Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Podiceps cristatus, ang. Great Crested Grebe) ptak z rodziny Podicipedidae (perkozy), zaliczanej obecnie do rzędu Phoenicopteridae (flamingi). Długość ciała 46-51 cm, rozpiętość skrzydeł 59-73 cm, masa ciała 640-1400 g. Łatwo rozpoznawalny po rdzawej kryzie na bokach głowy i czubie na głowie. Spód ciała biały, wierzch brunatny. Wyraźny polifenizm. W szacie spoczynkowej traci ozdobne pióra na głowie. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje jeziora z pasem szuwarów. Podczas toków para wykonuje rytualny taniec godowy polegający na stawaniu słupka naprzeciwko siebie i na potrząsaniu głowami. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). W okresie IV-VI składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 27-29 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Mają paskowane upierzenie głowy i szyi są wożone na grzbiecie przez rodziców. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: głównie ryby, rzadziej wodne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 15-25 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Podiceps grisegena, ang. Red-necked Grebe) ptak z rodziny Podicipedidae (perkozy), zaliczanej obecnie do rzędu Phoenicopteridae (flamingi). Długość ciała 40-46 cm, masa ciała 690-925 g. Wyraźny polifenizm (występowanie u obu płci barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej łatwo odróżnialny od niego po rdzawobrązowej szyi i popielatych policzkach. Wierzch głowy czarny bez wyraźnego czuba. Dziób czarny z żółtą nasadą. W upierzeniu spoczynkowym policzki i szyja są szare. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony, choć niezbyt liczny gatunek lęgowy. Zamieszkuje płytkie, zarośnięte jeziora i obficie zarośnięte stawy. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 20-23 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie bezkręgowce wodne (owady), rzadziej drobne ryby. Liczebność w Polsce szacowana na 2-3 tysiące par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Podiceps auritus, ang. Slavonian Grebe) ptak z rodziny Podicipedidae (perkozy), zaliczanej obecnie do rzędu Phoenicopteridae (flamingi). Długość ciała 31-38 cm, rozpiętość skrzydeł 46-55 cm, masa ciała 300-470 g. Wyraźny polifenizm (występowanie u obu płci barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). Ubarwienie godowe podobne do zausznika ale szyja rdzawobrązowa, a obfite pęki piór na bokach wierzchu głowy pomarańczowe. Dziób czarny, prosty. W szacie spoczynkowej biało-czarny, a cechą odróżniającą go od zausznika jest czarna czapeczka ostro odgraniczona od białych policzków. W Polsce regularnie przelotny, czasem też gnieździł się na stawach rybnych pod Białymstokiem. Brak stwierdzeń lęgów po 1990 roku. Zamieszkuje płytkie, zarośnięte jeziora i obficie zarośnięte stawy. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 22-25 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i X-XII, zimuje u wybrzeży zachodniej, północnej i południowej Europy. Pożywienie: głównie bezkręgowce wodne (owady), rzadziej drobne ryby. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Tachybaptus ruficollis, ang. Little Grebe) ptak z rodziny Podicipedidae (perkozy), zaliczanej obecnie do rzędu Phoenicopteridae (flamingi). Długość ciała 23-29 cm, masa ciała 120-300 g. Najmniejszy z naszych perkozów. Ubarwiony brunatno z wierzchu i brązowawo od spodu. Gardło, przód szyi i policzki kasztanowate. U nasady dzioba żółte zajady. Wyraźny polifenizm (występowanie u obu płci barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Prowadzi skryty tryb życia i trudno go zobaczyć, natomiast łatwiej usłyszeć, gdy odzywa się głośnym, trelującym głosem. Zamieszkuje zarośnięte brzegi jezior, rzek, stawów. Ze wszystkich perkozów zadowala się najmniejszymi zbiornikami wodnymi. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). W okresie IV-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 20-21 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza dwa, czasem trzy lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-XII, zimuje w zachodniej Europie (nielicznie również w zachodniej Polsce) i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: owady wodne, małe mięczaki, płazy i rybki. Liczebność w Polsce szacowana na 7,5-10 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Certhia familiaris, ang. Treecreeper) ptak z rodziny Certhiidae (pełzacze), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12,5-14 cm, masa ciała 8-11 g. Bardzo podobny do pełzacza ogrodowego. Różni się subtelnymi szczegółami ubarwienia, m. in. układem pasków i plamek na skrzydłach, czysto białym spodem ciała, krótszym dziobem. Najłatwiej rozpoznawalny po dłuższym, melodyjnym trelu z miękkim zakończeniem. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wszelkiego rodzaju lasy. Gniazdo zakłada zazwyczaj w szczelinie pnia lub za odstającym płatem kory. W okresie IV-VI składa 5-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: owady, pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 200-300 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Certhia brachydactyla, ang. Short-toed Treecreeper) ptak z rodziny Certhiidae (pełzacze), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13,5 cm, masa ciała 8-11 g. Ubarwienie wierzchu ciała złożone z brunatnych, białawych i rudawych plamek, przypomina rysunkiem korę drzewa. Na skrzydłach rudawe, czarno obrzeżone paski. Spód biały z płowymi bokami. Odróżnianie go po wyglądzie od bardzo podobnego pełzacza leśnego jest bardzo trudne i najlepiej rozpoznawać oba gatunki po śpiewie. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy, zdecydowanie liczniejszy w zachodniej części kraju. Zamieszkuje brzegi lasów, parki, sady, aleje drzew. Gniazdo zakłada zazwyczaj w szczelinie pnia lub za odstającym płatem kory. W okresie IV-VI składa 6-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: owady, pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 50-150 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), zbudowany głównie z kreatyny wytwór naskórka, stanowiący element pokrycia skóry ptaka. Pióra są najbardziej złożonymi wytworami skóry spotykanymi u kręgowców. W zależności od budowy wyróżnia się pięć podstawowych typów piór: pióra konturowe, pióra półpuchowe, pióra puchowe, pióra nitkowate oraz pióra szczeciniaste. W zależności od funkcji pióra konturowe dzieli się na lotki, sterówki i pióra okrywowe. Pióro zbudowane jest z osi pióra i chorągiewek: zewnętrznej i wewnętrznej. Początkowa, osadzona w skórze część osi pióra nosi nazwę dutki, pozostała część – nazwę stosiny. Chorągiewka składa się z odchodzących od stosiny promieni, od których z kolei odchodzą dwa rzędy promyków połączonych ze sobą haczykami.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Calidris alba, ang. Sanderling) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 18-21 cm, masa ciała 33-71 g. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). U ptaków szacie godowej na głowie szyi i wierzchu ciała dominuje barwa rdzawa z czarnym plamkowaniem, pierś i brzuch białe. W szacie spoczynkowej ubarwienie popielate. Gniazduje w Arktyce. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach. Gatunek wędrowny, przeloty V i VII-X, zimuje w zachodniej Europie, basenie Morza Śródziemnego i Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne. Często żeruje na samym skraju fal, zwinnie ich unikając. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45