(gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do pomiaru zawartości całkowitej węgla (C), azotu (N) i siarki (S) w szerokim zakresie materiałów organicznych (żywność, gleba, rośliny, nawozy). System oparty jest na technice spalania próbki, która zapewnia wyniki dla wszystkich trzech pierwiastków w przeciągu 6 minut. Próbka zostaje spalona w strumieniu tlenu. Tlenki węgla i siarki są oznaczane dzięki detektorowi podczerwieni, natomiast redukowany azot - przez detektor przewodności cieplnej. Wyniki wyrażone są w %. Oznaczenie zawartości węgla organicznego i azotu całkowitego jest powszechnie stosowane w dokumentacji gleb i siedlisk leśnych.
(gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do oznaczania w próbkach wodnych zawartości węgla całkowitego (TC),węgla nieorganicznego (IC) oraz całkowitego węgla organicznego (TOC) oraz azotu całkowitego (TN). TC- węgiel całkowity zawarty w próbce spala się w temperaturze 680oC do dwutlenku węgla przechodząc przez utleniający katalizator. Produkty spalania ulegają schłodzeniu, odwodnieniu, usuwane są chlor i inne halogeny, a następnie w komorze pomiarowej analizatora gazów NDIR (niedyspersyjny analizator podczerwieni) mierzone jest stężenie dwutlenku węgla. Sygnał analogowy detekcji NDIR tworzy pik, powierzchnię piku mierzy oprogramowanie. Powierzchnia piku jest proporcjonalna do stężenia TC w próbce. IC – węgiel nieorganiczny jest konwertowany do dwutlenku węgla i wykrywany przez NDIR. TN – azot całkowity zawarty w próbce w temperaturze 720oC rozkłada się do tlenku azotu NO. Gaz nośny jest chłodzony i odwilżany, następnie dociera do detektora chemiluminescencyjnego, który wykrywa tlenek azotu. Sygnał z detektora daje pik, tym sposobem można zmierzyć stężenie TN w próbce.
(Gleboznawstwo leśne), zawartość rtęci, metalu bardzo silnie toksycznego, w próbkach środowiskowych zarówno stałych jak i płynnych jest obiektem szerokiego zainteresowania specjalistów z zakresu ochrony przyrody. Poznanie zawartości rtęci umożliwia analizator rtęci. Urządzenie służy do bezpośredniego oznaczania uwolnionej w czasie spalania w piecu w temperaturze 650oC rtęci w próbkach stałych rozdrobnionych i w wodzie. W zależności od zawartości pierwiastka analizę wykonuje się w łódkach kwarcowych dla śladowych zawartości rtęci lub niklowych. Rtęć uwolniona z amalgamatora gromadzona jest w kuwecie pomiarowej, a odczyt stężenia rtęci otrzymywany jest dzięki detektorowi spektrometru.
(Gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do całkowicie zautomatyzowanej, mokrej analizy chemicznej wody, gleby. Główne zastosowanie to oznaczanie różnych form azotu (amoniak, azotany, azotyny), jak również fosforu. Mała ilość próbki jest wstrzykiwana do nośnika. Nośnik łączy się z jednym lub więcej odczynników w celu wytworzenia reakcji chemicznej następnie przepływa przez przewody, pętle mieszające i ostatecznie przez kuwetę przepływową w detektorze. Wynikająca z tego zmiana koloru w strefie próbki mierzona jest w detektorze zapewniając wyniki.
(bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie), trudna do rozpoznania, ostra, gorączkowa, odkleszczowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie zaliczane do riketsji. Objawy chorobowe przypominają grypę (gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie, kaszel, itd).
(botanika leśna, anatomia i morfologia roślin), połączenia podłużnych i poprzecznych wiązek przewodzących (nerwów) blaszek liściowych.
