Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Limosa limosa, ang. Black-tailed Godwit) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 37-42 cm (w tym dziób 8-11 cm), rozpiętość skrzydeł 63-74 cm, masa ciała 230-380 g. Rdzawa głowa i szyja, prążkowany spód ciała i plamkowany wierzch. W locie rzucają się w oczy skontrastowane białe pasy na skrzydłach i czarno-biały ogon. Wyraźny polifenizm (w dużo skromniejszej szacie spoczynkowej zupełnie brakuje barwy rdzawej). W Polsce słabo rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wilgotne łąki, brzegi wód śródlądowych. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-V składa 3-4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 22-24 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VII-X, zimuje w zachodniej Europie, basenie Morza Śródziemnego i Afryce. Pożywienie: bezkręgowce, rzadziej nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 5-6 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Carduelis flavirostris, ang. Twite) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12,5-14 cm, masa ciała 13-18 g. Wielkością i ubarwieniem przypomina samicę makolągwy. Ogólnie bardziej ochrowobrązowy zwłaszcza na przedzie głowy i piersi, mocno kreskowany po bokach. Samiec w szacie godowej ma różowy kuper. Na skrzydle szeroki pasek pokrywowy i biała wstawka na lotkach pierwszorzędowych. Brak dymorfizmu płciowego. Gniazduje w Skandynawii, w Polsce jedynie zimuje. Spotykany wówczas na terenach otwartych (zaorane pola, ugory), często w stadach liczących kilkaset ptaków. Przeloty III-IV i IX-XI. Pożywienie: nasiona, wiosną głównie owady. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Garrulus glandarius, ang. Jay) ptak z rodziny Corvidae (krukowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 32-35 cm, rozpiętość skrzydeł 54-58 cm, masa ciała 140-190 g. Upierzenie beżowobrązowe, na skrzydłach charakterystyczne błękitne, czarno prążkowane pióra. W locie charakterystyczna sylwetka z zaokrąglonymi skrzydłami, białym kuprem i czarnym ogonem. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy, parki, zadrzewienia. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-V składa 5-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 16-17 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek częściowo osiadły. Pożywienie: owady, drobne kręgowce, pisklęta, nasiona, owoce. Przyczynia się do rozsiewania dębu, zakopując żołędzie w spiżarniach na zimę (ornitochoria). Liczebność w Polsce szacowana na 200-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Perisoreus infaustus, ang. Siberian Jay) ptak z rodziny Corvidae (krukowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 26-29 cm, masa ciała 73-100 g. Mniejsza od sójki zwyczajnej, o delikatniejszej budowie, krótszym dziobie i dłuższym ogonie. Na głowie brunatna czapeczka, wierzch ciał, szyja i pierś szare. Duże pokrywy skrzydłowe, kuper, skraje ogona oraz brzuch rdzawe. Brak dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje północną Eurazję (Skandynawia, Syberia). Do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: owady, drobne kręgowce, pisklęta, nasiona, owoce. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Glaucidium passerinum, ang. Pygmy Owl) ptak z rodziny Strigidae (puszczykowate), rzędu Strigiformes (sowy). Długość ciała 15-19 cm, rozpiętość skrzydeł 32-39 cm, masa ciała 47-83 g. Najmniejsza europejska sowa, nieco mniejsza od szpaka. Sylwetka krępa z małą głową i krótkim ogonem. Wierzch ciała brunatny, upstrzony białymi drobnymi plamkami. Spód białawy, brunatno kreskowany. Szlara słabo zaznaczona. Nad żółtymi oczami krótkie białe brwi. Ogon biało paskowany. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje tylko lokalnie, m.in. na Podlasiu, w Borach Dolnośląskich, Sudetach i Karpatach. Zamieszkuje bory i lasy mieszane ze świerkiem. Gniazdo zakłada w dziuplach. W maju składa 4-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 28-30 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: drobne gryzonie i ptaki. Liczebność w Polsce szacowana na 400-500 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 50 m od gniazda, strefy ochrony okresowej nie wyznacza się.