Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Egretta garzetta, ang. Little Egret) ptak z rodziny Ardeidae (czaplowate), zaliczanej obecnie do rzędu Pelecaniformes (pelikanowe). Długość ciała 55-65 cm, rozpiętość skrzydeł 88-106 cm, masa ciała 280-600 g. Ubarwienie białe. Dziób i nogi czarne, stopy żółte. W szacie godowej z tyłu głowy zwisają długie pióra, a na grzbiecie wyrastają pióra ozdobne. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gatunek południowy, coraz częściej zalatujący do Polski, wyjątkowo lęgowy. Zamieszkuje szuwary i przybrzeżne zarośla płytkich wód. Gniazdo zakłada w szuwarach lub na drzewach. Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 21-22 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Pożywienie: drobne zwierzęta wodne. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Ardea purpurea, ang. Purple Heron) ptak z rodziny Ardeidae (czaplowate), zaliczanej obecnie do rzędu Pelecaniformes (pelikanowe). Długość ciała 70-90 (z wyciągniętą szyją) cm, rozpiętość skrzydeł 120-138 cm, masa ciała 525-1220 g. Ubawienie wierzchu popielate i brązowe, spodu ciemnobrązowe. Szyja i głowa rdzawe z czarnymi pasami i rzędami plamek. Dziób i nogi żółtozielonkawe. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje trzcinowiska i zakrzewienia w pobliżu wód. Gniazdo zakłada na lądowych roślinach zielnych lub szuwarach. W okresie V-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 25-30 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Pożywienie: ryby, płazy, gady, drobne ssaki, owady. Polskie lęgowiska leżą na północnym skraju zasięgu tego gatunku i zajmowane są sporadycznie. Jej liczebność u nas nie przekracza trzech par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Ardea cinerea, ang. Grey Heron) ptak z rodziny Ardeidae (czaplowate), zaliczanej obecnie do rzędu Pelecaniformes (pelikanowe). Długość ciała 84-102 (z wyciągniętą szyją) cm, rozpiętość skrzydeł 155-175 cm, masa ciała 1020-2300 g. Upierzenie popielate z wierzchu i białawe od spodu. Z tyłu głowy zwisa czarny czub, zaś z przodu szyi ma rząd czarnych plamek. Młoda czapla nie ma wyrazistego rysunku na głowie i szyi. W locie różni się od bociana lub żurawia esowato wygiętą szyją i łukowato wygiętymi skrzydłami. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy w pobliżu wód, żeruje na płytkich wodach. Gniazdo zakłada na drzewach. Gniazduje kolonijnie. W okresie IV-V składa 4-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 25-26 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i X-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: ryby, płazy, gady, drobne ssaki, owady. Liczebność w Polsce szacowana na 9-10 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną częściową.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Poecile montanus, ang. Willow Tit) ptak z rodziny Paridae (sikory), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-13 cm, masa ciała 8-14 g. Różni się od sikory ubogiej matowoczarną czapeczką sięgającą dalej na kark, dłuższym i szerszym śliniakiem, płowymi bokami ciała i jasną wstawką na skrzydłach utworzona przez jasne brzegi lotek drugiego rzędu. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje bory i nadrzeczne wikliny. Gniazduje w dziuplach, potrafi samodzielnie wykuć dziuplę w spróchniałym pniu. W okresie IV-V składa 6-9 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: owady (głównie gąsienice), zimą także nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 200-300 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Corvus corone, ang. Carrion Crow) ptak z rodziny Corvidae (krukowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Dawniej łączony w jeden gatunek z wroną siwą. Długość ciała 44-51 cm, rozpiętość skrzydeł 84-100 cm, masa ciała 370-650 g. Ubarwienie całe czarne z połyskiem, podobnie jak u gawrona, od którego różni się sylwetką o płaskim czole i grubym dziobie oraz brakiem białawej nieopierzonej skóry u nasady dzioba. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Występuje w zachodniej Europie, w Polsce spotykany nielicznie, czasem też się gnieździ. Spotykane też były lęgi mieszane z wroną siwą. Zamieszkuje tereny rolnicze, osiedla, obrzeża lasów. