Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Calidris minuta, ang. Little Stint) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 14-15,5 cm, rozpiętość skrzydeł 27-30 cm, masa ciała 19-40 g. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). Ubarwienie godowe wierzchu ciała rdzawe z łuskowanym wzorem złożonym z piór o czarnych środkach i jaśniejszych obwódkach. Głowa, szyja i pierś z czarnym kreskowaniem. Brzuch biały. Dziób krótki, prosty i czarny, nogi czarne. Gniazduje w syberyjskiej tundrze. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach (V-VI i VIII-X), w niektóre lata licznie, a w inne jest bardzo nieliczny, co jest uzależnione od warunków lęgowych na arktycznych lęgowiskach. Spotykany na wybrzeżu oraz na brzegach rzek i wód stojących. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Calidris temminckii, ang. Temminck's Stint) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 13,5-15 cm, masa ciała 15-35 g. W szacie godowej wierzch ciała szarobrązowawy z pasem czarnych, rudawo obrzeżonych piór na barkówkach. W szacie spoczynkowej, wierzch, głowa i pierś szarobrunatne, spód biały. U młodych wierzch z łuskowanym rysunkiem. We wszystkich szatach boki ogona białe. Gniazduje w Arktyce. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach (V i VII-IX). Spotykany na wybrzeżu oraz na brzegach rzek i wód stojących. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Calidris maritima, ang. Purple Sandpiper) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 19-22 cm, rozpiętość skrzydeł 37-42 cm, masa ciała 52-100 g. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). U nas pojawia się niemal wyłącznie w szacie spoczynkowej charakteryzującej się ciemnoszarym ubarwieniem wierzchu ciała, głowy i piersi. Spód plamkowany po bokach. Młode ptaki mają biało obrzeżone pokrywy skrzydłowe. Nogi i nasada dzioba pomarańczowe. Gniazduje w Skandynawii, na Islandii i w Szkocji. Do Polski zalatuje sporadycznie. Spotykany niemal wyłącznie nad morzem, zwykle jesienią. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne, latem także jagody. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Limicola falcinellus, ang. Broad-billed Sandpiper) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 15-18 cm, masa ciała 25-49 g. Nieco mniejszy i smuklejszy od biegusa zmiennego. Dziób dość długi, prosty, lekko zakrzywiony na końcu. Na głowie charakterystyczna rozwidlona brew. Wierzch brunatny z łuskowanym rysunkiem i białymi liniami. Pierś intensywnie plamkowana. Nogi i nasada dzioba oliwkowe. Gniazduje w Skandynawii i na Syberii. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach (V i VII-IX), bardzo nielicznie, głównie nad morzem. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne, latem także nasiona. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Calidris alpina, ang. Dunlin) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 17-21 cm, rozpiętość skrzydeł 32-36 cm, masa ciała 35-72 g. Sylwetka dość krępa o krótkiej szyi i niezbyt długich nogach. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej łatwo rozpoznawalny do czarnej plamie na brzuchu. Wierzch czarno-szaro-rdzawy, pierś czarno kreskowana na białym tle. W szacie spoczynkowej popielaty z wierzchu, biały od spodu z delikatnym plamkowaniem na piersi. W locie widoczny biały pasek biegnący wzdłuż skrzydła oraz czarny pasek przez środek kupra i ogona. Dziób czarny, średniej długości, lekko zakrzywiony w dół. Najliczniejszy biegus przelatujący przez nasz kraj, jesienią może tworzyć duże stada. Ponadto skrajnie nielicznie lęgowy na wybrzeżu i w dolinie Biebrzy. Gniazdo zakłada na ziemi. W maju składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 21-23 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VII-XI, zimuje na wybrzeżach zachodniej Europy i w basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne. Liczebność w Polsce szacowana była na 10-20 par, ale brak stwierdzeń lęgów po 2000 roku. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Mergellus albellus, ang. Smew) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 38-44 cm, rozpiętość skrzydeł 56-69 cm, masa ciała 500-935 g. Najmniejszy z traczy, wielkości cyranki. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec w szacie godowej biały z czarną maseczką wokół oczu i liniami na bokach piersi oraz czarnym grzbietem. Skrzydła ciemne z białymi na polami na pokrywach. Samica szarobrunatna z brązowym wierzchem głowy i białymi policzkami. Dziób krótki, szary. Gniazduje w północnej Eurazji. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach i zimą. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-XII. Spotykany na wybrzeżach morskich i wodach śródlądowych. Pożywienie: zimą i wiosną ryby, latem owady i ich larwy. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Haliaeetus albicilla, ang. White-tailed Eagle) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 76-92 cm, rozpiętość skrzydeł 190-240 cm, masa ciała 3,1-6,9 kg. Dorosły ptak ubarwiony brunatno z rozjaśnioną głową i ramionami oraz krótkim, białym ogonem. Dziób żółty, potężny, a mocne nogi mają nieopierzone skoki. Młody jest brunatny o łaciatym upierzeniu z ciemnym dziobem i ogonem, które jaśnieją z wiekiem i osiągają ubarwienie dorosłych po 4-5 latach. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce gniazduje przede wszystkim w północnej i zachodniej części kraju (pojezierza). Stopniowo zwiększa liczebność i zasiedla nowe tereny. Zamieszkuje lasy w pobliżu wód. Gniazdo zakłada na drzewach – może ono mieć ponad 2 m wysokości i ważyć jedną tonę. W okresie IV-VI składa 2-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 34-46 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: ryby, ptaki wodne, ssaki, padlina. Liczebność w Polsce szacowana na 600-670 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 200 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 stycznia do 31 lipca obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45