Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Recurvirostra avosetta, ang. Avocet) ptak z rodziny Recurvirostridae (szczudłonogi), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 42-46 cm (w tym dziób ok. 8 cm; bez projekcji nóg ok. 10 cm), rozpiętość skrzydeł 67-77 cm, masa ciała 230-435 g. Wyróżnia się cienkim i zadartym dziobem. Ubarwienie białe z czarnym wzorem na wierzchu głowy, grzbiecie i skrzydłach, rzucającym się w oczy zwłaszcza w locie. Nogi długie niebieskawe o stopach zaopatrzonych w płetwy. Brak dymorfizmu płciowego. Gatunek zwiększający swą liczebność w Europie, coraz częściej zalatuje także do Polski, a od lat 90. ubiegłego wieku wyjątkowo gniazduje. Zamieszkuje otwarte, płaskie brzegi jezior i rzek. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-VI składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 23-25 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-IX, zimuje w basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne zbierane z powierzchni wody. Podczas żerowania chodzi po płyciznach i charakterystycznie zamiata na boki swym szablasto wygiętym dziobem. Liczebność w Polsce szacowana na maksymalnie 4 pary. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Himantopus himantopus, ang. Black-winged Stilt) ptak z rodziny Recurvirostridae (szczudłonogi), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 33-36 cm (w tym dziób ok 6,5 cm; bez projekcji nóg 14-17 cm), masa ciała 145-290 g. Łatwo rozpoznawalny po wyjątkowo długich nogach, w locie daleko wystających poza ogon. Ubarwienie białe z wyjątkiem czarnego grzbietu i skrzydeł. Na wierzchu głowy i tyle szyi może występować przyciemnienie. Dziób czarny, szydłowaty. Gatunek śródziemnomorski, sporadycznie zalatujący do Polski i niekiedy się u nas gnieżdżący. Zamieszkuje otwarte brzegi płytkich jezior, ujścia rzek. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 22-25 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: bezkręgowce, głównie owady wodne. Liczebność w Polsce szacowana na maksymalnie 5 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Carduelis carduelis, ang. Goldfinch) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13,5 cm, masa ciała 14-19 g. Na głowie skontrastowany czarno-biało-czerwony rysunek, grzbiet beżowy, skrzydła czarne z szerokim żółtym pasem przez środek, kuper biały, ogon czarny. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje skraje lasów, zadrzewienia, parki, ogrody. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 11-14 dni. Wyprowadza 2-3 lęgi w roku. Zimą gatunek koczujący. Pożywienie: nasiona chwastów, wiosną głównie owady. Liczebność w Polsce szacowana na 400-800 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (dawniej: tracz długodzioby, łac. Mergus serrator, ang. Red-breasted Merganser) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 52-58 cm, rozpiętość skrzydeł 67-82 cm, masa ciała 800-1350 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec w szacie godowej łatwy do rozpoznania po czarnej, zielono połyskującej głowie z rozczapierzonym czubem, rdzawobrązowej, czarno plamkowanej piersi, popielatych bokach i czarno-białym wierzchu ciała. Samica płowoszara z brązową głową z krótszym czubem i białawą przodem szyi. Dziób smukły, brązowy z wierzchu, czerwony od spodu. W Polsce regularnie przelotny, ponadto coraz mniej licznie lęgowy. Zamieszkuje czyste jeziora i rzeki śródleśne. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 8-10 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 31-32 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i X-XII, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: ryby, rzadziej inne zwierzęta wodne. Ponieważ do lęgów przystępuje późno, przeszkadza mu rozwój turystyki i sportów wodnych. Liczebność w Polsce szacowana była ostatnio na ok. 15 par, ale brak stwierdzeń lęgów po 2000 roku. Gatunek zagrożony wyginięciem, objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Całorocznej ochronie podlega zalesiona część wyspy, na której stwierdzono gniazdowanie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Limosa lapponica, ang. Bar-tailed Godwit) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 33-41 (w tym dziób 7-11) cm, rozpiętość skrzydeł 62-72 cm, masa ciała 235-455 g. Podobny do rycyka, ale nieco mniejszy, o bardziej przysadzistej sylwetce z krótszymi nogami i nieco zadartym dziobem. W odróżnieniu od rycyka ma prążkowany ogon. Wyraźny polifenizm (występowanie barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej samiec wyróżnia się rdzawobrązowym spodem ciała, a samica jest rdzawobeżowa. Młode przypominają samicę ale są jeszcze jaśniejsze. W locie podobny do małego kulika z białym klinem zachodzącym na plecy ale ma prosty dziób. Gniazduje w tundrze. W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach (III-V i VII-X), głównie na wybrzeżu. Pożywienie: wodne owady, skorupiaki, mięczaki, wieloszczety. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Sturnus vulgaris, ang. Starling) ptak z rodziny Sturnidae (szpaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 19-22 cm, masa ciała 70-90 g. Czarno ubarwiony, o lśniącym upierzeniu z żółtym dziobem. W upierzeniu spoczynkowym całe ciało upstrzone białymi plamkami. Młody ptak szarobrunatny. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje skraje lasów, zadrzewienia, parki, osiedla ludzkie. Gniazdo zakłada w dziuplach, chętnie zajmuje też skrzynki lęgowe. W okresie IV-V składa 3-7 jaj, które wysiaduje samica przy niewielkiej pomocy samca przez 11-15 dni. Wyprowadza jeden, rzadko dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: bezkręgowce, jesienią nasiona i owoce. Liczebność w Polsce szacowana na 1500000-3000000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Scolopax rusticola, ang. Woodcock) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 33-38 (w tym dziób 6-8) cm, rozpiętość skrzydeł 55-65 cm, masa ciała 144-420 g. Ubarwienie wybitnie maskujące, w odcieniach brunatnych, rdzawych i szarych ze skomplikowanym wzorem na piórach. Na skrzydłach i wierzchu szare pasy. Na wierzchu głowy czarne poprzeczne paski. Spód szaropłowy z poprzecznymi prążkami. Dziób mocny, prosty, cielisty z ciemnym końcem. Dziób może się rozchylać na końcu, co ułatwia chwytanie zdobyczy w glebie. Nietypową cechą słonki są oczy przesunięte do tyłu i wierzchu głowy, co poszerza kąt widzenia. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wilgotne lasy liściaste i mieszane. Wiosną (IV-VI) samce odbywają o zmierzchu loty tokowe (tzw. ciągi), oblatując kilkakrotnie zajmowany teren i wydając charakterystyczne głosy zwane chrapaniem i psykaniem. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 4 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 21-24 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i X-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: bezkręgowce, głównie glebowe (dżdżownice, larwy owadów). Liczebność w Polsce szacowana na 20-100 tysięcy par. Gatunek łowny. Okres polowań od 1 września do 21 grudnia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Luscinia megarhynchos, ang. Nightingale) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15-16,5 cm, masa ciała 17-36 g. Niepozornie ubarwiony, bardzo podobny do słowika szarego, odróżnialny właściwie wyłącznie po śpiewie. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje prawie wyłącznie na zachód od linii Wisły, najliczniej na Dolnym Śląsku, gdzie nie występuje słowik szary. Zamieszkuje zakrzaczone brzegi lasów, nadrzeczne zarośla, parki. Mniej niż słowik szary związany ze środowiskami wilgotnymi. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce, nasiona, także jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 100-150 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45