Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Crex crex, ang. Corncrake) ptak z rodziny Rallidae (chruściele), rzędu Gruiformes (żurawiowe). Długość ciała 22-25 cm, masa ciała 120-210 g. Wierzch ciała brunatny z beżowym łuskowanym wzorem. Spód szary i płowy, brzuch i boki ciała rdzawo-białawe pręgowane. Skrzydła brązowordzawe. Dziób krótki, mocny. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy, liczniejszy we wschodniej części kraju. Zamieszkuje łąki (niezbyt mokre) z bujną roślinnością zielną. Prowadzi bardzo skryty tryb życia i praktycznie nigdy nie pojawia się na odsłoniętym terenie. Swą obecność zdradza donośnym, dwusylabowym głosem „krrek-krrek”. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 8-12 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 16-19 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i IX-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce, nasiona, zielone części roślin. Liczebność w Polsce szacowana na 30-45 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Turdus atrogularis, ang. Black-throated Thrush) ptak z rodziny Turdidae (drozdy), rzędu Passeriformes (wróblowe). Do niedawna łączony w jeden gatunek z drozdem rdzawogardłym. Długość ciała 23-25,5 cm, masa ciała 75-105 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec na rozległą plamę na gardle i szyi sięgającą aż do piersi, która u samicy jest jaśniejsza i złożona z czarnych plamek. Wierzch, skrzydła i ogon szare. Spód skrzydeł w locie rudawy. Dziób żółty z czarnym końcem. Gniazduje w syberyjskiej tajdze na zachód od Uralu. Do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: owady, dżdżownice, jagody. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Turdus torquatus, ang. Ring Ouzel) ptak z rodziny Turdidae (drozdy), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 24-27 cm, masa ciała 92-138 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma białą półobrożę na piersi i rozjaśnione brzegi piór na skrzydłach i spodzie ciała. Samica bardziej brunatna z wyraźniejszym łuskowanym rysunkiem, półobroża słabo zaznaczona. W Polsce lęgowy wyłącznie w górach powyżej 700 m n.p.m. Zamieszkuje rozrzedzone bory świerkowe. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-14 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VIII-IX. Pożywienie: owady, dżdżownice, jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 1000-3000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Turdus ruficollis, ang. Red-throated Thrush) ptak z rodziny Turdidae (drozdy), rzędu Passeriformes (wróblowe). Do niedawna łączony w jeden gatunek z drozdem czarnogardłym. Długość ciała 23-25,5 cm, masa ciała 75-105 g. U samca brew, gardło, szyja i górna pierś rdzawobrązowe. Cały wierzch ciała szary, a spód białawy z plamkami po bokach. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samica ma rdzawe barwy wyblakłe. Gniazduje w tajdze południowej i środkowej Syberii, Ałtaju i Zabjkala. Do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: owady, dżdżownice, jagody. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Turdus iliacus, ang. Redwing) ptak z rodziny Turdidae (drozdy), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 19-23 cm, masa ciała 46-88 g. Na głowie wyrazisty wzór z białymi brwiami i wąsami. Wierzch jednolicie szarobrunatny, spód gęsto plamkowany na białym tle. Boki ciała i pokrywy podskrzydłowe rdzawe. Dziób czarny z żółtą nasadą żuchwy. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce regularnie przelotny, ponadto lokalnie i bardzo nielicznie lęgowy, głównie na północnym-wschodzie. Zamieszkuje lasy mieszane i liściaste (najchętniej łęgi i olsy, rzadziej grądy) - zwykle obrzeża. Gniazdo zakłada na drzewach lub krzewach. W okresie V-VI składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-13 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i IX-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: owady, dżdżownice, jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 500-1000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Gallinago media, ang. Great Snipe) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 26-30 (w tym dziób 6-7) cm, rozpiętość skrzydeł 43-50 cm, masa ciała 140-227 g. Nieco większy od kszyka, o masywniejszej sylwetce. Również ubarwienie bardzo podobne do niego, ale cały brzuch pręgowany, a na pokrywach skrzydłowych zaznaczone dwa wyraźne, białe paski. W locie ogon z rdzawym środkiem i białymi bokami. Dziób długi, mocny. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce regularnie, choć niezbyt licznie przelotny, ponadto bardzo nielicznie lęgowy, głównie w północno-wschodniej części kraju (Biebrza, Narew, Bug, Polesie). Zamieszkuje turzycowiska i łąki bagiennych dolin rzecznych. Wiosną odbywa grupowe toki, podczas których puszą upierzenie, roztaczają ogon i skrzydła oraz podskakują, wydając przy tym osobliwe klekoczące i świszczące głosy. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 4 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 22-24 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden, rzadziej dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VII-XI, zimuje w Afryce. Pożywienie: bezkręgowce, rzadziej nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 750-850 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Upupa epops, ang. Hoopoe) ptak z rodziny Upupidae (dudki), zaliczanej obecnie do rzędu Bucerotiformes (dzioborożcowe). Długość ciała 25-29 cm (w tym dziób 4-5 cm), rozpiętość skrzydeł 44-48 cm, masa ciała 47-87 g. Ubarwienie płoworóżowe z czarno-biało pręgowanym grzbietem i skrzydłami oraz czarnym ogonem z białą przepaską. Na głowie długi ruchliwy czub z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce rozpowszechniony, choć niezbyt liczny gatunek lęgowy. Zamieszkuje skraje lasów, łąki z zadrzewieniami, pastwiska. Gniazdo zakłada w dziuplach drzew lub w zakamarkach budynków. W okresie V-VI składa 7-8 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 15-16 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i IX-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: duże owady, ich larwy i poczwarki. Liczebność w Polsce szacowana na 10-15 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Hirundo rustica, ang. Barn Swallow) ptak z rodziny Hirundinidae (jaskółkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 17-21 cm (w tym wydłużone sterówki ogona 3-6,5 cm), masa ciała 16-25 g. Granatowo połyskujący, czarny wierzch ciała i białawy lub jasnopomarańczowy spód. Gardło i czoło rdzawe, oddzielone od piersi czarną przepaską. Skrajne sterówki wydłużone, przez co ogon jest głęboko rozwidlony. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje osiedla ludzkie. Gniazdo zakłada w budynkach (najczęściej wewnątrz obór lub stodół). W okresie V-VIII składa 4-5 jaj, które wysiaduje samica przy niewielkiej pomocy samca przez 11-19 dni. Wyprowadza 2-3 lęgi w roku. Po okresie lęgowym nocuje wielotysięcznymi stadami w trzcinach. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne owady latające. Liczebność w Polsce szacowana na 1800000-2700000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45