(gleboznawstwo leśne), jednostka główna wyróżniana w systemie klasyfikacji gleb → World Reference Base for Soil Resources (WRB), odpowiada typowi gleb w Klasyfikacji gleb leśnych Polski [2000] → Arenosole.
(gleboznawstwo leśne), areometr to przyrząd do badania gęstości cieczy, zawiesin. W gleboznawstwie przystosowany do mierzenia gęstości zawiesiny glebowej w sedymentacyjnej metodzie oznaczania uziarnienia. Metodą taką jest → metoda areometryczna uziarnienia gleb. Sprzęt ten jest podstawowym wyposażeniem pracowni wykonującej analizy gleb.
(gleboznawstwo leśne), jest poziomem diagnostycznym gleb płowych zawierającym wyraźnie więcej iłu niż poziom leżący nad nim i pod nim. Jest to spowodowane iluwialną akumulacją iłu (→ proces iluwialny). Wykazuje ślady iluwiacji w formie: obecności zorientowanego iłu pomiędzy ziarnami, obecności wyściółek ilastych w porach, obecności otoczek ilastych na ścianach agregatów, i inne.
(łowiectwo), jedna z pierwszych broni palnej o dłgich lufach lub lufie, z zamkiem lontowym, albo kołowym, z kolbą i łożem bogato zdobiotym (inkrustowanym), powszechnie używana w XV i XVI wieku.
(gleboznawstwo leśne), skały osadowe klastyczne zaliczane do psamitów stanowiące odmianę piaskowców (piaskowiec arkozowy). Odznaczają się barwą szarą, żółtawą, czerwonawą i różową. Są zbudowane głównie z kwarcu i skaleni potasowych (od 20-50%), a także w mniejszych ilościach z muskowitu i biotytu spojonych najczęściej spoiwem żelazistym i węglanowym. W Polsce występują w Sudetach oraz koło Krzeszowic (arkoza kwaczalska). Posiada korzystne właściwości glebotwórcze, bo są łatwo wietrzejące i zawierają wiele minerałów, a więc zwietrzelina jest bogata w biogeny. Występują jednak lokalnie.
(edukacja leśna), specjalnie przygotowana karta, anonimowo wypełniana przez uczestników zajęć, pozwalająca na ocenę zajęć: treści, przydatności, sposobu prowadzenia, komunikatywności, materiałów i pomocy dydaktycznych itp.; arkusz może być złożony z wielu pytań o charakterze otwartym, może zawierać pytania z ściśle określonymi wariantami odpowiedzi do wyboru, może być również w postaci graficznej (np. piktogramy określające odpowiednie opinie do wyboru).
(ochrona przeciwpożarowa), dokument ewidencyjny pożaru powstałego na terenie nadleśnictwa, zawierający podstawowe dane pożaru, m.in.: datę, czas i miejsce powstania pożaru, charakterystykę pożaru, dane taksacyjne drzewostanu w którym miał miejsce pożar, jednostki uczestniczące w akcji gaśniczej.
(edukacja leśna), patrz →arkusz ewaliacyjny
(edukacja leśna), zestaw objaśnień i zadań do wykonania przez ucznia, uczestnika zajęć, może stanowić przewodnik do samodzielnego realizowania/rozwiązania zadań zaplanowanych na danych zajęciach; celem pracy z arkuszem pracy jest aktywowanie i usamodzielnianie odbiorcy przy poznawania danego zagadnienia - karta służy zapisywaniu obserwacji i w oparciu o nie udzielaniu odpowiedzi nt. danego zjawiska przyrodniczego.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), ARM - Advanced RISC Machine, pierwotnie Acorn RISC Machine - jest 32-bitową architekturą (modelem programowym) procesorów typu RISC. Różne wersje procesorów ARM są szeroko stosowane w systemach wbudowanych (ang.emedded systems) i systemach o niskim poborze mocy, ze względu na ich energooszczędną architekturę.
(mechanizacja prac leśnych), urządzenie służące do produkcji sztucznego śniegu. Wyposażone jest zwykle w pompę, dysze rozpylające i wentylator. Działa w temperaturze poniżej zera. W produkcji szkółkarskiej ma zastosowanie w mroźne i bezśnieżne zimy, kiedy to służy do okrywania sadzonek śniegiem w celu ochrony przed wymarzaniem.
(ochrona lasu), opieńkowa zgnilizna korzeni, groźna choroba drzew i krzewów iglastych oraz liściastych, której sprawcą są grzyby z rodzaju opieńka (Armilaria).
(uboczne użytkowanie lasu), metoda leczenia za pomocą substancji zapachowych. Szczególne zastosowanie znajdują tu olejki eteryczne, zalecane najczęściej w leczeniu dolegliwości układu oddechowego.
(gleboznawstwo leśne), wytwór ręki ludzkiej, każdy przedmiot wykonany lub zmodyfikowany przez człowieka, zapomniany i najczęściej pogrzebany w glebie, a następnie odkryty w wyniku badań archeologicznych. Większość artefaktów przetrwała do czasu odkrycia dzięki konserwującej funkcji gleb. Pomagają one w odtwarzaniu historii kultury materialnej ludzkości. Przestrzeń gleby w której obecne są artefakty to → warstwa kulturowa.
(ochrona przyrody), (łac. arte factum – wytworzone sztuką) kopalne przedmioty wykonane przez człowieka bądź zawierające ślady ludzkiej obróbki pochodzenia organicznego (wyroby z kości, drewna, skóry itp.) albo z kamienia (narzędzia krzemienne itp.) lub z metalu.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » Wszystkich stron: 27