Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Phylloscopus trochilus, ang. Willow Warbler) ptak z rodziny Phylloscopidae (świstunki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11-12,5 cm, masa ciała 6-12 g. Bardzo podobny do pierwiosnka, od którego różni się jasnobrązowymi nogami i bardziej wystającymi lotkami pierwszego rzędu. Ubarwienie wierzchu szarooliwkowe, spodu bladożółtawe, a brzuch biały. Na głowie wyraźna biaława brewka podkreślona ciemnym paskiem ocznym. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje luźne lasy i ich brzegi, zakrzaczenia, młodniki. Gniazdo zakłada na roślinach zielnych lub na ziemi. W okresie V-VI składa 4-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: głównie drobne owady nadrzewne, pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 1-2 miliony par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Sylvia curruca, ang. Lesser Whitethroat) ptak z rodziny Sylviidae (pokrzewkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-13,5 cm, masa ciała 10-14 g. Wierzch ciała szarobrązowy. Głowa bardziej popielata z ciemnoszarymi pokrywami usznymi, tworzącymi słabo skontrastowaną maseczkę. Spód szarawopłowy, gardło białe. Lotki drugiego rzędu z jasnymi obrzeżaniami tworzącymi jaśniejszą wstawkę na skrzydle. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje parki, ogrody, brzegi lasów, osiedla ludzkie (żywopłoty). Gniazdo zakłada na krzewach. W okresie V-VI składa 4-6 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 11-14 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: owady i jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 300-500 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Phylloscopus collybita, ang. Chiffchaff) ptak z rodziny Phylloscopidae (świstunki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 10-12 cm, masa ciała 6-11 g. Bardzo podobny do piecuszka, ubarwienie bardziej szarobrunatne z odcieniem oliwkowym, słabo zaznaczona brewka. Nogi ciemne. Brak dymorfizmu płciowego. Łatwo rozpoznawalny po śpiewie, złożonym z monotonnie powtarzanych sylab „cilp-calp”. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy, parki, ogrody. Gniazdo zakłada na roślinach zielnych lub na ziemi. W okresie V-VII składa 4-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-X, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie drobne owady nadrzewne, pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 1-1,5 miliona par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), cykliczny proces wymiany piór ptaka, polegający na wypchnięciu i zastąpieniu piór starych przez pióra nowej generacji. Pierzenie może obejmować całość upierzenia (pierzenie całkowite) lub też jego część (pierzenie częściowe). U wielu ptaków występuje rozdzielenie teremów zmiany lotek, sterówek i piór okrywowych lub też rozciągnięcie zmiany lotek i sterówek (lub przynajmniej ich części) na okres całego lub prawie całego roku. Wiele gatunków na pierzenie całkowite wykorzystuje czas tuż po lęgach, ale przed jesienną wędrówką. Inne, zwłaszcza te zimujące w tropikach, przechodzi je już na zimowiskach. Wiele z tych, które pierzą się całkowicie późnym latem, odbywa także częściowe pierzenie wczesną wiosną, wymieniając część piór okrywowych tułowia i pokryw skrzydłowych (ale nie lotek). Bardzo duże ptaki, uzależnione od nieskrępowanej zdolności lotu i często szybujące (np. duże szponiaste, bociany) wymieniają lotki powoli w ciągu prawie całego roku. Blaszkodziobe zrzucają wszystkie lotki jednocześnie. Na 3-7 tygodni stają się wtedy nielotne, i muszą ukrywać się w zaroślach na mokradłach (tereny gromadnego pierzenia się gęsi i kaczek nazywane są pierzowiskami)
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Phoenicurus phoenicurus, ang. Redstart) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13-14,5 cm, masa ciała 10-20 g. Podobna do kopciuszka, lecz pierś i brzuch rdzawe, boki głowy i gardło czarne, a na czole biała plama. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samica bardziej płowopomarańczowa od spodu niż samica kopciuszka. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy mieszane - zwykle skraje, ogrody, sady. Gniazdo zakłada w dziuplach, czasem na budynkach, zajmuje też skrzynki lęgowe dla sikor. W okresie V-VI składa 5-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i IX-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce, nasiona, także jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 80-150 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Motacilla cinerea, ang. Grey Wagtail) ptak z rodziny Motacillidae (pliszkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 17-20 cm, masa ciała 14-25 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Wierzch ciała popielaty z wyjątkiem czarniawych skrzydeł, spód żółty. Samiec ma czarne gardło. Samica mniej skontrastowana, nie tak jednolicie żółta od spodu, z białym gardłem. Ogon czarny z białymi skrajami. W Polsce rozpowszechniona w górach i na Pomorzu. Zamieszkuje potoki górskie i wartkie rzeki. Gniazdo zakłada na budynkach lub na skałach, czasem w norach. W okresie IV-VI składa 4-6 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 11-14 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: drobne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 2000-4000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Motacilla alba, ang. White Wagtail) ptak z rodziny Motacillidae (pliszkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 16,5-19 cm, masa ciała 17-25 g. Ubarwienie samca z wierzchu popielate z biało-czarnym rysunkiem na głowie i piersi a od spodu białe. Rysunek u samicy mniej skontrastowany. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje głównie w pobliżu osad i osiedli ludzkich. Gniazdo zakłada na budynkach lub na drzewach, czasem na ziemi. W okresie IV-VII składa 5-6 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 11-16 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: drobne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 150-300 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Motacilla flava, ang. Yellow Wagtail) ptak z rodziny Motacillidae (pliszkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15-16 cm, masa ciała 14-21 g. Wyraźny dymorfizm płciowy Samiec ma wierzch ciała oliwkowy, wierzch głowy i kark popielate, na głowie białą brewkę i wąs, cały spód ciała żółty, ogon czarny z białymi skrajami. Samica bardziej płowobrązowa z żółtym brzuchem. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Występuje w Europie w wielu podgatunkach różniących się głównie ubarwieniem głowy, niektóre z nich można spotkać u nas podczas przelotów. Zamieszkuje wilgotne łąki. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 11-13 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 400-800 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45