K
Ilość znalezionych haseł: 919
(inżynieria leśna, drogownictwo leśne), podział dróg publicznych ze względu na funkcje w sieci drogowej, które dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe; drogi wojewódzkie; drogi powiatowe; drogi gminne. Drogi zaliczone do jednej z kategorii powinny mieć parametry techniczne i użytkowe odpowiadające następującym klasom dróg:1) drogi krajowe - klasy A, S, GP i wyjątkowo klasy G,2) drogi wojewódzkie - klasy G, Z i wyjątkowo klasy GP,3) drogi powiatowe - klasy G, Z i wyjątkowo klasy L,4) drogi gminne - klasy L, D i wyjątkowo klasy Z.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), kategoria zagrożenia bezpieczeństwa, wynikająca ze stopnia skomplikowania projektowanej konstrukcji, jej fundamentów i oddziaływań oraz warunków geotechnicznych, mająca wpływ na zaprogramowanie rodzaju i zakresu badań geotechnicznych, obliczeń projektowych i kontroli konstrukcji. Na przykład zaporę ziemną projektowaną na zwietrzałym podłożu skalistym w strefie sejsmicznej kwalifikuje się do kategorii geotechnicznej 3. Kategorie geotechniczne podane są w Eurocode 7 (ENV 1997-1). Projektowane konstrukcje kwalifikuje się do jednej z trzech kategorii geotechnicznych: 1, 2 i 3. Kategoria geotechniczna 1 obejmuje najprostsze i małe konstrukcje z pomijalnym ryzykiem dla życia i mienia, kategoria 2 - typowe konstrukcje i fundamenty bez skomplikowanych sytuacji obciążeniowych i trudnych warunków geotechnicznych i kategoria 3 - bardzo duże lub niezwykłe konstrukcje, których budowa związana jest z wielkim ryzykiem, zlokalizowane na terenach o wyjątkowo trudnych warunkach geotechnicznych (w tym o wysokiej sejsmice).
Zobacz więcej...
(urządzanie lasu), w opisie taksacyjnym kategorie ochronności podaje się zgodnie z odpowiednią decyzją ministra środowiska o uznaniu lasu za ochronny, wyróżniając następujące kategorie wiodące i ich kody literowe:1) glebochronne – OCH GLEB,2) wodochronne – OCH WOD,3) trwale uszkodzone na skutek działalności przemysłu – OCH USZK,4) cenne fragmenty rodzimej przyrody – OCH CENNE,5) stałe powierzchnie badawcze i doświadczalne – OCH BADAW,6) nasienne – OCH NAS,7) ostoje zwierząt – OCH OSTOJ,8) w miastach i wokół miast – OCH MIAST,9) uzdrowiskowe – OCH UZDR,10) obronne – OCH OBR.Uwaga: ponieważ kategorie ochronności najczęściej nakładają się na siebie, w programie TAKSATOR umożliwiono zapisanie, a następnie ujawnienie w opisach taksacyjnych nie tylko kategorii ochronności uznanej za wiodącą, ale też pozostałe kategorie, uznane za istotne dla zaleceń ochronnych (np. OCH GLEB, OCH WOD, OCH MIAST).
Zobacz więcej...
(botanika leśna, ochrona roślin), grupy taksonów klasyfikowanych ze względu na stopień ich zagrożenia wyginięciem na stanowiskach naturalnych. Według IUCN (International Union for the Conservation of Nature – Międzynarodowa Unia Ochrony przyrody i jej Zasobów) są to następujące kategorie;1. Wymarłe (extinct) – gatunki, które nie są już znane z występowania w naturze, po powtarzalnych poszukiwaniach na byłych stanowiskach i w innych znanych bądź prawdopodobnych miejscach;2. Silnie zagrożone (andangered) – gatunki zagrożone wyginięciem, których przetrwanie jest bardzo mało prawdopodobne, jeśli nadal działać będą czynniki powodujące spadek liczebności;3. Wysokiego ryzyka (vulnerable) – uważa się za prawdopodobne, że gatunki te w najbliższej przyszłości przemieszcza się do kategorii silnie zagrożonych, jeśli w dalszym ciągu działać będą na nie te same czynniki; 4. Rzadki (rare) – gatunki o małych światowych populacjach, które nie zaliczają się do kategorii silnie zagrożonych czy wysokiego ryzyka, ale będące w obliczu ryzyka;5. Nieokreślone (inderterminate) – gatunki, o których wiadomo, że są silnie zagrożone, wysokiego ryzyka, lub rzadkie, ale nie ma wystarczających informacji, aby określić która kategoria jest odpowiednia.6. Niedostatecznie poznane (insufficiently known) – gatunki, które podejrzewa się, że należa do jednej z powyższych kategorii, ale nie jest to ostatecznie ustalone z powodu braku danych.
Zobacz więcej...
(Ochrona przyrody), Kategorie zagrożenia wg IUCN – wprowadzone w roku 2000.
EX (ang. extinct) - całkowicie wymarłe, oznaczane znakiem †
EW (ang. extinct in wild) - wymarłe w stanie dzikim - klasyfikuje się jako wymarłe na wolności, co oznacza, że pojedyncze okazy, czy nawet populacje mogą żyć jeszcze w hodowlach i ogrodach zoologicznych;
CR (ang. critically endangered) - krytycznie zagrożone wymarciem w stanie dzikim;
EN (ang. endangered) - zagrożone - przypisuje się im bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim;
VU (ang. vulnerable) - narażone - gatunki, którym przypisuje się wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim;
NT (ang. near threatened) - bliski zagrożoniu wymarciem, gatunek, który w tym momencie nie może być jeszcze zaliczony do kategorii VU, ale przewiduje się, że może to nastąpić w przyszłości;
LC (ang. least concern) - gatunki najmniejszej uwagi, nie kwalifikujące się do wyżej wymienionych kategorii zagrożenia;
DD (ang. data deficient) - gatunki, których stopień zagrożenia nie został jeszcze określony w skutek niedokończonych badań pod tym kontem;
NE (ang. not evaluated) – gatunki dla których nie oszacowany zagrożenia według kryteriów IUCN.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 »
Wszystkich stron: 62