(entomologia leśna), (Trichoptera) owady o ortognatycznej głowie. Narządy gębowe przejściowe pomiędzy typem gryzącym a ssącym. Przyoczka 2-3 lub nie występują. Skrzydła błoniaste, pokryte łuseczkami, przednie węższe od tylnych. Stopy 5-członowe. Przeobrażenie zupełne, poczwarka wolna. Larwy prowadzą wodny tryb życia i budują charakterystyczne rurkowate osłony. Postacie doskonałe odżywiają się sokami roślinnymi, larwy - pokarmem roślinnym i zwierzęcym. W Polsce występuje ok. 260 gatunków.
(entomologia leśna), (Coleoptera), owady o głowie prognatycznej, otrognatycznej, rzadziej hipognatycznej. Narządy gębowe gryzące. Przyoczek zwykle brak. Przednie skrzydła przekształcone w zesklerotyzowane pokrywy. Stopy 2-5-członowe. Przeobrażenie zupełne, larwy apodialne lub oligopodialne, poczwarka zwykle wolna. Odżywiają się różnorodnym pokarmem. W Polsce występuje ok. 6200 gatunków.
(łowiectwo), ceremonia przyjęcia nowego członka do grona myśliwych.
(meteorologia i klimatologia leśna), stan atmosfery, w którym pionowy gradient temperatury powietrza jest większy od gradientu adiabatycznego, warunkuje występowanie konwekcji.
(ergonomia w leśnictwie), jest to wartość chwilowa strumienia energii akustycznej przepływającej przez jednostkową powierzchnię w kierunku chwilowej prędkości akustycznej w tym miejscu. Jest to wielkość wektorowa, która jest równa iloczynowi chwilowego ciśnienia akustycznego w punkcie i chwilowej prędkości akustycznej.
(łowiectwo), ogon muflona
(użytkowanie lasu), element roboczy urządzeń do załadunku i zrywki drewna, wykonany zwykle w postaci kleszczy chwytających jedną lub kilka kłód, dłużyc itp.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z dwóch ramion chwytaka zakończonych klinami. Mocowany jest przy pomocy zawiesia i rotatora na żurawiu. Ramiona chwytaka zamykane są hydraulicznie. Służy do rozszczepiania i załadunku kłód, mocowany jest na żurawiu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest łupanie dużych drzew, bez ich podnoszenia. Można również łupać kłody przed ich załadowaniem na środek transportowy. Jeśli nie ma potrzeby łupania chwytak może służyć do zwykłego załadunku drewna.
(użytkowanie lasu), kleszcze spinające odziomki, które umożliwiają półpodwieszoną zrywkę drewna (dłużyc lub całych drzew).
(mechanizacja prac leśnych), chwytak oprócz łap zaciskowych posiada w swoim wyposażeniu również piłę łańcuchową. Często forwarder musi wykonywać zrywkę sortymentów dłuższych jak by to wynikało z jego przeznaczenia. W takim przypadku konieczna jest przerzynka sortymentu przed jego załadunkiem. By to umożliwić skonstruowano chwytak żurawia wyposażony w piłę łańcuchową, dzięki temu operator przed załadunkiem może przeciąć zbyt długą kłodę. Maszyna wyposażona w chwytak z piłą może również być wykorzystywana, jako procesor do pozyskania całych drzew (biomasy).
(mechanizacja prac leśnych), służy do zrywki półpodwieszonej drewna długiego lub załadunku na przyczepę sortymentów krótkich. Służy do podnoszenia i ma możliwość wychyleń bocznych. Podnoszone lub zrywane drewno może być opierane o płytę oporową, w którą maszyna jest wyposażona. Maszyna zasilana jest od układu zewnętrznego hydrauliki ciągnika. Chwytak zrywkowo – załadowczy zawieszony jest na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika uniwersalnego.
(użytkowanie lasu), urządzenie pomocnicze do zrywki drewna ciągnikiem rolniczym, zawieszane na podnośniku ciągników, który umożliwia prowadzenie półpodwieszonej zrywki drewna.
(mechanizacja prac leśnych), chwytak mocowany na wysięgniku pozwala na zrywkę drewna, które jest umieszczone z boku szlaku zrywkowego bez ustawiania ciągnika wzdłuż osi zrywanego drewna. Umożliwia on również zrywkę jednoosobową bez konieczności opuszczania kabiny przez operatora. Ciągnik wyposażony w chwytak na żurawiu może również w połączeniu z przyczepą kłonicową służyć jako forwarder lub też ładować drewno na inne przyczepy.
(mechanizacja prac leśnych), są to obwody magnetyczne wykonane z wykorzystaniem magnesów trwałych. Urządzenia te nie wymagają żadnego zewnętrznego ani wewnętrznego zasilania. Włączanie i rozłączanie pola magnetycznego następuje w wyniku przestawienia ręcznej dźwigni. Pole magnetyczne chwytaków jest wytwarzane przez spiekane magnesy neodymowe najnowszej generacji. Służą do podnoszenia i przenoszenia ciężkich elementów z żelaza i stali magnetycznych. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i stosunkowo małej wadze są bardzo wygodne i łatwe w obsłudze.
bezpieczny dla zwierząt sposób postępowania z gadami, który nie czyni krzywdy gadom. Gady w sposób gwałtowny reagują na próby chwytania, co może skutkować urwaniem ogona (w przypadku jaszczurek), uszkodzeniem skóry, nawet uszkodzeniem narządów wewnętrznych (w przypadku węży).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 » Wszystkich stron: 38