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (dawniej: brodziec samotny, stalugwa, łac. Tringa ochropus, ang. Green Sandpiper) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 20-24 cm, rozpiętość skrzydeł 39-44 cm, masa ciała 64-112 g. Wierzch ciała brunatny z białymi kropkami. Głowa, szyja i pierś drobno kreskowane. Spód ciała i kuper białe, ogon z 3 czarnymi paskami. W locie spód skrzydeł ciemny. W Polsce rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wilgotne, podmokłe lasy (łęgi, olsy). Jedyny polski siewkowiec, który gniazduje zakłada na drzewach, najczęściej w starym gnieździe drozda. W okresie IV-V składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 20-23 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VII-X, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: bezkręgowce, głównie owady wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 5-10 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Neophron percnopterus, ang. Egyptian Vulture) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 55-65 cm, rozpiętość skrzydeł 155-170 cm, masa ciała 1,9-2,4 kg. Ubarwienie białe z czarnymi lotkami. Głowa nieopierzona pokryta nagą, żółtą skórą. Dziób cienki, zakrzywiony na końcu. Młode brunatne, stopniowo w ciągu 5 lat osiągają szatę ostateczną. Zamieszkuje tereny górzyste południowej Europy, Azji i Afryki. Do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: padlina, odpady, odchody, jaja i pisklęta. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Aegypius monachus, ang. Black Vulture) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 100-115 cm, rozpiętość skrzydeł 250-285 cm, masa ciała 6,3-12,5 kg. Większy od sępa płowego o masywnej sylwetce z wielkimi szerokim skrzydłami. Ubarwienie jednolicie brunatnoczarne. Głowa szarobrązowa, u nasady szyi brązowa kryza. Woskówka i nasada dzioba niebieskawe. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Mniej towarzyski niż sęp płowy i rzadko widywany w stadach. Pochodzenie: południowa Europa, Azja. Do Polski zalatuje sporadycznie. Zamieszkuje tereny górzyste. Padlinożerny. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Gyps fulvus, ang. Griffon Vulture) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 95-110 cm, rozpiętość skrzydeł 230-265 cm, masa ciała 6,5-11 kg. Wielki sęp o długich, szerokich, wybrzuszonych od tyłu skrzydłach i krótkim ogonie. Ubarwienie płowobrunatne z czarnymi lotkami i ogonem. Głowa i szyja pokryte jasnym puchem a u nasady szyi biała kreza. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Pochodzenie: południowa Europa, Azja. Do Polski zalatuje sporadycznie. Zamieszkuje tereny górzyste. Padlinożerny. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (dawniej: synogarlica turecka, łac. Streptopelia decaocto, ang. Collared Dove) ptak z rodziny Columbidae (gołębiowate), rzędu Columbiformes (gołębiowe). Długość ciała 29-33 cm, rozpiętość skrzydeł 48-53 cm, masa ciała 112-250 g. Niewielki gołąb o beżowoszarym ubarwieniu z czarną półobrożą na szyi. Ogon biało-czarny od spodu. Brak dymorfizmu płciowego. Pochodzi z Indii, skąd została sprowadzona do Turcji. W Polsce pojawiła się dopiero w połowie zeszłego wieku, obecnie jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem lęgowym. Zamieszkuje miasta i wsie z zadrzewieniami. Gniazdo zakłada na drzewach lub krzewach. W okresie IV-IX składa 2 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 14-18 dni. Wyprowadza 3-5 lęgi w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: nasiona, odpadki (pokarm roślinny). Liczebność w Polsce szacowana na 200-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Charadrius hiaticula, ang. Common Ringed Plover) ptak z rodziny Charadriidae (sieweczkowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 17-19,5 cm, rozpiętość skrzydeł 35-41 cm, masa ciała 73-103 g. Bardzo podobna do sieweczki rzecznej, ale nieco większa, z nieco odmiennym rysunkiem na głowie i inaczej ubarwionymi nogami i dziobem. Wierzch ciała brązowawobeżowy, spód biały. Na głowie czarna maska, biało-czarne czoło oraz biała brew i gardło. Na szyi i piersi czarna obroża. W locie na skrzydłach widoczne białe paski. Dziób pomarańczowy z czarnym końcem, nogi pomarańczowe. Młode ptaki mają mniej skontrastowany rysunek. W Polsce występuje tylko lokalnie w dolinach większych rzek i nad morzem. Zamieszkuje piaszczyste i żwirowe brzegi wód. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 23-25 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VII-IX, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: owady, pająki, inne drobne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 350-400 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45