(gleboznawstwo leśne), skała magmowa wylewna, obojętna, o strukturze porfirowej. Prakryształami są amfibol i piroksen, oraz plagioklazy bogate w wapń, a także biotyt. Pozostałą część skały wypełnia szare ciasto skalne. Właściwości chemiczne skała ta posiada zbliżone do diorytu. W Polsce andezyt jest znany z góry Wżar w Pieninach. Przydatność glebotwórcza, ze względu na ograniczone występowanie w Polsce – niewielka.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Właściwości andic – (jap. an – ciemny i do – gleba) mają wszystkie wymienione cechy: (1) zawartość Alo+½Feo ekstrahowane w kwaśnym (pH 3) roztworze szczawianowym wynosi ≥2%, (2) gęstość objętościową ≤0,90 kg*dm-3, (3) retencja fosforanów ≥85%. Wyróżnia sie obecnością w glebie wietrzejącego piroklastycznego szkliwa wulkanicznego, szczególnie słabo wykrystalizowanych glinokrzemianów, często występujących w kompleksach z materią organiczną.
(gleboznawstwo leśne), jednostka systematyki gleb wyróżniana w międzynarowych systemach klasyfikacji (→ systematyzowanie gleb), również w Systematyce gleb Polski [2011], nie wyróżniana natomiast w stosowanej w gospodarce leśnej Klasyfikacji gleb leśnych Polski [2000]. Przykładem takiej gleby jest Andosol próchniczny prezentowany obok fotograficznie, a szczegółowe dane analityczne i opisowe tej gleby (Grupa G7, stanowisko 8S) znajdują się w → Muzeum Gleb.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), system operacyjny dla urządzeń mobilnych typu smartfony czy tablety. Android oparty jest na jądrze Linuksa oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Android zrzesza dużą społeczność deweloperów piszących aplikacje, dzięki czemu system ten staje się coraz bardziej popularny w tym segmencie rynku.
(urządzanie lasu), zmiana planu urządzenia lasu może być dokonana w formie aneksu do tego planu (np. z powodu szkody lub klęski żywiołowej, skutkującej brakiem możliwości utrzymania zatwierdzonego etatu cięć użytkowania głównego). Zmiana planu urządzenia lasu dokonywana jest na wniosek nadleśniczego, weryfikowany przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, który sporządza niezbędną dokumentację uzasadniającą wnioskowaną zmianę, oraz kieruje ją do ministra właściwego do spraw środowiska, poprzez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wraz z wnioskiem o zatwierdzenie aneksu do planu urządzenia lasu. Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko powinna dotyczyć stanu lasu po usunięciu skutków klęski lub szkody. W tym wypadku do wniosku nadleśniczego należy dołączyć opinię właściwego Zespołu Ochrony Lasu. Zakres dokumentacji aneksu oraz sposób jej sporządzenia (w tym inwentaryzacja uszkodzeń oraz miąższości uszkodzonych drzew i drzewostanów) – jako specyficzne elementy kompleksowego programu usuwania skutków szkód powstałych w danym nadleśnictwie – ustalane są zgodnie z „Instrukcją ochrony lasu”.
(fitopatologia leśna), przenoszenie zarazków chorobotwórczych za pomocą powietrza np. przenoszenie zarodników grzybów przez prądy powietrzne.
(botanika leśna, ekologia i geografia roślin), rozprzestrzenianie diaspor roślinnych w wyniku ruchów powietrza, najczęściej ruchów poziomych, czyli wiatru. AQnemochoria zwana jest też wiatrosiewnością.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd służący do pomiaru prędkości wiatru. Biorąc pod uwagę zasadę działania czujnika lub systemu pomiarowego najczęściej wyróżnia się anemometry tachometryczne (wirnikowe), kalorymetryczne, chronometryczne (ultradźwiękowe).
(meteorologia i klimatologia leśna), barometr deformacyjny - przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, w którym zasadniczym elementem jest puszka Vidiego tj. puszka próżniowa, w której pod wpływem zmian ciśnieniea następuje odkształcanie membran.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » Wszystkich stron: 27