Ł
Ilość znalezionych haseł: 93
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Cygnus columbianus, ang. Bewick's Swan) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 115-127 cm (tułów ok. 60 cm), rozpiętość skrzydeł 170-195 cm, masa ciała 4,5-8 kg. Najmniejszy z naszych łabędzi. Sylwetką przypomina łabędzia krzykliwego ale ma wyraźnie krótszą szyję i okrągłą głowę z krótszym dziobem. Dziób w większości czarny z jaskrawo żółtą, owalną plamą u nasady. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje północną Eurazję i północną część Ameryki Północnej. W Polsce spotykany nielicznie, wyłącznie na przelotach. Gatunek towarzyski, tworzący podczas wędrówek znaczne skupienia. Zaczął się pojawiać w naszym kraju dopiero w drugiej połowie XX wieku, gdy jego trasa wędrówkowa uległa przesunięciu na zachód. Przeloty III-IV i X-XII, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Czarnego. Zamieszkuje wody morskie i śródlądowe. Pożywienie: głównie rośliny wodne, trawy, zboża. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Cygnus cygnus, ang. Whooper Swan) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 140-160 cm (tułów ok. 75 cm), rozpiętość skrzydeł 205-235 cm, masa ciała 8,5-14 kg. Wielkości łabędzia niemego, ale sprawia wrażenie smuklejszego dzięki długiej i wyprostowanej, a nie esowato wygiętej, szyi. Upierzenie całkowicie białe. Dziób czarny z żółtą nasadą sięgającą klinem do połowy jego długości. Młode ptaki są jednolicie szare, a nasada dzioba cielista. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce regularnie, choć niezbyt licznie przelotny, od początku lat 1970. także lęgowy. Jego liczebność sukcesywnie wzrasta, a zasięg się poszerza. Zamieszkuje jeziora z zarośniętymi brzegami, stawy. Gniazdo zakłada na ziemi (czasem pływające na wodzie). W okresie V-VI składa 3-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 31-42 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty II-IV i X-XII, zimuje w zachodniej i południowej Europie, nielicznie również w Polsce. Pożywienie: głównie rośliny wodne, trawy, zboża. Liczebność w Polsce szacowana na 30-35 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Cygnus olor, ang. Mute Swan) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 140-160 cm (tułów ok. 80 cm), rozpiętość skrzydeł 200-240 cm, masa ciała 7,6-14,3 kg. Powszechnie znany, duży, biały ptak z czerwonym dziobem i czarną naroślą nad nim. Młode przez pierwszy rok życia są brązowe, stopniowo bielejąc. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje jeziora z zarośniętymi brzegami, stawy, parki miejskie. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin), czasem na ziemi. W okresie IV-VI składa 5-8 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 35-41 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i XI-XII, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: głównie rośliny wodne. Liczebność w Polsce szacowana na 6,5-7 tys. par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
1 2 3 4 5 6 7 »
Wszystkich stron: 7