryby, drobne ssaki, owady, inne bezkręgowce. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Aquila clanga, ang. Greater Spotted Eagle) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 59-69 cm, rozpiętość skrzydeł 153-177 cm, masa ciała 1150-3200 g. Nieco większy i masywniejszy od podobnego orlika krzykliwego. Sylwetka o szerokich skrzydłach i krótkim ogonie. Ubarwienie ciemniejsze od orlika krzykliwego, ciemnobrunatne, może wydawać się wręcz czarne. Pokrywy podskrzydłowe zwykle ciemniejsze od lotek. Młode ptaki mają biało zakończone pokrywy skrzydłowe tworząc kilka rzędów kroplowatych plamek. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce lęgowy wyłącznie lokalnie nad Biebrzą. Zamieszkuje olsy i brzeziny bagienne w dolinach rzecznych. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie V-VI składa 1-2 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 42-44 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty ok. IV i IX-XI, zimuje w Afryce. Pożywienie: średniej wielkości kręgowce, padlina. Liczebność w Polsce szacowana na ok. 15 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 200 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 marca do 31 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Aquila pomarina, ang. Lesser Spotted Eagle) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 55-65 cm, rozpiętość skrzydeł 143-168 cm, masa ciała 1100-2160 g. Ubarwiony brunatno, w locie pokrywy skrzydłowe jaśniejsze od lotek. Poluje na stosunkowo drobne zwierzęta, których wypatruje z wysokiego posterunku lub też chwyta je na piechotę. W locie skrzydła wygięte w kształcie płaskiego M (ramiona uniesione, dłonie opuszczone). Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje głównie we wschodniej i północno-zachodniej części kraju oraz we wschodnich Karpatach. Zamieszkuje lasy (najchętniej liściaste lub mieszane) blisko dolin rzecznych, łąk i pól. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie V-VI składa 1-2 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 38-41 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne ssaki, również płazy i ptaki. Liczebność w Polsce szacowana na 1800-2000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 100 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 marca do 31 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Emberiza hortulana, ang. Ortolan Bunting) ptak z rodziny Emberizidae (trznadlowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15-16,5 cm, masa ciała 17-30 g. Samiec w szacie godowej ma popielatooliwkową głowę z żółtymi wąsami i gardłem. Spód ciała rdzawobrązowawy. Wierzch brązowy z brunatnymi smugami na grzbiecie. Samica podobna, ale bardziej stonowana w barwach. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje tereny rolnicze z drzewami, skraje sadów, ogrodów, lasów. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 11-12 dni. Wyprowadza jeden, rzadziej dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: nasiona, wiosną owady i pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 150-300 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Nucifraga caryocatactes, ang. Nutcracker) ptak z rodziny Corvidae (krukowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 32-35 cm, rozpiętość skrzydeł 49-53 cm, masa ciała 140-190 g. Prawie całe ciało brunatne upstrzone białymi plamkami w kształcie kropelek. Na głowie ciemnobrunatna czapka. Skrzydła czarne. Podogonie białe. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje niemal wyłącznie w górach i północnej części kraju. Zamieszkuje bory (głównie świerkowe). Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie III-IV składa 3-4 jaja, które wysiaduje samica przy niewielkiej pomocy samca przez 18 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: nasiona drzew, orzechy, owady, drobne kręgowce. W Tatrach przyczynia się do rozsiewania nasion limby (ornitochoria). Liczebność w Polsce szacowana na 2000-5000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna), (łac. Aquila heliaca, ang. Imperial Eagle) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 70-83 cm, rozpiętość skrzydeł 175-205 cm, masa ciała 2500-4500 g. Duży orzeł, nieznacznie mniejszy od orła przedniego, o długich i wąskich skrzydłach i wąskim ogonie. Dorosły ptak niemal czarny z płową grzywą na kark, białymi plamami na barkach oraz szarym ogonem zakończonym czarnym pasem. Młode znacznie jaśniej ubarwione, płowobrązowe, na piersi i brzuchu ciemno kreskowane, z jasnym klinem na wewnętrznych lotkach I rzędu i kremowa plama u nasady ogona. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje góry południowo-wschodniej Europy. Najbliżej naszych granic gnieździ się na Słowacji, jednak do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: średniej wielkości ssaki, ptaki, padlina. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Aquila chrysaetos, ang. Golden Eagle) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 80-93 cm, rozpiętość skrzydeł 190-225 cm, masa ciała 2840-6665 g. Sylwetka smukła z długimi skrzydłami i dość długim ogonem. Ubarwienie dorosłych ptaków brunatne, upstrzone jaśniejszymi piórami na wierzchu, z rdzawobrązową grzywą na głowie i karku. Młode ptaki różnią się białymi plamami na spodzie skrzydeł i białą nasadą ogona. Krążąc,trzyma skrzydła uniesione w kształcie płytkiego V. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce lęgowy wyłącznie lokalnie w Karpatach. Zamieszkuje lasy w górach i na pogórzu, skaliste góry. Swoje ogromne gniazdo zakłada na drzewach lub na skałach. W okresie III-V składa dwa jaja, które wysiaduje przez 43-45 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: średniej wielkości ssaki, ptaki, padlina. Liczebność w Polsce szacowana na 35-40 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 200 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 stycznia do 15 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Aquila nipalensis, ang. Steppe Eagle) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 62-74 cm, rozpiętość skrzydeł 165-190 cm, masa ciała 2000-3900 g. Duży orzeł, rozmiarami zbliżony do orła przedniego, o smukłej sylwetce z długimi, wąskimi skrzydłami. Dorosłe ptaki ciemnobrunatne, lotki i sterówki jaśniejsze z ciemnym prążkowaniem. Młode łatwiejsze do rozpoznania po szerokich, białych pasach na spodzie skrzydeł biegnących na granicy pokryw skrzydłowych i lotek. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Pochodzi z Azji. Do Polski zalatuje sporadycznie. Zamieszkuje tereny otwarte. Żywi się głównie susłami. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Aquila pennata, ang. Booted Eagle) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 42-51 cm, rozpiętość skrzydeł 110-135 cm, masa ciała 510-1250 g. Najmniejszy z naszych orłów, wielkości myszołowa, ale o bardziej orlej sylwetce w locie. Występuje w dwóch odmianach barwnych. Odmiana jasna charakteryzuje się białawym spodem ciała i pokrywami podskrzydłowymi, które kontrastują z ciemnymi lotkami. Odmiana ciemna jest brązowa lub ciemnobrunatna z rozjaśnieniem na lotkach I rzędu i jaśniejszym ogonem. U obu odmian na wierzchu skrzydeł i barkówkach występują płowe plamy. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce lęgowy wyłącznie w Puszczy Białowieskiej i nad Biebrzą (najwyżej kilka par, choć obecnie żadne gniazda tego gatunku nie są znane). Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie V-VI składa 2 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 36-38 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: gryzonie, małe ptaki, gady, owady. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 100 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 lutego do 31 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45