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-V składa 3-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 18-19 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek częściowo osiadły. Pożywienie: bezkręgowce, nasiona, jaja, drobne kręgowce, padlina. Liczebność w Polsce szacowana na 1-5 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Carduelis flammea, ang. Redpoll) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-14 cm, masa ciała 9-13 g. Samiec w szacie godowej ma różową pierś i gardło oraz karminową plamę na czole. Ubarwienie brązowoszare z brunatnymi smugami na grzbiecie, kuper jaśniejszy, kreskowany. Na skrzydle dwa wąskie, białawe paseczki. Samica bez barwy różowej w upierzeniu. Dziób krótki, żółtawy. W Polsce regularnie spotykana na przelotach (IV i IX-X) i zimą, ponadto skrajnie nielicznie gnieździ się w Sudetach, Tatrach i na Pomorzu. Zamieszkuje górskie bory, przy górnej granicy lasu, nadmorską kosodrzewinę, zimą spotykana na terenach otwartych. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie V-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 10-12 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Pożywienie: nasiona, wiosną głównie owady. Liczebność w Polsce szacowana na 120-200 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Carduelis hornemanni, ang. Arctic Redpoll) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12-14 cm, masa ciała 10-18 g. Bardzo podobna do czeczotki zwyczajnej. Różni się czysto białym kuprem, skąpym kreskowaniem boków ciała i białym podogoniem, gdzie może zaznaczać się tylko czarna kreska stosinowa. Dziób drobny, żółtawy. Zamieszkuje północną Eurazję. Do Polski zalatuje sporadycznie. Spotykana na terenach otwartych, ugorach. Pożywienie: nasiona, wiosną głównie owady. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Aythya fuligula, ang. Tufted Duck) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 40-47 cm, rozpiętość skrzydeł 65-72 cm, masa ciała 340-1000 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Kaczor ubarwiony czarno z białymi bokami ciała, w szacie godowej ma długi czub zwisający z tyłu głowy. Samica brunatna z krótkim czubkiem. Dziób szary z czarnym końcem. W Polsce obecnie szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy, pojawił się w naszym kraju dopiero pod koniec XIX wieku. Zamieszkuje stawy, jeziora, starorzecza z zarośniętymi brzegami. Gniazdo zakłada na ziemi lub na wodzie (pływająca platforma z roślin). W okresie V-VII składa 8-11 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 23-28 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VIII-XII, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: mięczaki i bezkręgowce wodne, rośliny wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 15-25 tysięcy par. Gatunek łowny. Okres polowań od 15 sierpnia do 21 grudnia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Lophophanes cristatus, ang. Crested Tit) ptak z rodziny Paridae (sikory), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 10,5-12 cm, masa ciała 10-13 g. Wyróżnia się zaostrzonym, czarno plamkowanym czubkiem. Na głowie niepowtarzalny, czarno-biały rysunek. Wierzch szarobrązowy, spód białawopłowy. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje bory, najchętniej świerkowe. Gniazduje w dziuplach. W okresie IV-V składa 6-8 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-16 dni. Wyprowadza jeden, czasem dwa lęgi w roku. Gatunek osiadły. Pożywienie: owady (głównie gąsienice), zimą także nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 100-200 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Carduelis spinus, ang. Siskin) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-12,5 cm, masa ciała 11-18 g. Samiec z czarną czapeczką i plamka na gardle i szarymi policzkami. Reszta głowy, szyja i pierś żółte, brzuch biały, ciemno kreskowany. Kark i grzbiet zielonkawe, ciemno kreskowane. Na czarnym skrzydle dwa żółte paski i obrzeżenia lotek. Żółte również boki nasady ogona i kuper. Samica bez rysunku na głowie i znacznie mniej żółta. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wiosną i latem bory, a zimą - olsy. Gniazdo zakłada wysoko na drzewach. W okresie IV-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-13 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: nasiona olchy, brzozy, wiosną także owady. Liczebność w Polsce szacowana na 10-20 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45