Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Aegolius funereus, ang. Tengmalm's Owl) ptak z rodziny Strigidae (puszczykowate), rzędu Strigiformes (sowy). Długość ciała 22-27 cm, rozpiętość skrzydeł 50-62 cm, masa ciała 90-215 g. Ubarwienie z wierzchu brunatne z białymi plamkami układającymi się rzędy. Spód gęsto brązowo plamkowany na białym tle. Szlara biało-szara, ciemno obrzeżona; wyraziste białe uniesione brwi. Brak dymorfizmu płciowego. Rozmieszczenie w Polsce nie do końca poznane, ale na pewno występuje tylko lokalnie (Pomorze, Podlasie, Bory Dolnośląskie, Sudety, Karpaty). Zamieszkuje bory świerkowe i sosnowe. Gniazdo zakłada w dziupli. W okresie III-V składa 3-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 25-29 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: drobne gryzonie. Liczebność w Polsce szacowana na 1000-2000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 50 m od gniazda, strefy ochrony okresowej nie wyznacza się.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Hippolais icterina, ang. Icterine Warbler) ptak z rodziny Acrocephalidae (trzciniaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13,5 cm, masa ciała 10-15 g. Ubarwienie wierzchu ciała oliwkowozielonkawe, ze słabo zaznaczoną, krótką, żółtą brewką. Spód ciała żółtawy. Na skrzydłach jasne brzegi piór tworzą wstawkę na lotkach drugiego rzędu. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje różnorodne środowiska, najchętniej brzegi lasów z bujnym podszytem, a także zieleń miejską. Gniazdo zakłada na krzewach lub na drzewach. W okresie V-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje samica przy niewielkiej pomocy samca przez 13-15 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty V-VI i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: owady i jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 200-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Acrocephalus dumetorum, ang. Blyth's Reed Warbler) ptak z rodziny Acrocephalidae (trzciniaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12,5-14 cm, masa ciała 9-15 g. Bardzo podobna do łozówki, różniąca się od niej drobnymi detalami, np. ma krótsze skrzydło, jest bardziej szarobeżowa z wierzchu, z krótszą brwi sięgająca tylko do wysokości oka. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Najlepszą cechą rozpoznawczą jest śpiew. Gniazduje w północno-wschodniej Europie i Azji, stopniowo powiększa zasięg na południe. Do Polski zalatuje sporadycznie, wyjątkowo także się lęgnie. Zamieszkuje zarośla, zakrzaczenia. Owadożerna. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Podiceps nigricollis, ang. Black-necked Grebe) ptak z rodziny Podicipedidae (perkozy), zaliczanej obecnie do rzędu Phoenicopteridae (flamingi). Długość ciała 28-34 cm, masa ciała 213-450 g. Głowa wysklepiona z krótkim czubem. Dziób czarny, nieco zadarty. Tęczówka czerwona. Wyraźny polifenizm (występowanie u obu płci barwniejszej szaty godowej i skromniejszej spoczynkowej). W szacie godowej ubarwienie czarne z z rdzawokasztanowymi bokami ciała. Po bokach głowy za oczami pęki żółtopomarańczowych piór. W szacie spoczynkowej ubarwienie ciemnoszare z jaśniejszymi bokami oraz z białym gardłem i bokami głowy, ale okolica oka ciemna, a przód szyi szary. W Polsce słabo rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje płytkie, zarośnięte jeziora i obficie zarośnięte stawy. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 3-4 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 20-22 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden, czasem dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VIII-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie bezkręgowce wodne (owady), rzadziej drobne ryby. Liczebność w Polsce szacowana na 4-5 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Fringilla coelebs, ang. Chaffinch) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 14-16 cm, masa ciała 18-29 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec dwa białe paski na skrzydłach, czerwonawy spód ciała i popielaty wierzch głowy. Samica oliwkowobrązowa, mało skontrastowana, ale również ma dwa pasy na skrzydłach. