Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Luscinia luscinia, ang. Trush Nightingale) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15-17 cm, masa ciała 24-35 g. Niepozornie ubarwiony, bardzo podobny do słowika rdzawego, odróżnialny właściwie wyłącznie po śpiewie. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce rozpowszechniony gatunek lęgowy w niemal całym kraju, za wyjątkiem południowego-zachodu. Zamieszkuje zakrzaczone brzegi podmokłych lasów, nadrzeczne zarośla, czasem parki. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez ok. 13 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce, nasiona, także jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 200-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Acrocephalus melanopogon, ang. Moustached Warbler) ptak z rodziny Acrocephalidae (trzciniaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13,5 cm, masa ciała 9-17 g. Bardzo podobna do rokitniczki. Ubarwienie wierzchu bardziej rdzawobrązowe, również boki ciała i pierś rudawobeżowe, skontrastowane z białym gardłem. Na głowie czarniawa czapeczka a pod nią wyrazista, szeroka, biała brew odcinająca się od ciemnych policzków. Brak dymorfizmu płciowego. Gniazduje w południowej Europie i zachodniej Azji. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Owadożerna. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), forma zalotów u ptaków nie tworzących w okresie lęgowym stałych związków między samcem i samicą oraz u ptaków poligamicznych. Najbardziej znane toki odbywają kuraki leśne, tak głuszec i cietrzew, niektóre brodźce, batalion, dubelt i dropie. Toki odbywają się na tokowisku. Podczas tokowania samce swym zrytualizowanym zachowaniem polegającym na pokazywaniu ozdobnych i szczególnie charakterystycznych części upierzenia, a także głosem, pozami, ruchami podkreślają swoją obecność na tokowisku, tym samym wykazując gotowość do kopulacji.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Acrocephalus arundinaceus, ang. Great Reed Warbler) ptak z rodziny Acrocephalidae (trzciniaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 16-20 cm, masa ciała 24-40 g. Jednolicie oliwkowobrązowy wierzch ciała i bladobeżowy spód. Nad okiem beżowa brewka. Dziób mocny. Od bardzo podobnego trzcinniczka różni się większymi rozmiarami i głośniejszym, bardziej gardłowym śpiewem. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje trzcinowiska, szuwary. Gniazdo w postaci koszyczka wplecionego pomiędzy łodygi trzcin. W okresie VI-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 14 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Owadożerny. Liczebność w Polsce szacowana na 20-50 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Acrocephalus scirpaceus, ang. Reed Warbler) ptak z rodziny Acrocephalidae (trzciniaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12,5-14 cm, masa ciała 10-16 g. Ubarwienie z wierzchu jednolicie oliwkowobrązowe z wyjątkiem rdzawego kupra, od spodu płowokremowe. Na głowie krótka biaława brewka. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje trzcinowiska, szuwary. Gniazdo w postaci koszyczka wplecionego pomiędzy łodygi trzcin. W okresie VI-VII składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 9-12 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Owadożerny. Liczebność w Polsce szacowana na 40000-200000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (dawniej: pszczołojad, łac. Pernis apivorus, ang. Honey Buzzard) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 52-59 cm, rozpiętość skrzydeł 113-135 cm, masa ciała 440-1050 g. Podobny do myszołowa, ale o smuklejszej sylwetce z małą głową i dłuższym ogonem. Ubarwienie zmienne, zwłaszcza na spodzie ciała, od niemal białego po prawie czarne. Charakterystyczne jest ubarwienie spodu skrzydeł z licznymi pręgami, z których najszersza jest na końcu lotek oraz owalną plamą w okolicach nadgarstka. Na dość długim ogonie widoczne trzy pasy z najszerszym na końcu sterówek. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samce mają szarą głowę. Występuje w całej Polsce, ale niezbyt licznie. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, a zdecydowanie najrzadziej występuje w borach. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie VI-VII składa 2 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 30-35 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: larwy os i trzmieli, wiosną także drobne kręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 2000-4000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Emberiza citrinella, ang. Yellowhammer) ptak z rodziny Emberizidae (trznadlowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15,5-17 cm, masa ciała 25-36 g. Głowa żółta z czarnym rysunkiem. Wierzch brązowy, ciemno plamkowany, kuper rdzawobrązowy. Spód żółty z brunatnym kreskowaniem i rdzawą przepaską na piersi. Samica mniej jaskrawa. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje mozaika terenów otwartych i zadrzewionych. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-VII składa 3-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza dwa, rzadko trzy lęgi w roku. Zimą gatunek koczujący. Pożywienie: nasiona, wiosną owady i pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 2-4 miliony par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Emberiza melanocephala, ang. Black-headed Bunting) ptak z rodziny Emberizidae (trznadlowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15,5-17,5 cm, masa ciała 24-33 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. U samca w szacie godowej głowa czarna z żółtym gardłem i bokami szyi. Wierzch brązowy, spód żółty. Pióra na skrzydłach z jasnymi obwódkami, ogon jednolicie brunatny. Samica szarobrunatna z szarym kapturem. Zamieszkuje tereny otwarte południowo-wschodniej Europy. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Pożywienie: nasiona, wiosną owady i pająki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Emberiza rustica, ang. Rustic Bunting) ptak z rodziny Emberizidae (trznadlowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13-14,5 cm, masa ciała 17-22 g. Samiec ma czarny wierzch głowy i policzki oraz białe brwi. Rdzawobrązowy kark łączy się z półobrożą na piersi, spód biały, brązowo kreskowany po bokach. U samicy czarny wzór na głowie jest zastąpiony przez brązowy. Na głowie niewielki czubek. Gatunek północny, do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: nasiona, wiosną owady i pająki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45