(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), drzewostan odnawiany naturalnie w sposób ciągły, lub sztuczne przy wykorzystaniu leśnego materiału rozmnożeniowego, powstałego z leśnego materiału podstawowego znajdującego się w miejscu, w którym rośnie lub w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca.
(geomatyka), przyrząd do wykreślania map wektorowych na podstawie materiałów rastrowych.
(łowiectwo), broń samopowtarzalna; przeładowanie, wyrzut wystrzelonej łuski i wprowadzenie nowego naboju odbywa się samoczynnie.
(gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do mycia naczyń laboratoryjnych szklanych, ceramicznych, teflonowych, kwarcowych wykorzystywanych w technikach AAS (Atomowa Spektrometria Absorpcyjna – Atomic Absorption Spectrometry)), ICP-AES (Spektrometria atomowa emisyjna z indukcyjnie sprzężoną plazmą - Inductively Coupled Plasma - Atomic Emission Spectrometry) do analiz śladowych. Posiada automatyczną kontrolę temperatury, wbudowany system wyciągowy, elementy stalowe pokryte teflonem w celu ochrony przed korozją, możliwość zapamiętania kilku programów. Sprzęt przydatny w przygotowaniu szkła laboratoryjnego do oznaczania śladów na poziomie ppb.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ruchomego ramienia zamocowanego na postumencie i dwóch stołów do układania (mocowania) spawanych elementów, stołu do układania konstrukcji w formie wielościanów i stołu do mocowania elementów obrotowych. Jest programowany i sterowany komputerowo. Na prezentowanym filmie spawa elementy konstrukcji ciągnika zrywkowego LKT, najpierw czyszczona jest dysza, a następnie ustawiany jest element do spawania i wykonywana spoina, spawanie odbywa się w argonowej osłonie gazowej. Wykonany spaw odznacza się dużą równomiernością, posiada gwarantowaną wytrzymałość i nie wymaga obróbki (czyszczenia).
(ergonomia w leśnictwie), stanowisko operatora harvestera wymaga od niego odbierania dużej ilości sygnałów roboczych i jednocześnie sterowania wieloma urządzeniami sterowniczymi maszyny. W celu zmniejszenia obciążenia operatora pracą zainstalowano w kabinie urządzenie komputerowe prowadzace, po skalibrowaniu, proces manipulacji i wyrzynkę sortymentów przez głowicę obróbczą. Na filmie przedstawiono wyniki komputerowej wyróbki drewna wyświetlane na monitorze minikomputera.
(mechanizacja prac leśnych), podczas spawania światło łuku elektrycznego posiada takie natężenie, że niemożliwa jest obserwacja miejsca pracy bez osłony wzroku. Występują przyłbice ze stałym filtrem, jednak tutaj rozpoczęcie pracy jest trudne. Przyłbica spawalnicza samo ściemniająca posiada automatyczny włącznik zapewniający wygodną pracę a możliwość regulacji parametrów i rozmiaru maski pozwala dostosować ją do aktualnie wykonywanej pracy i do wymagań użytkownika. Wyposażona została w płynną regulację czułości reakcji fotoczujników, posiada przełącznik trybów spawania oraz regulację poziomu zaciemnienia. Jest niezbędna przy pracach spawalniczych.
(gleboznawstwo leśne), urządzenie służy do mycia, płukania, dezynfekowania i suszenia sprzętu laboratoryjnego z obszarów analitycznych i preparacyjnych. Jest sterowane elektronicznie z wieloma standardowymi programami myjącymi z możliwością modyfikacji parametrów programów. Nastawa parametrów suszenia szkła, temperatury w zakresie 50-99oC i czasu od 1 do 99 minut.
(mechanizacja prac leśnych), przy produkcji seryjnej dużych ilości ciągników opłaca się stosowanie automatycznych linii produkcyjnych. Na takiej linii czynności wykonują roboty, miejsce obróbki jest dobrze osłonięte i zabezpieczone przed postronnymi osobami, czynności wykonywane są szybko, precyzyjnie w sposób powtarzalny, co gwarantuje wysoką jakość. Na linii takiej na przykład produkowane są silniki ciągników Valtra.
(mechanizacja prac leśnych), piła łańcuchowa pilarki wymaga okresowego ostrzenia, tradycyjnie czynność ta wykonywana jest przez pilarza przy pomocy pilnika okrągłego dobieranego dla danego wymiaru łańcucha, służącego do ostrzenia ogniw tnących i pilnika płaskiego służącego do skracania organiczników wióra. Operacja ta powinna być powtarzana zwykle po spaleniu jednego zbiornika paliwa i jest ona dość czasochłonna. Firma Oregon wyprodukowała urządzenie, które montowane jest na otworach prowadnicy piły łańcuchowej, po uruchomieniu pilarki i dociśnięciu wierzchołkiem prowadnicy wraz zamontowanym urządzeniem ostrzącym do drzewa po kilku sekundach piła jest naostrzona. Nie wymaga demontażu, robienia przerwy w pracy ani uciążliwego piłowania.
Automatyczne prowadzenie ciągników uniwertsalnych podczas prac polowych, lub zdalne sterowanie maszyn leśnych podczas pozyskania drewna.
(ergonomia w leśnictwie), ciężkie i niebezpieczne prace w leśnictwie powodują konieczność poszukiwania nowoczesnych rozwiązań podnoszących komfort pracy operatorów leśnych i ograniczanie uciążliwości pracy. Ograniczanie uciążliwości prac leśnych może być realizowane przez stosowanie zaawansowanej mechanizacji a nawet automatyzacji procesów produkcyjnych w lesie.
(ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), zdolność biocenozy do wewnętrznej regulacji procesów w niej zachodzących, dzięki której może zachować stabilność i trwałość. Cechy te przejawiają się utrzymaniem względnie stałej liczby i liczebności populacji poszczególnych gatunków. Zapewnia to płynny przepływ energii między poziomami troficznymi. Biocenoza nie jest w pełni autonomicznym układem, gdyż podlega wpływowi środowiska zewnętrznego i jest od niego uzależniona.
(ergonomia w leśnictwie), nie tworzy wyraźnie wydzielonych ośrodków (skupisk). Stanowi twór luźno utkany. Zlokalizowany jest zarówno w ośrodkowym jak i obwodowym systemie nerwowym. Składa się ze: zwojów, splotów i wypustek. Nazwę swą zawdzięcza roli jaką pełni. Z jednej strony jest odpowiedzialny za równowagę funkcjonalną organizmu (samoregulujących się), a z drugiej - posiada zdolność sterowania, jak również możliwość przeciwdziałania tym zdolnościom. Pełni też rolę regulatora procesów wegetatywnych, zachodzących w narządach wewnętrznych, nie kontrolowanych przez świadomość.
(zarząd przypadający oraz sprawowany przez Lasy Państwowe), szczególny przypadek prawa podmiotowego; jest to mianowicie prawnie zagwarantowana możliwość korzystania przez twórcę (lub jego spadkobierców) na zasadach wyłączności z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do uzyskiwania wynagrodzenia za korzystanie z utworu – chyba że przepisy właściwe w sprawach prawa autorskiego i prawach pokrewnych stanowią inaczej.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » Wszystkich stron: 27