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wszelkiego rodzaju lasy, zadrzewienia, parki. Gniazdo zakłada na drzewach lub krzewach. W okresie V-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-15 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: nasiona, jagody, wiosną także owady. Najliczniejszy ptak w naszym kraju. Liczebność w Polsce szacowana jest na 5-10 milionów par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Porzana parva, ang. Little Crake) ptak z rodziny Rallidae (chruściele), rzędu Gruiformes (żurawiowe). Długość ciała 17-19 cm, masa ciała 30-60 g. Wierzch u obu płci jest brązowy w czarne pasy. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma popielaty spód ciała wyjątkiem pręgowanych boków za nogami, spód samicy jest płowobrązowawy. Nogi oliwkowe. U nasady dzioba mała czerwona plamka. W Polsce występuje lokalnie i bardzo nielicznie. Zamieszkuje rozległe, podtopione trzcinowiska. Skryta. Gniazdo zakłada na lądowych roślinach zielnych lub szuwarach. W okresie V-VII składa 7-9 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 15-17 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne, części roślin wodnych. Liczebność w Polsce szacowana na 1200-1800 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), teren, na którym ptaki spędzają zimę. U gatunków osiadłych zimowisko pokrywa się z lęgowiskiem i zajmuje cały areał gatunku. Zimowisko gatunku wędrownego obejmuje część jego areału, przy czym zimowisko może być położone na terenie, gdzie gatunek ten nie gniazduje (np. słowik szary, cierniówka) lub też częściowo obejmuje tereny lęgowe (np. szpak, drozd obrożny). Typowe zimowiska ptaków europejskich rozciągają się od środkowej i zachodniej Europy (np. sikor, ptaków krukowatych) przez południowo-zachodnią Europę i północną Afrykę (licznych gatunków, m.in. szpaka, śpiewaka, kosa, rudzika, kopciuszka, śmieszki) oraz środkową Afrykę (np. zimowiska cierniówki, piegży, pokląskwy, pleszki) na południowe części Afryki (np. bociana, jaskółek, muchołówki szarej). Na nietypowe dla ptaków europejskich zimowiska w Indiach udaje się muchołówka mała i dziwonia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Regulus ignicapilla, ang. Firecrest) ptak z rodziny Regulidae (mysikróliki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 9-10 cm, masa ciała 4-7 g. Wielkości mysikrólika, ale z bardziej skontrastowanym rysunkiem na głowie, złożonym z pomarańczowego paska ciemieniowego i szerokich, białych brwi podkreślonych czarnymi paskami ocznymi. Na bokach szyi ochrowożółte plamy. Nieznaczny dymorfizm płciowy (środkowy pasek ciemieniowy u samicy jest żółty). W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy, głównie mieszane. Gniazdo zakłada wysoko na drzewach. W okresie V-VII składa 7-12 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 14-17 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i VIII-X, zimuje w zachodniej i południowej Europie. Pożywienie: głównie drobne owady nadrzewne, pająki. Liczebność w Polsce szacowana na 60-100 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Merops apiaster, ang. Bee-eater) ptak z rodziny Meropidae (żołny), rzędu Coraciiformes (kraskowe). Długość ciała 25-29 cm (w tym wydłużone sterówki, wystające maksymalnie 3 cm), rozpiętość skrzydeł 36-40 cm, masa ciała 44-78 g. Ubarwienie wierzchu złożone z barw brązowych, żółtych i zielononiebieskich. Spód ciała błękitny z wyjątkiem żółtego gardła. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce lęgowa wyłącznie lokalnie lub sporadycznie, jako że nasz kraj leży na północnym skraju jej zasięgu. Zamieszkuje suche tereny otwarte z odkrytymi skarpami. Gniazdo zakłada w norach. W czerwcu składa 6-7 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 20 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty V i VIII, zimuje w Afryce. Pożywienie: latające owady, głównie osy i pszczoły. Liczebność w Polsce szacowana na 20-50 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45