E
Ilość znalezionych haseł: 343
(ekologia lasu, ekologia drzew leśnych), ekotyp jakiegoś gatunku drzewa można zdefiniować, jako fragment ekokliny (genokliny), różniący się od pozostałych jej fragmentów, na skutek przewagi selekcji nad przepływem genów. Jako oddzielne ekotypy można zwłaszcza traktować silnie różniące się, oddalone względem siebie fragmenty genokliny. Według klasycznej definicji (Langlet) o ekotypach może być mowa dopiero wtedy, kiedy populacje są od siebie odizolowane i nie ma między nimi przypływu genów. Tak odizolowane populacje mogą dać początek podgatunkom, a następnie nowym gatunkom (jeśli powstaną bariery uniemożliwiające krzyżowanie się osobników z tych populacji, z osobnikami tworzącymi główny zasięg występowania gatunku). Ekotyp nie jest synonimem proweniencji, która oznacza pochodzenie nasion. Zazwyczaj wskazuje ona na drzewostan o utrwalonych genetycznie, korzystnych cechach gospodarczych (przyrost grubości i wysokości, łatwość oczyszczania, dobra jakość drewna), ale niewiele mówi o środowiskowym przystosowaniu populacji drzew, w przeciwieństwie do ekotypu.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), ekrany dotykowe znajdują szerokie zastosowanie jako podstawowy interjes komunikacji użytkownika z urządzeniem w takich urządzeniach jak: palmtopy, smarfony, komputery All-in-One, tablety, itp. Dwa obecnie najpopularniejsze typy ekranów dotykowych to panele rezystancyjne i pojemnościowe. W tych pierwszych jako sensor dotyku wykorzystuje się dwie warstwy pokryte przewodzącym materiałem, które są umieszczone jedna na drugiej w pewnej odległości. Na skutek odkształcania górnej płytki pod wpływem dotyku obie warstwy stykają się.
Wówczas w kontrolerze wykrywane jest połączenie. Pojemnościowe wyświetlacze dotykowe wykonuje się natomiast w postaci matrycy złożonej z pojedynczych elektrod (ekrany typu surface capacitive) lub ich par (ekrany typu projected capacitive). W pierwszym przypadku w momencie dotknięcia ekranu elektroda i palec tworzą kondensator, którego pojemność jest mierzona i analizowana w kontrolerze.
W przypadku sensora złożonego z dwóch elektrod w chwili przyłożenia palca do wyświetlacza zmienia się ich pojemność wzajemna. Ekrany pojemnościowe są też dostępne w wersjach wielodotykowych. Można w ich wypadku manipulować obiektami na wyświetlaczu, używając kilku palców w taki sam sposób, jak za pomocą kursora myszki na ekranie komputera.
Rejestrator leśniczego wyposażony jest w ekran dotykowy.
Zobacz więcej...
(ochrona przyrody), (ang. expansion) oznacza (w sensie geograficznym) spontaniczne rozprzestrzenianie się populacji danego gatunku, zwykle na krotki dystans i w nielicznych grupach osobników, bądź (w sensie ekologicznym) opanowywanie nowych siedlisk w obrębie dotychczasowego areału i wypełnianie niezajętych dotąd w obrębie naturalnego zasięgu przestrzeni życiowych. Ekspansja ma przebieg względnie łagodny (trwa co najmniej dziesiątki lat), ciągły lub etapowy. Może być wywołana czynnikami naturalnymi (zmiana klimatu, przenoszenie przez wiatr, wodę lub ptaki, powstanie nowych przystosowań w wyniku mutacji, spadek konkurencji czy nacisku drapieżnictwa na zajmowanych terenach), jak też pośrednią działalnością ludzką (przeobrażenie siedlisk, naruszenie równowagi ekologicznej, eksterminacja gatunków i uwolnienie nisz ekologicznych itp). Ekspansja może nastąpić z obszaru naturalnego występowania gatunku, jak również z miejsca jego introdukcji.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »
Wszystkich stron: 23