Ilość znalezionych haseł: 401
(ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), [gr. anabíosis = ożywianie], stan życia utajonego organizmu (lub formy przetrwalnej) charakteryzujący się silnym zahamowaniem procesów życiowych. Występuje u niektórych roślin (np. mszaków, nasion roślin kwiatowych, porostów), grzybów, zwierząt (np. wrotków, nicieni, niesporczaków) oraz mikroorganizmów (np. przetrwalników bakterii). Powstaje w związku z działaniem niekorzystnych warunków środowiska, przede wszystkim pod wpływem długotrwałej suszy, i jest adaptacją do tych warunków. Organizmy, przechodząc w stan a., tracą wodę, minimalizują przemianę materii, otaczają się grubymi osłonkami. Mogą w ten sposób trwać nawet kilkadziesiąt lat. Po ustąpieniu niekorzystnych warunków zewnętrznych organizmy te powracają do normalnego życia.
Zobacz więcej...
(gleboznawstwo leśne), analiza gleby to zestaw czynności polowych, laboratoryjnych i kameralnych, których wynikiem jest ustalenie podstawowych i specjalistycznych właściwości gleby. Analizą polową są → terenowe badania gleby. Analiza laboratoryjna rozpoczyna się od oznaczenia uziarnienia gleby, odczynu, kwasowości, zawartości węgla organicznego i azotu całkowitego, zawartości kationów, anionów pojemności sorpcyjnej, makroelementów, mikroelementów i metali ciężkich, a także wielu składników organicznych, w tym liczebności bakterii, grzybów, oznaczanie aktywności enzymów, pomiar oddychania gleby i inne: → fizyczne właściwości gleb, → chemiczne i fizykochemiczne właściwości gleb, → biochemia i biogeochemia gleby. Do oznaczania właściwości służy aparatura laboratoryjna. Opracowanie wyników, to ich ujęcie w formie tabel i rycin, co czyni je prostszymi i łatwymi do interpretacji. W trosce o jakość wyników prac laboratoryjnych wprowadzono → certyfikat akredytacji laboratorium.
Zobacz więcej...
(urządzanie lasu), opracowanie będące częścią opisania ogólnego (elaboratu) planu urządzenia lasu nadleśnictwa, powstałe na bazie referatu przedstawianego przez nadleśniczego na Naradzie Techniczno-Gospodarczej, skorygowanego koreferatami wykonawcy pul i Inspekcji Lasów Państwowych oraz referatem kierownika ZOL. Analiza obejmuje zestawione według obrębów leśnych oraz łącznie dla nadleśnictwa m.in.: zmiany w stanie posiadania, porównanie zaplanowanych zadań gospodarczych na ubiegłe dziesięciolecie z ich wykonaniem, ocenę stanu lasu, rozmiar wykonanych prac zalesieniowych, rozmiar szkód w lasach, wyniki użytkowania ubocznego, ocenę wykonania zadań wynikających z programu ochrony przyrody, wnioski wynikające z porównania powierzchni leśnej i zasobów drzewnych w kolejnych planach urządzenia lasu.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 »
Wszystkich stron: 27