Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Coturnix coturnix, ang. Quail) ptak z rodziny Phasianidae (kurowate), rzędu Galliformes (grzebiące). Długość ciała 16-18 cm, masa ciała 70-140 g. Brązowordzawa z podłużnym czarno-płowym rysunkiem na grzbiecie i bokach. Nad okiem płowa brew podkreślona od góry i dołu ciemnymi paskami. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec różni się od samicy czarnym gardłem. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy, ale coraz mniej liczny ze względu na chemizację i mechanizację rolnictwa. Zamieszkuje łąki, pola, chętnie lucerny i koniczyny. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 8-13 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 17-20 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Jedyny wędrowny gatunek kuraka, przeloty V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: nasiona, drobne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 100-150 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Bubo bubo, ang. Eagle Owl) ptak z rodziny Strigidae (puszczykowate), rzędu Strigiformes (sowy). Długość ciała 59-73 cm, rozpiętość skrzydeł 138-170 cm, masa ciała 1166-4200 g. Największa europejska sowa. Sylwetka siedzącego ptaka masywna z dużą głową, długimi „uszami” z piór i krótkim ogonem. W locie skrzydła szerokie i zaokrąglone. Ubarwienie płowobrązowe, brunatno plamkowane z wierzchu i grubo kreskowane od spodu. Duże pomarańczowe oczy. Nogi mocne, opierzone z potężnymi pazurami. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje tylko lokalnie (m.in. Podlasie, Mazury, Polesie, Pojezierze Drawieńskie, Puszcza Notecka, Sudety, Karpaty). Zamieszkuje stare lasy (często w okolicy zbiorników wodnych), góry. Gniazdo zakłada na drzewach, skałach lub na ziemi. W okresie III-V składa 2-4 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 34-36 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: średniej wielkości ssaki i ptaki, głównie wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 250-270 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 200 m od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 stycznia do 31 lipca obejmuje promień do 500 m od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Falco naumanni, ang. Lesser Kestrel) ptak z rodziny Falconidae (sokołowate), rzędu Falconiformes (sokołowe). Długość ciała 27-33 cm, rozpiętość skrzydeł 63-72 cm, masa ciała 90-208 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma niebieskopopielaty kaptur bez wąsa i rozjaśnienia na policzku jak u pustułki. Wierzch ciała rdzawy bez plamkowania, spód ciała i skrzydeł skąpo plamkowane. Na dużych pokrywach skrzydłowych niebieskoszare pasy. Samica bardzo podobna do pustułki. Zamieszkuje tereny otwarte południowej Europy i zachodniej Azji. Dawniej sporadycznie lęgła się w Polsce, obecnie sporadycznie zalatuje. Pożywienie: duże owady latające, rzadziej gady, drobne ssaki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Falco tinnunculus, ang. Kestrel) ptak z rodziny Falconidae (sokołowate), rzędu Falconiformes (sokołowe). Długość ciała 31-37 cm, rozpiętość skrzydeł 68-78 cm, masa ciała 120-300 g. Niewielki sokół o smukłej sylwetce z długim ogonem. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec charakteryzuje się rdzawym ubarwieniem wierzchu ciała i beżowym nakrapianym spodem. Głowa popielata, podobnie jak ogon zakończony czarnym pasem. Samica brązowa, gęsto plamkowana, z pręgowanym ogonem. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Jedyny nasz ptak drapieżny, który przystosował się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki i wieże kościołów są dla niej odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowała. Poza tym zamieszkuje śródłąkowe zadrzewienia i skraje lasu. Często widywana, gdy wypatrując zdobyczy zawisa nad polem i łąką, intensywnie trzepocząc skrzydłami. Gniazdo zakłada na skałach, na drzewach lub na budynkach. W okresie IV-VI składa 3-6 jaj, które wysiaduje samica przy niewielkiej pomocy samca przez 27-29 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: drobne gryzonie, rzadziej owady, ptaki. Liczebność w Polsce szacowana na 5-10 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Strix aluco, ang. Tawny Owl) ptak z rodziny Strigidae (puszczykowate), rzędu Strigiformes (sowy). Długość ciała 37-43 cm, rozpiętość skrzydeł 81-96 cm, masa ciała 310-660 g. Występuje w dwóch odmianach barwnych: brązowej i szarej. Całe ciało kreskowane i prążkowane. Szlara szara lub brązowawa, słabo prążkowana. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy, nasza najpospolitsza sowa. Zamieszkuje lasy, parki, zadrzewienia, osiedla. Gniazdo zakłada w dziuplach lub na budynkach, zajmuje też skrzynki lęgowe. W okresie III-V składa 2-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 28-30 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: drobne gryzonie, rzadziej ptaki. Liczebność w Polsce szacowana na 65-75 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Strix nebulosa, ang. Great Grey Owl) ptak z rodziny Strigidae (puszczykowate), rzędu Strigiformes (sowy). Długość ciała 59-68 cm, rozpiętość skrzydeł 128-148 cm, masa ciała 490-1900 g. Duża sowa z wielką, krągłą głową. Charakterystyczna szlara z koncentrycznymi półkolami na szarym tle i białymi brwiami i wąsami. Ubarwienie szarobrunatne, od spodu grubo kreskowane, z wierzchu z rysunkiem złożonym z plam i pręg. Ogon dość długi z ciemną pręgą na końcu. W locie długie, szerokie, zaokrąglone skrzydła. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje północną Eurazję Do Polski zalatuje sporadycznie, w 2010 roku odkryto jego pierwsze lęgi w okolicach Sobiboru. Zamieszkuje tereny leśne. Pożywienie: drobne gryzonie. Liczebność w Polsce wynosi najwyżej kilka par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Strix uralensis, ang. Ural Owl) ptak z rodziny Strigidae (puszczykowate), rzędu Strigiformes (sowy). Długość ciała 50-59 cm, rozpiętość skrzydeł 103-124 cm, masa ciała 450-1400 g. Ubarwienie szare, upstrzone czarnymi i białymi plamkami, spód ciała czarno kreskowany, bez poprzecznych prążków. Cechą wyróżniającą go są również czarne oczy kontrastujące na tle szarej szlary. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje tylko lokalnie w południowo-wschodniej części kraju, powoli zwiększa zasięg na północ. Zamieszkuje rozległe lasy mieszane i bory. Gniazdo zakłada w obszernych dziuplach lub złomach wypróchniałych pni. W okresie III-V składa 2-4 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 27-29 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: średniej wielkości ssaki i ptaki. Liczebność w Polsce szacowana na 750-1000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Anas clypeata, ang. Shoveler) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 44-52 cm, rozpiętość skrzydeł 73-82 cm, masa ciała 400-1000 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Kaczor ma czarną, zielono połyskującą głowę, białą pierś i rdzawe boki. Samica jest brązowo nakrapiania. W Polsce słabo rozpowszechniony, niezbyt liczny gatunek lęgowy. Zamieszkuje jeziora, stawy, starorzecza gęsto zarośnięte. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-VI składa 9-11 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 22-23 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: plankton, zarówno zwierzęcy jak i roślinny. Liczebność w Polsce szacowana na 1300-2000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45