K
Ilość znalezionych haseł: 919
(Gleboznawstwo leśne), Kadm (Cd) to → pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 48 i masie atomowej 112,41. W glebach występuje w ilościach śladowych, zwykle poniżej 1,0 mg x kg-1. W profilach glebowych wyższą zawartość kadmu obserwuje się w poziomach próchnicznych, co sugeruje jego rozprzestrzenianie się drogą powietrzną. Osadzanie się w glebie związków kadmu z powietrza ma istotne znaczenie w bezpośredniej bliskości hut i miejsc o dużym nasileniu ruchu drogowego. Zawartość kadmu w różnych typach gleb prezentuje Atlas gleb leśnych Polski. Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym, a równocześnie obecny w otoczeniu człowieka. Telefony komórkowe i bardzo wiele innych urządzeń zasilanych jest z przenośnych baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych lub metalowo-wodorkowych. Te małe źródła energii elektrycznej są poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Niestety olbrzymia część baterii i akumulatorów trafia do kosza na śmieci, a następnie na wysypiska śmieci. Wskutek korozji i zgniatania odpadków na wysypiskach, ciężkie metale (w tym kadm, ołów, rtęć i inne) zawarte w ogniwach, przedostają się do gleby i wód gruntowych wywołując skażenie środowiska i groźbę ciężkich chorób u ludzi i zwierząt.
Zobacz więcej...
(uboczne użytkowanie lasu), produkt żywiczny, uzyskiwany najczęściej drogą destylacji z żywicy sosnowej. Jest to mieszanina wtórnych kwasów żywicznych, kwasów tłuszczowych i rezenów. Ma ona postać przejrzystej masy o barwie od jasnosłomkowej do ciemnorubinowej. Jest rozpuszczalna w rozpuszczalnikach organicznych. Gęstość kalafonii wynosi 1,07 - 1,09 g/cm3. Wysokiej jakości kalafonia charakteryzuje się jasną barwą, wysoką temperaturą mięknienia i wysoką liczbą kwasową. Do oceny jakości tego produktu stosowane są skale barwne (np. francuska, amerykańska) lub oznaczana jest t.zw. liczba barwy. Kalafonia znajduje zastosowanie w b. wielu gałęziach gospodarki, m. in. w produkcji wysokiej jakości papieru, syntetycznego kauczuku, mas plastycznych, farb i lakierów, płyt pilśniowych, w przemyśle elektrotechnicznym, tekstylnym i kosmetycznym. Zapotrzebowanie na kalafonię oraz jej ceny na rynkach światowych stale rosną.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Melanocorypha yeltoniensis, ang. Black Lark) ptak z rodziny Alaudidae (skowronki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 18-20,5 cm, masa ciała 50-76 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym (samiec w szacie godowej niemal cały czarny, samica szarawa). Pochodzenie: południowo-wschodnia Europa, centralna Azja. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Zamieszkuje tereny otwarte. Pożywienie: latem owady, zimą nasiona, pędy traw. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), minerał skał osadowych z grupy węglanów. Jest węglanem wapnia CaCO3. Posiada twardość 3, gęstość 2,71, rysę białą, łupliwość doskonałą. Najczęściej jest bezbarwny, biały, kremowy, żółtawy, miodowy. Intensywnie burzy z kwasem solnym. Stanowi składnik skał osadowych, jako minerał budulcowy w skałach chemicznych i jako spoiwo w skałach klastycznych. Występuje też w wielu skałach metamorficznych, marmurach i innych. Bywa spotykany w osadach gorących źródeł (trawertyn), oraz w szkieletach i skorupach wielu organizmów żywych (małże, otwornice, korale). Występuje niemal powszechnie w Polsce południowej jako → węglany, w minerałach budujących skały, głównie wapienne. Zwietrzały i rozproszony w formie węglanu wapnia występuje w glebach powszechnie. Znaczenie glebotwórcze węglanu wapnia jest ogromne, zwłaszcza w kształtowaniu kwasowości gleby. Zawartość węglanu wapnia jest też cechą diagnostyczną w niektórych typach gleb Europy (czarnoziemy, gleby kasztanowe, kalcisole), a także wskaźnikiem przebiegu procesów glebowych (wapno łąkowe).
Zobacz więcej...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 »
Wszystkich stron: 62