K
Ilość znalezionych haseł: 919
(Historia i tradycja leśna), Drewniane pudełka, służące jako pomoc w nauce dendrologii, szczególnie rozpowszechnione na przełomie XVIII i XIX wieku. Każde z nich wykonane było z określonego gatunku drewna. Wewnątrz znajdowały się części morfologiczne oraz opis botaniczny tegoż gatunku. Zależnie od inwencji autora danej księgi, można było w niej znaleźć także wiórki, trocinki, popiół, węgiel drzewny i inne elementy, charakterystyczne dla wybranego taksonu. Kolekcjonerzy potrafili niekiedy zgromadzić pokaźną bibliotekę drzewną, liczącą często kilka tysięcy ksiąg gatunków rodzimych, jak i tych egzotycznych. W Polsce bogatym, unikalnym zbiorem ksiąg drzewnych dysponuje Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Zobacz więcej...
(edukacja leśna), całokształt poczynań, czynności, działań umożliwiających jednostkom, bądź grupom „opanowanie podstawowych wiadomości, umiejętności, nawyków i przyzwyczajeń, rozwój zdolności i uzdolnień…, dorobienie się własnych poglądów i przekonań, rozwoju wielostronnych zainteresowań, zamiłowań i upodobań…” ; „ogół czynności i procesów umożliwiających ludziom poznanie przyrody, społeczeństwa, a zarazem uczestnictwo w ich przekształcaniu, jak również osiągnięcie możliwie wszechstronnego rozwoju sprawności fizycznych, umysłowych, zdolności i uzdolnień, zainteresowań i zamiłowań, przekonań i postaw oraz zdobycie pożądanych kwalifikacji zawodowych.”
Zobacz więcej...
(Ekologia lasu, ekosystem leśny), drzewostany mają zdolność wytwarzania w swoim wnętrzu specyficznego klimatu, który w pierwszym rzędzie zależy od tworzących je gatunków drzew. Swoisty mikroklimat oraz charakterystyczna dla danego gatunku ścioła wpływają z kolei na tempo i kierunek procesów humifikacji, a w rezultacie na cały kompleks fizycznych i chemicznych warunków glebowych. Konsekwencją modyfikacji mikroklimatu i gleby jest występowanie pod poszczególnymi gatunkami drzew swoistej flory i fauny. Zatem skład gatunkowy drzewostanu decyduje o powstawaniu charakterystycznych, związanych z nim ekosystemów.
W badaniach przeprowadzonych w południowej Wielkopolsce (9 gatunków drzew na siedlisku BMśw i 9 gatunków drzew na siedlisku LMśw) wykazano, że w jednogatunkowych drzewostanach, po 30 latach od ich posadzenia na tym samym typie siedliskowym lasu: mikroklimat, gleba, runo, występowanie roztoczy, dżdżownic i ptaków znacznie się różniły. Również różnice ekosystemowe obserwowane w borach i grądach wynikają w głównej mierze z udziału różnych gatunków drzew w tych ekosystemach.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Gallinago gallinago, ang. Snipe) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 23-28 cm (w tym dziób ok. 7 cm), rozpiętość skrzydeł 39-45 cm, masa ciała 80-170 g. Ubarwienie maskujące, czarno-brązowo-szare ze skomplikowanym wzorem na poszczególnych piórach wierzchu ciała, który układa się w podłużne pasy. Na głowie rysunek złożony z równoległych brunatnych i płowych pasków. Pierś brunatno kreskowana, a brzuch po bokach prążkowany. Dziób długi, prosty, szary u nasady i czarny w części końcowej. Nogi dość krótkie, zielonkawoszare. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce dość szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wilgotne łąki, turzycowiska. W okresie godowym odbywa widowiskowe loty tokowe, wznosi się i opada, wydając przy tym beczący dźwięk powstający przy wibracji skrajnych sterówek. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-VII składa 4 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 18-20 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: bezkręgowce, rzadziej nasiona. Liczebność w Polsce szacowana na 15-30 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), należy przez to rozumieć sumę kubatury brutto wszystkich kondygnacji, stanowiących iloczyn powierzchni całkowitej, mierzonej po zewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych i wysokości kondygnacji brutto, albo między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu nad najwyższą kondygnacją, przy czym do kubatury brutto budynku wlicza się kubaturę przejść, prześwitów i przejazdów bramowych, poddaszy nieużytkowych oraz przekrytych części zewnętrznych budynku, takich jak: loggie, podcienia, ganki, krużganki, werandy, a także kubaturę balkonów i tarasów, obliczaną do wysokości balustrady. Nie wlicza się kubatury ław i stóp fundamentowych, kanałów i studzienek instalacyjnych, studzienek przy oknach piwnicznych, zewnętrznych schodów, ramp i pochylni, gzymsów, daszków i osłon oraz kominów i attyk ponad płaszczyzną dachu.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 »
Wszystkich stron: 62