Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Ciconia ciconia, ang. White Stork) ptak z rodziny Ciconiidae (bociany), zaliczanej obecnie do rzędu Pelecaniformes (pelikanowe). Długość ciała 95-110 cm, rozpiętość skrzydeł 180-218 cm, masa ciała 2275-4400 g. Powszechnie znany ptak o białym upierzeniu z czarnymi lotkami oraz długimi czerwonymi nogami i dziobem. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje osady ludzkie w pobliżu łąk i pastwisk. Gniazdo zakłada na drzewach, budynkach lub słupach teletechnicznych. Buduje jedne z największych gniazd, mogących osiągać do 2 m wysokości i 1,5 m średnicy. Czasem gniazduje kolonijnie, natomiast rzadko z dala od ludzi. W okresie IV-V składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 33-34 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne ssaki, płazy, gady, ryby, owady, dżdżownice. Liczebność w Polsce szacowana na 44-46 tysięcy par, co oznacza że nasz kraj zamieszkuje 25% światowej populacji tego gatunku. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Ciconia nigra, ang. Black Stork) ptak z rodziny Ciconiidae (bociany), zaliczanej obecnie do rzędu Pelecaniformes (pelikanowe). Długość ciała 90-105 cm, rozpiętość skrzydeł 173-205 cm, masa ciała ok. 3 kg. Ubarwienie czarne z metalicznym połyskiem, brzuch biały. Dziób, naga skóra wokół oczu i nogi czerwone. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Występuje w całej Polsce, ale w odróżnieniu od bociana białego jest ptakiem skrytym. Zamieszkuje rozległe zaciszne lasy, zwłaszcza podmokłe. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-VI składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 35-36 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: głównie ryby, płazy, owady. Liczebność w Polsce szacowana na 1100-1200 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 100 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 15 marca do 31 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Parus major, ang. Great Tit) ptak z rodziny Paridae (sikory), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13,5-15 cm, masa ciała 14-22 g. Głowa czarna z białymi policzkami, przez środek żółtej piersi i brzucha przebiega czarny krawat. Nieznaczny dymorfizm płciowy, krawat samca rozszerza się w szeroką plamę na brzuchu. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy, parki, ogrody, zadrzewienia. Gniazduje w dziuplach, zajmuje też skrzynki lęgowe. W okresie V-VII składa 7-12 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-15 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek częściowo osiadły. Pożywienie: owady (głównie gąsienice), zimą także nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 1-3 miliony par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (dawniej: kuliczek piskliwy, łac. Actitis hypoleucos, ang. Common Sandpiper) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 18-20,5 cm, rozpiętość skrzydeł 32-35 cm, masa ciała 38-85 g. Wierzch brązowawoszary, spód biały. Głowa, szyja i góra piersi drobno kreskowane na szarobeżowym tle. Kuper i ogon brązowe, skraje ogona białe, czarno pręgowane. W locie na skrzydłach widoczny biały pasek. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje zarośnięte brzegi rzek. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 21-22 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VII-IX, zimuje w zachodniej Europie, basenie Morza Śródziemnego i Afryce. Pożywienie: głównie owady, także pająki, skorupiaki, mięczaki. Liczebność w Polsce szacowana na 1000-2000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Actitis macularius, ang. Spotted Sandpiper) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 18-20 cm, masa ciała 20-64 g. Bardzo podobny do brodźca piskliwego, ale ma mniejszą projekcję ogona (krótszy ogon mniej wystaje poza złożone skrzydła). W szacie godowej spód ciała gęsto czarno nakrapiany, a nogi różowawe. Młody ptak ma wyraziste prążkowanie na pokrywach skrzydłowych. Dziób nieco krótszy i nieco zagięty na końcu, nogi żółtawooliwkowe. Gniazduje w Ameryce Północnej. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Spotykany nad brzegami wód. Pożywienie: głównie owady, także pająki, skorupiaki, mięczaki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Tringa stagnatilis, ang. Marsh Sandpiper) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 22-25 cm, masa ciała 55-120 g. Mniejszy i bardziej delikatnie zbudowany niż kwokacz, którego przypomina ubarwieniem. Nieco większy i smuklejszy od łęczaka, z dłuższymi nogami i smuklejszym, prostym dziobem. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej wierzch ciała szarobrązowawy z ciemnym plamkowaniem, szyja i pierś gęsto nakrapiane. Młode ptaki bardziej brunatne z wierzchu z łuskowanym rysunkiem. Do Polski zalatuje sporadycznie, wyjątkowo lęgowy (w miarę regularnie jedynie na Podlasiu). Zamieszkuje trawiaste, płaskie brzegi wód śródlądowych. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez ok. 24 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: skorupiaki, mięczaki, owady, robaki. Liczebność w Polsce szacowana na 3-5 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Tringa erythropus, ang. Spotted Redshank) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 29-33 cm, masa ciała 121-205 g. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej łupkowoczarny, jedynie wierzch i skrzydła szaro nakrapiane. Nogi wiśniowoczarne, dziób czarny z czerwoną nasadą żuchwy. W szacie spoczynkowej jasnoszary z czerwonymi nogami i nasadą żuchwy. Ptak młody ma prążkowany spód ciała i pomarańczowe nogi. Gniazduje w arktycznej tundrze i lasotundrze. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach (IV-V i VIII-X). Pożywienie: wodne owady, skorupiaki, mięczaki, rybki, kijanki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Locustella luscinioides, ang. Savi's Warbler) ptak z rodziny Locustellidae (świerszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13,5-15 cm, masa ciała 12-20 g. Ubarwienie wierzchu jednolicie brązowe, spód brudnobiały. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje rozległe trzcinowiska. Wykrywalna po charakterystycznym, mechanicznym śpiewie. Gniazdo wplecione pomiędzy łodygi trzcin. W okresie V-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 10-12 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i VIII-IX, zimuje w Afryce. Owadożerna. Liczebność w Polsce szacowana na 10-30 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Riparia riparia, ang. Sand Martin) ptak z rodziny Hirundinidae (jaskółkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13 cm, masa ciała 10-19 g. Nasza najmniejsza jaskółka. Sylwetka bardziej zwarta niż u innych jaskółek, ze słabo rozwidlonym ogonem. Cały wierzch ciała oraz obroża na piersi szarobrunatne, spód biały. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje doliny rzek z odkrytymi skarpami, czynne piaskownie. Gniazdo zakłada w norach. W okresie V-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 14-15 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne owady latające. Liczebność w Polsce szacowana na 150-300 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45