R
Ilość znalezionych haseł: 712
Inaczej rokietnik Schrebera (Pleurozium schreberi (Wild. ex Brid.) Mitt.). Mech z rodziny gajnikowatych (Hylocomiaceae) tworzący rozległe, żółtozielone lub bladozielone darnie. Łodyżka czerwono przeświecająca, długości do 15 cm, regularnie pierzasto rozgałęziona. Gałązki boczne do 1,5 cm długości, ustawione dwuszeregowo w jednej płaszczyźnie. Liście łodygowe ułożone gęsto, szerokojajowate, o tępych wierzchołkach, liście gałązkowe drobniejsze. Mech dwupienny. Puszki pojawiają się rzadko, są brązowe, podłużnie jajowate, ustawione poziomo na czerwonych setach.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Acrocephalus schoenobaenus, ang. Sedge Warbler) ptak z rodziny Acrocephalidae (trzciniaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-13 cm, masa ciała 9-15 g. Ubarwienie w odcieniach jasnego brązu. Najbardziej skontrastowana jest głowa, na której wyróżniają się biaława brew i czarno kreskowana czapeczka. Ciemne plamy na grzbiecie układają się w smugi. Spód ciała jednolicie beżowy. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje podmokłe, zakrzaczone łąki i turzycowiska. Gniazdo zakłada na roślinach zielnych lub na ziemi. W okresie V-VII składa 5-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Owadożerna. Liczebność w Polsce szacowana na 60-120 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, drzewa i krzewy leśne), (Hippophaë) rodzaj z rodziny oliwnikowatych (Eleagnaceae) obejmujący 5 gatunków w Europie i Azji. W Polsce jeden gatunek. Rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides L.). Krzew lub niskie drzewo do 10 m wysokości, często z licznymi odrostami korzeniowymi. Pędy cierniste, nieco kanciaste, o krótkich międzywęźlach oraz węzłach ustawionych po 2-3 blisko siebie, początkowo brązowe, w zimie popielate lub szare, gęsto pokryte małymi tarczkami. Pąki także pokryte tarczkami, kuliste, ciemnobrązowe, z 2-3 łuskami; zróżnicowane na liściowe - mniejsze oraz kwiatowe – większe, przy czym męskie skupione w postaci krótkich i wzniesionych gron. Rdzeń brązowy. Liście równowąskie, do 8 cm długości, obustronnie pokryte tarczkowatymi włoskami, na brzegach podwinięte, z wierzchu szarozielone, pod spodem srebrzystobiałe. Roślina dwupienna. Kwiaty niepozorne, bezpłatkowe, żółtawe, rozwijają się przed liśćmi, w kwietniu. Owoce (nibypestkowce) kuliste lub elipsoidalne, pomarańczowe lub żółte, soczyste i kwaśne, długo po dojrzeniu utrzymują się na gałęziach. Występowanie – szeroki i porozrywany zasięg euroazjatycki; na południu - od północnej Hiszpanii po Morze Kaspijskie oraz od Tadżykistanu po Mongolię i wschodnie Chiny, na północy - wzdłuż wybrzeży morskich, od Anglii po Litwę oraz wokół Zatoki Botnickiej i na północny Norwegii. Gatunek zmienny i zróżnicowany na liczne podgatunki. W Polsce reprezentowany przez podgatunek typowy, którego naturalne stanowiska rozmieszczone są wzdłuż linii brzegowej Bałtyku, od Uznamu po ujście Wisły. Występuje na zboczach brzegów klifowych i na wydmach. Roślina pionierska, dobrze znosząca lekkie zasolenie podłoża, tworząca gęste zarośla i dobrze utrwalająca gleby narażone na erozję. Dzięki symbiozie korzeniowej z bakteriami wzbogaca jałową glebę w związki azotowe. Owoce zawierają dużo kwasów i są bogate w witaminy oraz karoten, a wyrabiane z nich syropy mają korzystny wpływ na fizyczną wydolność organizmu ludzkiego. W niektórych krajach gatunek ten uprawiany jest jako roślina sadownicza.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 »
Wszystkich stron: 48