K
Ilość znalezionych haseł: 919
(Gleboznawstwo leśne), o budowie i właściwościach → próchnicy leśnej decydują podstawowe właściwości mineralnej części gleby oraz skład gatunkowy drzewostanu dostarczający opadu roślinnego o zróżnicowanej podatności na rozkład. Wymienione cechy w danych warunkach klimatycznych prowadzą do zróżnicowania typów próchnic w lasach. W Klasyfikacji gleb leśnych Polski [2000], wyróżnia się następujące jednostki klasyfikacji próchnic: typy (→ mull, → moder, → mor), podtypy (suchy, świeży, wilgotny, bagienny) i odmiany (rozdrobniony, włóknisty, właściwy, mazisty, murszowaty, torfiasty).
Zobacz więcej...
(geomatyka), systemy informacji przestrzennej mogą być klasyfikowane według różnych kryteriów: obszaru (systemy obiektowe, lokalne, regionalne, krajowe), źródłowości informacji (informacja pierwotna, wtórna - zagregowana, przetworzona), zakresu użytkowania (jeden konkretny użytkownik, wielu użytkowników), struktury funkcjonalnej (scentralizowane, rozproszone), przeznaczenia i innych.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, hydrologia), porządkujący podział wód podziemnych ze względu na charakter ośrodka (wody porowe, szczelinowe, krasowe), charakter dynamiczny zwierciadła i jego położenie, wiek utworów wodonośnych, dynamikę, genezę, chemizm (w tym według mineralizacji), jakość, przydatność.ang. groundwater classification
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), stanowi element peryferii zewnętrznych; jest urządzeniem elektronicznym wejścia, zawierającym uporządkowany zestaw klawiszy, służących do ręcznego sterowania urządzeniami zestawu komputerowego lub ręcznego wprowadzania zindywidualizowanych informacji; współcześnie w klawiaturę komputerową wbudowuje się dodatkowe elementy sterujące (gładzik, dodatkowe przyciski, pokrętła, suwaki i in.), kontrolne (diody świecące) i inne (np. czytnik kart pamięci, czytniki linii papilarnych, porty USB, gniazda do zestawu słuchawkowego). Pod względem pełnionej funkcji klawisze komputerów IBM PC dzieli się na grupy: klawisze alfanumeryczne- obejmujące litery od A do Ż, cyfry od 0 do 9, znaki przestankowe, akcenty, nawiasy, symbole matematyczne i znaki specjalne klawisze funkcyjne- oznaczone od F1 do F10 lub od F1 do F12 klawisze sterujące ruchem kursora- w tym klawisze przesuwające kursor o jedną pozycję, oraz klawisze przesuwające kursor o wiele pozycji: Home, End, Page Up, Page Down, a także klawisz tabulatora Tab klawisze do wprowadzania zmian w tekście: Delete, Insert, umieszczone w jednej grupie z klawiszami do przesuwania kursora o wiele pozycji i dodatkowo w klawiaturze alfanumerycznej, i Backspace klawisze do wprowadzania poleceń: Enter, klawiatura numeryczna: zawiera dodatkowe klawisze cyfr, podstawowych symboli matematycznych, klawisz Enter i ewentualnie klawisze pomocnicze klawisze zmieniające działanie innych klawiszy: Shift, Ctrl i Alt, oraz Caps Lock i Num Lock klawisze pomocnicze: Escape a także kilka innych, m.in. Print Screen i Pause
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Saxicola rubicola, ang. Stonechat) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-13 cm, masa ciała 13-17 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec w szacie godowej ma czarną głowę i brunatny wierzch ciała z zaznaczonymi jaśniejszymi smugami. U nasady skrzydeł dwie białe podłużne plamy, a na bokach szyi biały kołnierzyk. Pierś i boki brzucha rdzawoczerwone. Ogon czarny, a kuper rudawy, czarno kreskowany. Samica mniej skontrastowana, z brunatną głową. W Polsce występuje wyłącznie w południowej części kraju (Małopolska, Śląsk), ale powoli rozszerza zasięg na północ. Zamieszkuje suche łąki, zbocza, ugory. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-14 dni. Wyprowadza 2-3 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VIII-X, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: drobne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 25-35 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Saxicola maurus, ang. Eastern Stonechat) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-13 cm, masa ciała ok. 15 g. Bardzo podobna do kląskawki zwyczajnej i często traktowana jako jej podgatunek. Samiec w szacie godowej różni się białą plamą bez rysunku na kuprze i pokrywach nadogonowych, szeroką, białą półobrożą na szyi, rdzawą plama na spodzie ograniczoną do piersi. Najpewniejszą cecha identyfikacyjną, trudną do zaobserwowania w terenie, są czarniawe pokrywy podskrzydłowe. Samica nie ma ciemnego gardła jak kląskawka zwyczajna. Gniazduje w centralnej Azji. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Zamieszkuje tereny otwarte. Pożywienie: drobne bezkręgowce. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(uboczne użytkowanie lasu), Gomphidius glutinosus (Schaeff.) Fr. - grzyb występujący w lasach iglastych, pod świerkami, z którymi tworzy mikoryzę; najczęściej można go spotkać w młodych świerczynach, w wilgotnych miejscach, w drzewostanach górskich i podgórskich – na nizinach jest mniej pospolity. Owocniki pojawiają się od lipca do października. Kapelusz o średnicy 5 - 13 cm jest szarobrązowy, czekoladowobrązowy, z charakterystycznym odcieniem fioletowym, z wiekiem blaknący, często z czarnymi plamami. Młode owocniki półkoliste, później staja się płaskie lub wypukłe, z podwiniętym brzegiem, a okazy stare maja kształt rozpostarty do lejkowatego. Skórka jest lepka, śluzowata, dająca się łatwo zdjąć. Młode owocniki pokryte są grubą warstwa śluzu, a blaszki – śluzowatą zasnówką. Blaszki są białawe, z wiekiem szarzejące, dość rzadkie, przy trzonie zbiegające. Trzon jest mocny, pełny, białawy, u nasady intensywnie zabarwiony na kolor cytrynowożółty (ważna cecha rozpoznawcza), lepki, śluzowaty, w górnej części z resztkami śluzowatego pierścienia. Miąższ biały, pod skórką brązowawy, a u nasady trzonu jest cytrynowożółty. Smak i zapach słaby, łagodny, grzybowy. Klejówką jest wyśmienitym, choć niedocenianym grzybem jadalnym, przy tym bardzo łatwym do oznaczenia – jej zbiór można polecić nawet mniej doświadczonym grzybiarzom. Po usunięciu lepiej skórki i śluzu nadaje się do przyrządzania na wszelkie sposoby: ceniona w postaci marynaty w occie, jako doskonały dodatek do sosów, przez niektórych zbieraczy jest nawet suszona.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 »
Wszystkich stron: 62