Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Phalaropus fulicarius, ang. Red Phalarope) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 20-22 cm, rozpiętość skrzydeł 36-41 cm, masa ciała 37-77 g. W szacie godowej cały spód kasztanowobrązowy, na głowie czarna czapeczka i białe policzki, wierzch ciała z łuskowanym rysunkiem utworzonym przez płowe obrzeżenia piór. Wyraźny dymorfizm, ale odwrócenie ról płciowych – samiec w szacie godowej ubarwiony skromniej od samicy, i to on zajmuje się lęgiem (poliandria). W szacie spoczynkowej bardzo podobny do płatkonoga szydłodziobego, od którego różni się krótkimi, oliwkowymi nogami i płaskim dziobem z oliwkowa nasadą. Ubarwienie popielate z czarniawą maseczką na głowie. Gniazduje na północnych wybrzeżach morskich Eurazji i Ameryki Północnej. Do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: bezkręgowce wodne, nasiona. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Phalaropus lobatus, ang. Red-necked Phalarope) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 17-19 cm, rozpiętość skrzydeł 30-34 cm, masa ciała 20-48 g. W okresie lęgowym zaznacza się dymorfizm i odwrócenie ról płciowych (samica w szacie godowej ubarwiona jaskrawiej od samca, który to samiec zajmuje się lęgiem – tzw. poliandria). W szacie godowej boki i przód szyi rdzawe, jaskrawsze u samicy. Na szarym wierchu ciała żółte pasy. W szacie spoczynkowej na bokach głowy czarna maseczka, a wierzch ciała z żółtawymi brzegami piór. Gniazduje w północnej Eurazji i Ameryce Północnej. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach (V i VII-IX), głównie na wybrzeżu. Pożywienie: bezkręgowce wodne. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), grupa kaczek, głównie z rodzaju Anas. W odróżnieniu od grążyc (kaczek nurkujących), zbierają pokarm tuż pod powierzchnią wody, i żerując zanurzają jedynie przednią część ciała, a ogon i kuper pozostaje na powierzchni i unosi się niczym spławik (tzw. „spławikowanie” albo „gruntowanie”). Ich nogi umiejscowione są mniej więcej pośrodku tułowia, przez co stojąc na lądzie, mają ciało ułożone niemalże równolegle do podłoża. Unosząc się na wodzie, zanurzają zaledwie 1/3 ciała, dzięki czemu zawsze widać ich zadarty ogon. Z wody startują „z miejsca”, bez rozbiegu. Typowe pławice: krzyżówka, cyraneczka, cyranka, krakwa, świstun, płaskonos.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Prunella collaris, ang. Alpine Accentor) ptak z rodziny Prunellidae (płochacze), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15-17,5 cm, masa ciała 33-43 g. Przypomina wróbla, jest jednak nieco większy i różni się bardziej skontrastowanym, brązowym upierzeniem z wierzchu ciała, szarą głową z czarno kropkowanym gardłem i rdzawokasztanowatymi smugami po bokach ciała. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce lęgowy wyłącznie lokalnie w Tatrach, Bieszczadach i Karkonoszach. Zamieszkuje górskie hale, powyżej granicy lasu. Gniazdo zakłada na ziemi lub na skałach. W okresie VI-VII składa 3-4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 14-15 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: owady, zimą także nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 350-400 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Tyto alba, ang. Barn Owl) ptak z rodziny Tytonidae (płomykówkowate), rzędu Strigiformes (sowy). Długość ciała 33-39 cm, rozpiętość skrzydeł 80-95 cm, masa ciała 240-480 g. Wierzch ciała szary z rdzawymi plamami, a spód pomarańczowy o zmiennym odcieniu, czarno nakrapiany. Szlara na twarzy w kształcie serca jest biaława, oczy czarne. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Najbardziej ze wszystkich sów związana z osadami ludzkimi i poza nimi praktycznie nie występuje. Gniazdo zakłada na lub w budynkach (wieże kościołów, stare stodoły). W okresie IV-VIII składa 4-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 30-31 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: drobne gryzonie. Liczebność w Polsce szacowana na 1000-2000 par, w ostatnich latach znacznie się zmniejszyła. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Falco cherrug, ang. Saker Falcon) ptak z rodziny Falconidae (sokołowate), rzędu Falconiformes (sokołowe). Długość ciała 47-55 cm, rozpiętość skrzydeł 105-129 cm, masa ciała 730-1300 g. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Do Polski zalatuje sporadycznie, wyjątkowo lęgowy. Zamieszkuje lasy górskie. Gniazdo zakłada na drzewach lub na skałach. W okresie V-VI składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 28-30 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Zimą gatunek koczujący. Pożywienie: średniej wielkości gryzonie, ptaki. Zamieszkuje tereny otwarte południowej Europy. Najbliżej naszych granic gnieździ się w Czechach i na Słowacji. W Polsce jedyny lęg stwierdzono w 1998 roku na Opolszczyźnie. W ostatnich latach obserwowany coraz częściej, głównie na południu kraju. Liczebność jego światowej populacji ulega jednak ostatnio gwałtownemu spadkowi. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 200 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 stycznia do 31 lipca obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Remiz pendulinus, ang. Penduline Tit) ptak z rodziny Remizidae (remizy), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 10-11,5 cm, masa ciała 9-11 g. Ogólne ubarwienie popielate, grzbiet rdzawobrązowy, a lotki i sterówki biało obrzeżone. Na głowie charakterystyczna duża czarna maska. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samica jest podobna do samca, ale mniej skontrastowana. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje zadrzewienia blisko wody, zarośla nadrzeczne. Buduje misterne zwisające z gałęzi drzewa gniazdo w kształcie miękkiej, workowatej torby z bocznym korytarzem. W okresie V-VI składa 6-8 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-14 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, zimuje w południowej Europie. Pożywienie: owady, pająki, jesienią także nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 10-20 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45