(ergonomia w leśnictwie), hałas, w którego widmie występują składowe o częstotliwościach infradźwiękowych od 1 do 20 Hz i niskich częstotliwościach słyszalnych.
(ergonomia w leśnictwie), hałas, którego poziom dźwięku A w określonym miejscu, mierzony przy włączonej charakterystyce dynamicznej S miernika poziomu dźwięku, zmienia się podczas obserwacji więcej niż o 5 dB.
(ergonomia w leśnictwie), hałas, w którego widmie występują składowe o częstotliwościach słyszalnych i niskich ultradźwiękowych - od 10kHz do 40kHz.
(ergonomia w leśnictwie), hałas, którego poziom dźwięku A w określonym miejscu, mierzony przy włączonej charakterystyce dynamicznej S miernika poziomu dźwięku, zmienia się podczas obserwacji nie więcej niż o 5 dB.
(geodezja), ukształtowanie powierzchni ziemi powstałe z przyczyn antropogenicznych jako wysypisko stałych odpadów przemysłowych, utworzone w wyniku eksploatacji kopalin lub przerobu surowców. Hałdy zaliczane są do nieużytków przeznaczonych w znacznej większości do rekultywacji. W Polsce najwięcej hałd występuje na Górnym Śląsku.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowana jest z bębnów hamulcowych umieszczonych w podłodze hamowni, bębny hamulcowe połączone są najczęściej z hamulcem elektrycznym. Hamownia wyposażona jest w izolowane akustycznie pomieszczenie sterownicze z którego można sterować pracą silnika ciągnika czy parametrami pracy hamulca, znajduje się tam też komputer pomiarowy zbierający wyniki pomiarów, które są zapisywane w jego pamięci, a wybrane charakterystyki są na bieżąco prezentowane na ekranie. Możliwe jest również podłączenie dodatkowego hamulca na WOM ciągnika i wyznaczenie w ten sposób charakterystyki regulatorowej silnika na wałku odbioru mocy, pod warunkiem, że konstrukcja wałka pozwala na przeniesienie całej mocy silnika.
(mechanizacja prac leśnych), wyznaczenie charakterystyki regulatorowej silnika wymaga wykonania pomiarów, w zależności od obrotów silnika, momentu obrotowego i zużycie paliwa. Pomiary te są wykonywane na wale korbowym w hamowni po rozgrzaniu silnika i ustaleniu się temperatury płynów roboczych. Hamownia wyposażona jest w izolowane akustycznie pomieszczenie sterownicze z którego można sterować pracą silnika czy parametrami pracy hamulca, znajduje się tam też komputer pomiarowy zbierający wyniki pomiarów, które są zapisywane w jego pamięci, a wybrane charakterystyki są na bieżąco prezentowane na ekranach momitorów. Charakterystyka regulatorowa silnika jest obiektywnym kryterium pozwalającym ocenić jego parametry i służy też do porównywania silników między sobą.
(mechanizacja prac leśnych), pojazd forwardera w czasie pracy, aby zachował stateczność poprzeczną musi przenieść duży moment, aby równoważyć moment żurawia. Żuraw mocowany jest na jednej z dwóch ram ciągnika. Obie części ramy połączone są przy pomocy przegubu, który pozwala na wzajemną zmianę połączonych ram, więc druga część ramy w takim przypadku nie może przenosić równoważącego momentu żurawia. Aby zwiększyć stabilność pojazdu w czasie pracy żurawia przegub łączący obie części ramy jest hamowany, przez co stateczność poprzeczna maszyny znacznie się zwiększa.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z tarczy, do której zamocowane są dwie szczeki z wykładziną cierną i cylinderek hamulcowy (rozpierak krzywkowy). Na szczeki nakładany jest bęben hamulcowy, o który w czasie hamowania trą szczęki. Hamulce te oprócz funkcji hamulca zasadniczego mogą pełnić jeszcze funkcję hamulca postojowego (ręcznego) i są uruchamiane za pomocą linki i mechanizmu rozpierającego szczęki. Konstrukcja ta jest dość powszechnie stosowany w mniej wymagających pojazdach mechanicznych, jest mniej skuteczny od hamulca tarczowego.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z tarcz hamulcowych i zacisków wyposażonych w klocki cierne. Klocki cierne są z obu stron, hydraulicznie dociskane do tarczy, co powoduje skuteczne hamowanie. W przypadku stosowania tarcz wentylowanych następuje skuteczne odprowadzanie ciepła. Jest to obecnie najczęściej stosowany typ hamulców w pojazdach mechanicznych. Klocki cierne są elementem wymiennym i muszą być okresowo kontrolowane i w razie zużycia wymieniane.
(użytkowanie lasu), obrót drewnem i produktami drzewnymi na terenie kraju (handel wewnętrzny) lub miedzy podmiotami gospodarczymi różnych państw (handel zagraniczny).
(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), potoczna nazwa komputerów przenośnych, nazwywanych też komputerami ręcznymi, podręcznymi, kieszonkowymi. W tej klasie urządzeń mieszczą się również rejestratory leśniczych, które czasem są również zaliczane do tzw. handheldów przemysłowych.
(Gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba ma typowy układ wykształcenia pewnych cech. Jest używany gdy nie ma podstaw do zastosowania innych kwalifikatorów.
(geomatyka), kompatybilność standardów (dotyczących zwłaszcza struktury oraz modelowania danych i schematów), różnych grup danych osiągana poprzez eliminację wzajemnych konfliktów i sprzeczności.
(użytkowanie lasu), szczegółowy plan realizacji zadań produkcyjnych polegający na wyszczególnieniu kolejnych czynności z określeniem terminu ich realizacji (rozpoczęcia i zakończenia).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » Wszystkich stron: 13